Facebook Gönderi (Post) Tasarımı Nasıl Yapılır

Facebook Gönderi (Post) Tasarımı Nasıl Yapılır

Facebook gönderi tasarımı nasıl yapılır şeklinde sorulan tüm soruların Facebook kullanıcıları tarafından merak edildiğini söylemek mümkün olacaktır. Günümüzde oldukça artan sosyal medya kullanımı, aktif kullanıcıların bu mecralarda daha özenli paylaşımlarda bulunmalarına neden olmaktadır. Hal böyle olunca internet üzerinden post düzenleme içerikleri sıklıkla incelenen başlıklardan biri haline gelmiştir.

Facebook, uzun yıllardır hayatımızda yer alan bir sosyal medya platformudur. Milyonlarca kişinin aktif bir şekilde kullanmış olduğu bu sosyal medya uygulaması, beraberinde pek çok içeriğin merak edilmesini de sağlamaktadır. Örneğin Facebook üzerinden paylaşılacak olan içeriklerin düzenlenmesi ile alakalı içerikler, sıklıkla merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Bu konuda bilinmesi gereken bazı öneriler aşağıda açıklanmıştır.

Facebook Gönderileri Nasıl Hazırlanmalıdır?

Facebook post tasarlama

Sosyal medya hesabına önem veren biriyseniz, bu mecralarda yapacağınız paylaşımlar sizin için oldukça önem arz etmektedir. Özellikle Facebook gibi eski bir geçmişe sahip olan platformlarda yapılan paylaşımların milyonlarca kişi tarafından görülebildiği bilinmektedir. Hal böyle olunca pek çok Facebook kullanıcısının Facebook gönderileri nasıl hazırlanmalıdır sorusunu incelediği görülmektedir.

Facebook gönderisi hazırlamak için öncelikle belli başlı uygulamalardan yararlanmanız gerekmektedir. Çünkü bu tarz uygulamaların sunmuş olduğu özellikler sayesinde paylaşımlarınız çok daha dikkat çekici hale gelecektir. Aynı zamanda paylaşımlarınızın bu denli dikkat çekici hale gelmesi hem siz hem de takipçileriniz için pek çok avantaja davetiye hazırlayacaktır.

Facebook Gönderi Düzenlemenin Getirisi Nedir?

Görsel hazırlama programı ücretsiz seçenekler arasında bulunan pek çok uygulama, sosyal medya platformlarında yapılacak olan paylaşımların avantajlı hale gelmesini sağlamaktadır. Örneğin Facebook üzerinden paylaşımda bulunacak bir kişinin ne gibi avantajlara sahip olacağını öğrenmek istediği gözlerden kaçmamaktadır. Bu noktada sıralanabilecek belli başlı avantajlar aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:

 • Hazırladığınız görseller sayesinde hesabınız ön plana çıkacaktır.
 • Profiliniz daha düzenli bir hale gelecektir.
 • Yapacağınız paylaşımlar, takipçilerinize de ilham verecektir.
 • Profilinizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi mümkün olacaktır.

Bu şekilde ön plana çıkarak diğer sosyal medya platformları üzerinde de başarılı olabilir ve daha fazla takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz.

Facebook Gönderi Tasarımı Uygulama Önerileri

Facebook kullanıcılarının büyük bir kısmı Facebook gönderi tasarımı uygulama örnekleri başlığını incelemektedir. Bunun asıl sebepleri arasında ise hesaplarının düzenli olmasını istemeleridir. Aynı zamanda takipçileri ile paylaşacakları gönderilerin de oldukça yaratıcı olmasını tercih etmektedirler. Bu noktada önerilen bazı gönderi hazırlama uygulamaları, aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

 • Adobe Spark
 • Pablo By Buffer
 • Canva
 • Typorama
 • Adobe Lightroom

Bahsi geçen bu ve çok daha fazla öneri, Facebook üzerinde paylaşılacak olan içeriklerin düzenlenmesinde tercih edilen seçeneklerdir. Her bir seçenek farklı özelliklere sahip olmakla birlikte kullanım şekilleri de birbirlerinden oldukça farklıdır. Bu nedenler uygulamaların detaylı açıklamaları aşağıda paylaşılmış ve özellikleri açıklanmıştır.

Adobe Spark Özellikleri

Sosyal medya gönderi hazırlama kapsamında Facebook kullanıcılarının da gönderi hazırlama konusuna yoğun ilgi gösterdikleri fark edilmektedir. Bu noktada önerilen uygulamalardan biri olan Adobe Spark, pek çok işlemin yapılmasına olanak tanımaktadır. Bu uygulama ile yapabileceğiniz işlemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Facebook reklamları için şablon hazırlama
 • Facebook gönderileri üzerinde düzenleme yapma
 • Fotoğraflara efekt ekleme
 • Kontrast ve parlaklık gibi detayların ayarlanması

Sıralanan bu özellikler, Adobe Spark tarafından kullanıcılara sunulmaktadır. Bu özelliklerden yararlanarak Facebook üzerinde paylaşım yapmadan önce fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve çok daha hoş bir şekilde takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Böylece yapacağınız paylaşımlar daha fazla beğeni ve yorum alacaktır.

