Facebook Reklam Modelleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Facebook Reklam Modelleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Sosyal medyaların birçoğu reklam ve diğer satış işlemleri için kullanılan birer araç haline gelmiştir. Özellikle çok uzun yıllardır kullanılan ve günümüzde de milyonlarca kullanıcıya sahip olan Facebook, reklam sunulan platformlar arasında yer almaktadır. Facebook reklam modelleri nasıl kullanılır sorusu da bu alanda reklam vermeyi düşünen bireyler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır.

Öncelikle Facebook platformunda kullanılabilecek reklam modelleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Edindiğiniz bu bilgiler çerçevesinde nasıl reklam verebileceğinizi anlayabilirsiniz. Her bir modelin farklı püf noktaları bulunmakta ve farklı bir işleyişe sahip olduğu görülmektedir. Aşağıda yer alan alt başlıkları inceleyerek Facebook reklam modellerini öğrenebilirsiniz.

Facebook Reklam Türleri

Facebook reklam türleri, uzun bir zamandan beri var olmasının yanında son dönemlerde sıklıkla ele alınan detaylar arasında yer almaktadır. Sosyal medyalarda reklam oluşturmanın yaygın olmasıyla birlikte pek çok kişi, geniş kitlelere hitap etme amacıyla bu tarz modelleri yakından incelemektedir. Bahsi geçen bu modellerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Erişim Reklamları
 • Marka Bilinirliği Reklamları
 • Trafik Reklamları
 • Uygulama Yüklemeleri Reklamları
 • Etkileşim Reklamları
 • Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları
 • Dönüşüm Reklamları

Bahsi geçen bu reklam modelleri, insanların kendi durumlarına göre tercih ettiği seçenekleri oluşturmaktadır. Bu seçeneklerin ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı gibi detaylar ise diğer başlıklarda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Facebook Erişim Reklamları

Facebook Erişim Reklamları

Adından da anlaşılabileceği gibi erişim sağlanması açısından uygulanan bir reklam türü olarak nitelendirilen Facebook erişim reklamları, minimum bütçe ile maksimum verim almak isteyen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Burada yer alan temel amaç yapacağınız reklamın maksimum kişiye ulaşmasının sağlanmasıdır. Yani 24 saat içerisinde her bir kişiye bir kere gösterim yapılmakta ve bu sayede erişim imkanı artırılmaktadır.

Reklam konusunda gerekli bütçeye sahip olmayan ve aynı zamanda reklamın geniş kitlelere ulaşmasını talep eden her Facebook kullanıcısının bu yöntemi tercih ettiğini söylemek mümkün olacaktır. Çünkü burada yapılan işlemin ve ayrılan bütçenin az olduğu bilinirken elde edilen sonucun maksimum olduğu söylenmektedir. Siz de minimum bütçe ile maksimum erişim sonucu istiyorsanız bu reklam modelinden faydalanabilirsiniz.

Facebook Marka Bilinirliği Reklamları

Facebook uygulamasının sayfasında çoğu kez marka reklamları ile karşılaşmak normal karşılanmaktadır. Bu reklamların ise Facebook marka bilinirliği reklamları başlığı altında oluşturulduğu bilinmektedir. pek çok format ile hazırlanabilen bu reklam modeli, kullanıcıların hatırlaması için 2 günde bir şeklinde ana sayfalarında belirmektedir. Burada da algoritma ve optimizasyon işlemleri uygulanmaktadır.

 • Carousel
 • Görsel
 • Slayt gösterisi
 • Video

Sıralanan bu formatların birinden veya birkaçından yararlanarak marka bilinirliği reklamları kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Facebook platformunda yer alan algoritmalar da bu işleme göre hareket edecek ve günde birkaç kere veya 2 günde bir olacak şekilde kullanıcılara hatırlatma yapacaktır. Böylece yeni kurulan bir markanın veya firmanın tanıtımı başarılı bir şekilde gerçekleştirilecek ve aynı zamanda pek çok kişiye kısa sürede ulaşması sağlanacaktır.

Facebook Trafik Reklamları

Bahsi geçen bu reklam modelindeki asıl amaç daha fazla kişiyi çekmek ve yapılan reklamı daha fazla kişinin duymasını sağlamaktır. Bu nedenle hem sosyal medyada bir hesaba sahip olunmalı hem de web sitesi kurulmalıdır. Bahsi geçen bu reklam modelini Facebook trafik reklamları başlığı altında inceleyebilir ve konu hakkında detaylı bilgilere kısa sürede erişebilirsiniz.

