Facebook Messenger’da Uçtan Uca Şifreleme Eklendi

Facebook Messenger’da Uçtan Uca Şifreleme Eklendi

Artık sesli ve görüntülü görüşmeleriniz uçtan uca şifrelenecek. Facebook, yeni duyurusu ile beraber güvenlik sorununa değinmiş ve Messenger sohbetleri için şifreleme özelliğini bugün itibari ile kullanılacağını söyledi. Aynı zamanda Facebook’un sunduğu güncelleme paketi ile beraber içerisinde hem uçtan uca güvenlik ile beraber kişilerin mesaj süresini belirleyeceği bir özellikte yanında eklenecek. Böylece Facebook Messenger gizlilik ve güvenlik mekanizması bir tık daha güçlenecek.

Messenger Görüşmeleriniz Uçtan Uca ile Güvenliği Sağlanacak

Gizlilik konusu özellikle popüler sosyal medya uygulamalarında olması gereken bir özellik olmaktadır. En çok tartışma konusu olan gizlilik sorunu özellikle Facebook gizlilik üzerinde büyük bir tartışma konusu olmuştu. Güvenlik ve gizlilik konusunda Facebook ve Messenger zaman zaman sorun yaşasa da kullanıcılar Facebook ve Messenger’den vazgeçemediler. Facebook yeni güncelleme ile beraber artık kişilerin sesli ve görüntülü konuşmalarında uçtan uca şifreleneceği açıklandı.

Bu açıklama ile beraber Facebook giriş ve güncelleme yapan herkesin görüntü ve sesli konuşmalarında güvenlik sağlanacak. Kişiler uçtan uca şifreleme özelliği ile beraber güvenlik ve gizlilik arttırılacak. Aynı zamanda yeni gelen güncelleme paketi içerisinde kaybolan mesajlar için bir uygulamada gelecek.

Facebook Messenger ile beraber gönderilen metin mesajları 2016 yılından beri uçtan uca şifrelenebilmekteydi fakat yeni gelen özellikle beraber sesli ve görüntülü görüşmelerde uçtan uca şifrelenecek. Eskiden bu özellik mevcut değildi bu yüzden Facebook Messenger üzerinden görüntülü konuşma ve sesli konuşma yapan kişiler Facebook Messenger’in güvenliğini sorgulamış ve tepki göstermişti. Facebook her ne kadar İnstagram üzerinde güvenlik önlemlerini arttırmış olsa da Facebook Messenger üzerinde bu önlem az olmaktadır.

Yeni Özellik ile Beraber Kaybolan Mesajların Görüntülenme Süresi Belirlenecek

Uçtan uca şifreleme özelliği ile birlikte gelen kaybolan mesajların görüntüleme süresinin belirlenmesi, metin mesajlarıyla alakalı bir özellik olmaktadır. Neredeyse tüm dünyada tüm kullanıcılar için belirlenen bu özellik ile beraber grup konuşmalarında da aktif olacak. Kullanıcılar Messenger üzerinde mesajların ne kadar sürede kaybolabileceğini belirleyecekler. Mesajların kaybolma süresi ile alakalı verilen süre ise 5 saniye ile 24 saat arasında değişecek.

Yeni güncellemeyi yapan tüm Facebook kullanıcıları için geçerli olacak uçtan uca şifreleme özelliği, birçok kişinin görüntülü ve sesli konuşmasında geçerli olacak ve kişilerin konuşma gizliliğini sağlayacak. Facebook’un satın aldığı İnstagramda şu anda uçtan uca şifreleme özelliğini kullanmakta. Facebook, İnstagram’ı satın aldıktan sonraki aşamada İnstagram’ın popülerliğini arttırması ile beraber gizlilik önlemlerini arttırmıştı. Uçtan uca şifreleme özelliğinin bu kadar geç gelmesi tabi ki de dikkat çeken bir durum oldu.

Facebook Dev Bir Veri Merkezi İnşaatı Çalışmalarına Başladı

Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan Mesa bölgesine Facebook, yeni nesil veri merkezi inşa edecek. Bu devasa kampüs ilk aşamada yaklaşık olarak 90 bin metre kare olacak. Yeni nesil veri merkezinin inşası son aşamada yaklaşık olarak 287,7 bin metre kare olması amaçlanıyor. Facebook bu adımı ile beraber oluşturduğu projeye yaklaşık olarak 800 milyon dolar para yatıracak.

Facebook Altyapı biriminden olan Rachel Peterson Mesa bölgesinin seçilmesinin nedeni ise yenilebilir kaynaklar olduğunu söyledi. Altyapı Birimi Başkan Yardımcı olan Rachel Peterson, Facebook için yenilebilir kaynakların erişiminin kolay olması nedeni ile projenin bu alana yapılacağını söyledi fakat bölgede bulunan yetkililer bu fikre karşı çıkmaktadırlar. Su kaynaklarının aşırı derecede kullanılacak olması sebebiyle kurak bölgeler için hayati bir önem arz ettiğini söyleyerek açıklama yapmışlardır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67