Facebook Domain Engeli Nasıl Kaldırılır?

Facebook Domain Engeli Nasıl Kaldırılır?

Facebook üzerinde bulunan çok sayıda kural vardır. Bunlara uymamak, engel almak gibi cezalarla sonuçlanır. Bunlardan biri de domain üzerinedir. Peki, Facebook link engeli kaldırma nasıl yapılır? Bilindiği üzere platform üzerindeki kişiler sitelerini biyografi kısmına ekleyebilir. Eğer gerekli takipçiye ulaşılmışsa, hikâyeleri yukarıdan kaldırma şeklinde linkler de verilebilir.

Ancak bazı durumlar, kişiler domain üzerine engel alabilir. Burada öncelikle nedenlerine bakmadır. En sık rastlanılan, topluluk kurallarının ihlal edilmesidir. Her kullanıcının uymak zorunda olduğu bu kurallara uyum sağlanmamışsa, bu ceza verilebilir. Topluluk kurallarından bazıları,

 1. Güvenilirlik,
 2. Emniyet,
 3. Gizlilik,
 4. Onur,
 5. Şiddet ve suça teşvik,
 6. Tehlikeli kişi ve kuruluşlar,
 7. Zarara yol açma ve suçu kamulaştırma,
 8. Yasal düzenlemelere tabi ürünler,
 9. Dolandırıcılık ve aldatma,
 10. Uygunsuz içerikler,

Gibidir ve herkes tarafından bilinmelidir. Ancak çoğu kişi üye olurken kontrol etmez. Zamanla ihlal edildiği için bu engel alınabilir. Buna en başında maruz kalmamak istiyorsanız, https://www.facebook.com/communitystandards/ linkine girerek tüm detayları incelemeniz önerilir.

Facebook Domain Engeli Kaldırma

Sosyal medyada engel alan kişilerin aklına öncelikle nasıl kaldırılabileceği gelir. Zira bazı özelliklerin kısıtlanması, en istenmeyen durumdur. Peki, Facebook domain ban kaldırma nasıl yapılır? Eğer aşağıdaki işlemleri uygularsanız, kısa sürede çözüm alabilirsiniz;

 1. Facebook business hesabı açın. Eğer varsa giriş yapmanız yeterlidir.
 2. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan ayarlara tıklayın.
 3. Önce marka emniyetini, ardından da domainler kısmını seçin.
 4. Karşınıza gelen domain ekleme kısmından, ban almış olan linki yazın.
 5. Kodu TXT kaydı olarak ekleyin.

Doğrulama işlemleri yapılıp, başarılı olunduğu sonucu görülünce ana sayfaya dönüş yapılır. Ardından sadece paylaşım yaparken site yazılarak gönderilir. Burada endişelenmenize gerek yoktur; zira paylaşmaz. Ekrana gelen seçenekler arasında spam değil seçeneğine tıklanır. Bu işlem 2-3 kere yenilenir.

Facebook ile İletişime Geçerek Engel Kaldırma

Eğer domain engeli dâhil herhangi bir engel almışsanız, bunu platforma belirtmeniz de mümkündür. Zira bazen hatalı engellemeler yapılabilir. Bu durum rakipler arasında sıkça olur. Hiçbir kuralı ihlal etmemiş ancak yine de engel almışsanız, sebebi büyük olasılıkla budur.

Ayrıca bir ihlal yapmışsanız, gerekli düzenlemeler ardından da iletişime geçmek daha hızlı çözümler sunar. Bunun için şu işlemler yapılır;

 1. Facebook’a girin.
 2. Eğer hesabınız açık değilse, üyelik bilgileriniz ile giriş yapın.
 3. Sağ üst ekrandaki aşağı yönde ok işaretine tıklayın.
 4. Yardım ve desteği seçin.
 5. Sorun bildiri seçin. Ardından da bir sorun oluştu kısmına tıklayın.
 6. Bir alan seç kısmından ilgili sorun girilir.
 7. Detaylar verilir.

Tüm bu işlemler sonrasında, gönder demeniz yeterlidir. Eğer ayrıntıları fazla verirseniz, daha kısa sürede çözüm alabilirsiniz.

Facebook Engelini Link Üzerinden Kaldırma

Yukarıda anlattığımız işlemlere ek olarak son bir yöntem de bağlantı üzerinden işlem yapmadır. Gerek Facebook link engeli kaldırma, gerekse beğeni gibi engelleri kaldırma için kullanılabilir. Bunun için aşağıdaki işlemlerin takip edilmesi yeterlidir;

 1. https://www.facebook.com/help/contact/571927962827151 adresine girin.
 2. Ekranda bulunan ve neden hata olduğunu anlatan güzel bir dille, ayrıntılı açıklama yapın.
 3. Sağ alttan gönder üzerine tıklayın.

Böylece gerekli incelemeler yapılarak, size dönüş sağlanır. Eğer gerçekten bir hata oluşmuşsa, çözüm almanız mümkündür. Ancak bu gibi yöntemler haricinde, üçüncü taraflara itibar edilmemesi gerektiği bilinmelidir.

Zira engeli Facebook verdiği için, kaldırma da kendi tarafından yapılır. Aplikasyon ve site gibi üçüncü taraflar bu konuda yardımcı olmaz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67