Tıpkı marka bilinirliği reklam modelinde olduğu gibi bu reklam türünde de belli başlı formatlar kullanılabilmektedir. Örneğin;

 • Carousel
 • Görsel
 • Slayt gösterisi
 • Koleksiyon
 • Video

Başlıca tercih edilen formatlar arasında yer almaktadır. Böylece bu formatlardan yararlanarak reklamınızı ilgi çekici bir hale getirmeniz mümkün olacaktır. İlgi çekici bir reklam ise oldukça tıklanacak ve bu sayede kurmuş olduğunuz site fazlasıyla ziyaret edilmiş olacaktır.

Uygulama Yüklemeleri Reklamları

Facebook Yüklemeleri Reklamları

Facebook Business Manager kısmına hesabınızı entegre etmeniz gereken bir yöntem olan uygulama yüklemeleri reklamları, mevcut bir uygulamanın indirilme sayısını artırma amacıyla tercih edilmektedir. Herhangi bir konuda uygulama yaptığınızda bu uygulamanın daha fazla kişi tarafından keşfedilmesini talep edebilirsiniz.

Bahsi geçen bu yöntem sayesinde de yaptığınız uygulamanın indirilme sayısının artmasına yardımcı olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey uygulamanızın reklamını yapmak ve bunu Facebook sitesinde yayınlamak olacaktır. Böylece çok sayıda kişinin uygulamayı merak etmesi ile birlikte hesabınızı ziyaret ettiğini görebilirsiniz.

Facebook Etkileşim Reklamları

Facebook sitesinde yapılan bir diğer reklam modeli Facebook etkileşim reklamları olarak bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere etkileşim alabilmek amacıyla tercih edilen bu yöntem, bizzat kişinin kendi profilinde işe yarayan bir metot olarak ön plana çıkmaktadır. Hesabınız üzerinden yapacağınız paylaşımların daha fazla yorum ve beğeni almasını istiyorsanız direkt olarak bu seçeneği uygulayabilirsiniz.

 • Sayfa Beğenmeleri
 • Etkinlik Yanıtları
 • Gönderi Etkileşimi

Sıralanan bu üç ayrı yöntem, etkileşim kazanabilmek amacıyla kişiler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. Yapacağınız etkinliğin amacına bağlı olarak bu üç yöntemden birini kullanabilir ve sayfanızın etkileşim kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Sonuç olarak yapacağınız her türlü işlemde yorum, beğeni ve paylaşım gibi etkileşimin sonuçlarını görebilirsiniz.

Facebook Potansiyel Müşteri Bulma Reklamları

Facebook potansiyel müşteri bulma reklamları da Facebook reklam yöntemlerinden biri olmakla birlikte maliyet konusunda diğerlerinden daha pahalı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Potansiyel müşterilerin bilgilerini toparlamak amacıyla tercih edilen bu reklam yöntemi sayesinde belli bir süre sonra verileri inceleyebilir ve işlerinizi kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

Müşterilerin web sitesine erişimi sağlanmadan önce bir iletişim formu doldurması talep edilir ve böylece mevcut bilgileri elde edilebilir. Aynı zamanda bu sistemin daha önce form dolduran kişilere daha fazla reklam gösterme gibi bir potansiyeli olduğu da bilinmektedir. Böylece müşteri odaklı reklamların yapılacağı zamanlarda bu yöntem rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Facebook Dönüşüm Reklamları

Facebook reklam modelleri arasında yer alan ve özellikle bir ürünün veya hizmetin satılması durumunda tercih edilmesi gereken reklam yöntemi Facebook dönüşüm reklamları olarak bilinmektedir. Kurulacak olan web sitesinin amacına ulaşması durumuna dönüşüm adı verilmekte ve bu nedenle iki durum arasında bir bağlantı oluşmaktadır.

Bunun yanı sıra bahsi geçen reklam modelini kullanabilmeniz için sitenizde Facebook Pixel olması ve belli bir hacme ulaşması oldukça önemlidir. Dijital ortamda yapılan pazarlama araçları arasında en önemli seçenek olması sebebiyle aklınıza gelebilecek her türlü amaç için kullanılabilmektedir.

Facebook Reklam Modellerinin Kullanılmasının Önemi

Facebook Reklam Modellerinin KUllanılması

Yukarıda bahsedilen ve detayları ile anlatılan reklam modelleri, Facebook platformu dahilinde yararlanılabilecek seçenekleri oluşturmaktadır. Bu seçenekleri inceleyen ve modelleri kullanmak isteyen bireyler Facebook reklam modellerinin kullanılmasının önemi nedir gibi sorulara da yanıt aramakta ve elde ettikleri sonuca göre planlarını hazırlamaktadır.

Öncelikle reklamcılık işlerinin hemen her sektörde oldukça yaygın hale geldiğini görmek mümkündür. Hal böyle olunca birçok sosyal medya platformu da reklam yapılan alanlara dönüşmeye başlamıştır. Konuyla alakalı olarak daha fazla bilgi edinmek ve reklam modellerinin tam anlamıyla ne işe yaradığını öğrenmek istiyorsanız sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67