Facebook Hesabıma Girenleri Nasıl Öğrenebilirim?

Facebook Hesabıma Girenleri Nasıl Öğrenebilirim?

Dijital ortamlarda hesap güvenliğini sağlamak oldukça önemlidir. Dolayısıyla Facebook hesabıma girenleri nasıl öğrenebilirim sorusu oldukça önemlidir. Özellikle geçtiğimiz günlerde 533 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin sızdırılmasıyla, birçok kişi buna yönelik araştırmalar yapmaya başlamıştır.

Her ne kadar Facebook üzerindeki eski kullanıcılar tüm özelliklerini noktasına kadar bilse de, platformun yeni üyeleri çoğu konuyu bilmez. Bunlardan bir tanesi de hesaba girenleri görmedir. Eğer hesabınızın çalınma riskini ve bilgilerin sızdırılma riskini azaltmak istiyorsanız şu gibi önlemler alınmalıdır;

Şifreniz kişisel bilgilerden oluşmamalıdır.

Rakamlar ve semboller dâhil karışık bir şifreleme seçilmelidir.

Farklı cihazlardan giriş yapılmamalıdır.

Farklı platformlarda kullanılan şifreler tercih edilmemelidir.

Şifre düzenli aralıklarla değiştirilmelidir.

Ayrıca Facebook üzerinden mail ayarı yaparsanız, hesabınıza farklı cihazdan giriş denemelerini görebilirsiniz.

Facebook Mail Ayarı Nasıl Yapılır?

Facebook hesabına başka cihazdan giriş bildirimi birçok platform üyesi tarafından kullanılır. Ancak yeni üyelerin çoğu tarafından hâlâ bilinmeyen bir ayardır. Eğer bunu aktif hale getirirseniz, hesaba siz dahi yeni bir cihazdan girerseniz tarafınıza mail bildirimi yapılır. Burada tarih ve saat gibi bilgiler de yer alır.

Bunu aktif hale getirmek, bir giriş denemesi olmuşsa gerekli önlemi hemen almanızı sağlar. Bunun için aşağıdaki işlemleri uygulamak yeterlidir;

Facebook hesabınıza giriş yapın.

Eğer çıkış yapmışsanız, kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak hesabınızı açın.

Ayarlar bölümünü açın.

Hesap ayarlarına girin.

Hesap güvenliği başlığını bulun ve “değiştir” üzerine tıklayın.

Son olarak giriş bildirimleri ve hesap aktiviteleri alanına girerseniz, gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Değişikler anında uygulamaya geçtiği için, giriş denemeleri anında haberdar edilir. Bunun için mail adresinizi kontrol etmeniz yeterlidir.

Facebook Hesabına Girenler Nasıl Öğrenilir?

Facebook hesabıma giriş yapılan yerler, güvenlik açısından büyük bir önem taşır. Platform üzerinden bunu takip etmek oldukça kolay ve pratiktir. Bunun için aşağıdaki aşamaları takip etmek yeterlidir.

Facebook’u açın.

Kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.

Sağ üstteki üç çizgi butonuna dokunun.

Açılan menüde alttan ayarlar ve gizlilik üzerine dokunun. Ardından ayarları seçin

Güvenlik ve girişe dokunun.

Tüm bu işlemler ardından ekranda “giriş yaptığın yerler” görünür. Bunun sağ tarafında da “tümünü gör” yazılıdır. Buraya dokunduğunuzda giriş yapılan her yer görülür. Hepsinden çıkış yapmak isterseniz, alta doğru kaydırarak “tüm oturumlardan çıkış yap” demeniz yeterlidir.

Ardından siz de dâhil olmak üzere tüm oturumlarınız kapatılır.

Facebook Hesabınızın Çalındığını Nasıl Anlarsınız?

Facebook hesaplarının çalınması oldukça ciddi bir durumdur. Zira mail adresi ve tanımlanmışsa telefon numaraları istenmeyen kişilerin eline geçer. Bununla sınırlı kalmadan hesap üzerinde arzu edilmeyen işlemler yapılabilir, mesajlar ve paylaşımlar yollanabilir.

Facebook hesabıma başka şehirden girilmiş diyorsanız, hesabınızın çalınmış olup, olmadığını anlamak oldukça önemlidir. Eğer geçtiğimiz günlerde duyulan 533 milyon Facebook kullanıcının hesabının çalınmasından da endişe duyuyorsanız, kontrol için pratik bir yöntem vardır. Bunun için şu işlemler yapılmalıdır;

https://haveibeenpwned.com/ adresine girin.

Ekrandaki boşluğa mail adresinizi veya telefon numarasını (uluslararası formatta) yazın.

Pwned? Butonuna tıklayın.

Tüm bu işlemler ardından saniyeler içerisinde sonuçlar gösterilir. Böylece hesabın çalınıp, çalınmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde Facebook üzerindeki arkadaşlarınızı ve beğendiğiniz sayfaları da kontrol edebilirsiniz.

Zira sizin beğenmediğiniz bir sayfa veya eklemediğiniz bir arkadaş, çalınma belirtisi olabilir. Bu durumlarda şifreyi hemen değiştirmeniz, iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğine geçiş yapmanız önerilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67