Pablo By Buffer Özellikleri

Facebook gönderileri için tercih edilebilecek uygulamalar arasında Pablo By Buffer da ilk sıralarda yer almaktadır. Sadece Facebook değil, pek çok sosyal medya uygulamalarında yapılacak gönderilerin düzenlenmesinde kullanılabilmektedir. Ancak kişilerin Facebook gönderi düzenleme uygulamaları incelemesi yapması üzerine bu platform için önerildiği fark edilmektedir. Bu noktada uygulama hakkında söylenebilecek bazı özellikler, aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Facebook gönderi düzenleme için ücretsiz kullanılabilmektedir.
 • Sosyal medya yönetim uygulaması olmasının yanında post düzenlemesi yapılabilmektedir.
 • 60 binden fazla stok gönderi barındırmasının yanında siz de gönderi ekleyebilirsiniz.
 • Basit ara yüzü sayesinde kolay kullanım imkanı sunmaktadır.

Sıralanan bu özelliklere sahip olan Pablo By Buffer, yukarıda da bahsedildiği gibi sosyal medya yönetim aracı olarak da kullanılabilmektedir. Bunun dışında Facebook post hazırlama için de kişilerin tercih ettiği uygulamalar arasında yer almaktadır.

Canva Özellikleri

Canva, sunmuş olduğu birbirinden farklı imkanlar kapsamında pek çok alanda tercih edilen düzenleme uygulamaları arasında görülmektedir. Özellikle açıklama üzerine veya reklam üzerine paylaşılacak olan gönderiler için birbirinden farklı arka plan seçenekleri sunmaktadır. Bunun dışında kendi görseliniz için de arka plan ekleme şansına sahip olabilirsiniz. Sosyal medya görsel hazırlama programı olarak ön plana çıkan Canva, şu özelliklere sahiptir:

 • Hem ücretli hem de ücretsiz seçenekleri bulunmaktadır.
 • Ücretsiz şablon ve taslak sunulması sayesinde ücretli versiyona geçmenize pek de gerek yoktur.
 • Sunulan taslaklar üzerinde istediğiniz şekilde düzenleme yapabilirsiniz.

Instagram gönderi hazırlama alanında popüler olan bu uygulama, Facebook gönderileri için de birbirinden farklı seçenekler sunmaktadır. Bu seçeneklerden yararlanabilmek için yapmanız gereken tek işlem uygulamayı telefonunuza, bilgisayarınıza veya tabletinize indirmek olacaktır.

Typorama Özellikleri

Sahip olduğu ismi kapsamında pek de tanınan bir uygulama olmasa da Typorama’nın da birbirinden farklı içeriklere sahip olduğu göze çarpmaktadır. Facebook gönderileri için önerilen uygulamalar arasında yer alan bu seçenek, reklam veya diğer paylaşımlarınız için tercih etmeniz adına pek çok sebep sunmaktadır. Bu uygulamanın özelliklerine göz atarak siz de tercihinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Farklı yazı stillerinden yararlanabileceğiniz ve aynı zamanda sunulan taslaklarda değişiklik yapabileceğiniz gibi pek çok imkanı bünyesinde barındıran Typorama, ücretsiz bir şekilde indirilebilmektedir. Bu nedenle önerilen mobil uygulamalar arasında yer almaktadır.

Adobe Lightroom Özellikleri

Adobe Lightroom detayları

 

Sosyal medya post düzenleme kapsamında pek çok seçeneğin sunulduğu görülmektedir. İnsanlar, sunulan bu seçenekler arasından ihtiyaç duydukları özellikleri karşılayan uygulamaları tercih etmektedir. Her bir uygulama ücretsiz bir şekilde indirilebilir olsa da uygulama için satın alma seçeneğine de sahiptir.

Adobe Lightroom ise fotoğraf üzerinde değişiklikler yapılmasını sağlayan uygulama olarak nitelendirilmektedir. Efekt, filtre ve ışıklandırma gibi pek çok ince detayları bu uygulama kapsamında düzenleyebilirsiniz. Böylece tek bir uygulama kullanarak paylaşımlarınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Uygulama Kullanmadan Gönderi Hazırlanır Mı?

Herhangi bir uygulama kullanmak yerine mevcut imkanlar kapsamında post hazırlamak isteyen bireyler de bulunmaktadır. Sosyal medya hesabınız üzerinden ilgi çekici bir paylaşım yapmak istiyorsanız uygulama kullanmadan bu amaca ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Ancak ufak çaplı düzenlemelerden yana tercihinizi belirlemek istiyorsanız bunun için de pek çok seçenek sunulmaktadır.

Öncelikle konu hakkında uygulama kullanmadan gönderi hazırlanır mı sorusuna yanıt aramanız gerekmektedir. Elde edeceğiniz yanıtlar sayesinde sizler için birkaç ipucu da sıralanacaktır. Fotoğraf çekme teknikleri, ilgi çekici açıklama ekleme gibi çeşitli yöntemler bu başlık altında sıralanan seçenekler arasında yer almaktadır. Bu seçeneklere yoğunlaşarak siz de uygulama kullanmadan Facebook gönderisi oluşturabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67