Etkili Sosyal Medya Stratejileri

Etkili Sosyal Medya Stratejileri

Sosyal medya pazarlama stratejileri bir sosyal medya hesabının platformda daha aktif olmasına yardımcı olmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 60 milyon internet kullanıcısı olup, 52 milyon gibi büyük bir oranda sosyal medya kullanıcısı vardır.

Sadece bilgisayarlardan değil, mobil cihazlardan da aktif olarak kullanılır. Verilere göre her gün ortalama 7 saat internette geçirilmektedir. Bunun üç saati de sosyal medyada kullanılmaktadır. Eğer firmanızın, markanızın tanıtımını yapmak istiyorsanız, sosyal medya platformları size uygun seçenekler sunmaktadır.

Instagram, Facebook gibi platformların sağladığı bu avantajın yanı sıra, işletme hesabı oluştururken ödenen meblağ da bulunmaz. Eğer işletmenizi buraya taşırsanız, düzgün bir planla hareket ederseniz üstün sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Planlı Hareket Etmek Neden Önemli?

Sosyal Medyada Planlı Hareket Etmek

Sosyal medya günümüzde yalnızca bireyler tarafından kullanılmaz. Her gün yoğun olarak kullanılması firmalar için reklam anlamına gelir. Bunun sonucunda bugün birçok işletme halihazırda burada bir hesaba sahiptir.

Bu nedenle planlı hareket etmek, dijital medya stratejileri hakkında bilgi sahibi olmak büyük önem taşımaktadır. Böylece rakiplerinize göre daha başarılı olabilir, daha fazla tanınırlık elde edebilirsiniz. Şunlara dikkat etmek, size aradığınız çözümleri sunacaktır;

 1. Hedefin belirlenmesi
 2. Hedef kitlenin belirlenmesi
 3. Rakiplerin incelenmesi
 4. Platform seçilmesi
 5. İçeriklerin planlanması
 6. Platformun imkanlarından yararlanılması
 7. Fenomenlerle iş birliği yapılması
 8. Yarışmalar, etkinlikler yapılması
 9. Reklam yapılması

Sosyal medya pazarlama stratejileri arasında bunlara dikkat etmek, dijital platformları daha verimli şekilde kullanmanıza olanak tanır.

Dijital Medya Stratejileri: Hedefin Belirlenmesi

Dijital medyada gelişmek istiyorsanız, sosyal medya stratejisi örnek için ilk bilmeniz gereken bir hedefinizin olması gerektiğidir. Eğer hiçbir amacınız, idealiniz olmadan işletmenizi buraya taşırsanız, doğal olarak istediğiniz sonuçlar da elde edilemeyecektir.

Örneğin sadece marka tanıtımı yapmak istiyorsanız, buna uygun şekilde hareket etmeniz gerekir. Ancak aynı zamanda satışlarınızı arttırmayı düşünüyorsanız, buna uygun planlar kurmanız şarttır. Böylece elde edeceğiniz sonuçlar hem daha iyi, hem de verimli olacaktır.

Dijital Medya Stratejileri: Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Geleneksel pazarlama stratejilerinde sık sık görülen hedef kitle dijital medyada da vardır. Eğer verimliliğinizi arttırmak istiyorsanız, sosyal medya kullanıcıları arasında kendinize bir hedef belirlemeniz gerekir. Medya stratejileri nelerdir kapsamında hedef kitle içine,

 1. Cinsiyet,
 2. Yaş,
 3. Beğeniler,

Gibi birçok konu girer. Her ne kadar sosyal medyada milyonlarca insan olsa da bir hedef kitleniz yoksa, çok az etkileşim almanız muhtemeldir. Hedef kitle seçimi, firmanızın veya ürünlerinizin daha fazla tanınmasına yardımcı olur.

Böylece içeriklerinizi daha doğru üretebilir, daha fazla müşteriye ulaşabilir ve veriminizi daha arttırabilirsiniz. Eğer firmanızın veya ürününüzün hedef kitlesi kapsamında düşünürseniz, çözüm bulabilirsiniz.

Dijital Medya Stratejileri: Rakiplerin İncelenmesi

Dijital platformlara taşınmak istiyorsanız, ilk bilmeniz gereken konu sizin alanınızda ilk işletme olmadığıdır. Bu nedenle rakiplerinizi tanımak, size daha olumlu sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Sosyal medya stratejisi nasıl oluşturulur için tek yapmanız gereken, sizinle aynı hizmetleri veren hesapları incelemektir.

Böylece nasıl hareket etmeniz gerektiği, hedef kitle oluşturulması, içerik planlanması gibi her konuda fikir elde edebilirsiniz. Özellikle yeni bir kullanıcıysanız, bu size daha iyi bir başlangıç yapmanızı sağlar.

Tüm bunların yanı sıra rakiplerinizin nasıl hareket ettiğini bilmek, daha özel stratejiler geliştirmenize, onların eksik yerlerini görerek buradan hareket etmenize, kendi eksiklerinizi görerek iyileştirmenize olanak tanır.

Dijital Medya Stratejileri: Platform Seçilmesi

Günümüzde kullanılan çok sayıda sosyal medya platformu vardır. Facebook, LinkedIn, Instagram, TikTok, Twitter bunlardan sadece bazılarıdır. Sosyal medya pazarlama stratejileri içinde dikkat etmeniz gereken bir konu hepsinin ayrı olduğudur.

LinkedIn profesyonel olarak çalışan kesime hitap eder. Eğer hem iş başvurusu almak hem de iş dünyasında kendinizi tanıtmak istiyorsanız, size olanak tanır. Facebook ise günümüzde genellikle orta yaşlı kesim tarafından kullanılır. Ağırlıkla onlara hitap etmek istiyorsanız size çözüm sunar.

Eğer gençlere hitap ediyorsanız Twitter, Instagram ve TikTok devreye girer. Ancak her birinin içerikleri farklıdır. TikTok sadece video oluşturulmasına izin verir. Twitter ve Instagram buna ek olarak fotoğraf paylaşımına olanak tanır. Twitter ayrıca kısa da olsa metinsel paylaşımlara izin verir.

Sosyal medyaya katılmak istiyorsanız, dijital medya stratejileri belirlerken öncelikle size hangisinin daha iyi hitap ettiğini bulmanız gerekir. Böylece hedef kitlenize ulaşmak daha kolaydır.

Dijital Medya Stratejileri: İçeriklerin Planlanması

Her ne kadar içerik paylaşımı kolay gibi görülse de öyle değildir. Sadece ne tür içerikler oluşturacağınızı bilmek, en iyi sonuçları alacağınızı göstermez. Platformlarda tanınırlık beğeni ve takipçiyle gerçekleşir. Bu da paylaşımlarınızla ilgilidir.

Eğer insanların en çok hangi zamanlarda sosyal medyayı kullandığını bilirseniz, sosyal medya stratejileri nelerdir hakkında daha verimli paylaşımlar yapabilirsiniz. İnsanlar genellikle sabah uyandıkların ve akşam eve geldiklerinde bu hesapları kullanır.

Eğer paylaşımlarınızı buraya zamanlarsanız daha fazla kişi görebilir, beğenebilir ve sizi takip edebilir. Böylece tanınırlığınız da artacaktır.

Dijital Medya Stratejileri: Platformun İmkanlarından Yararlanılması

Günümüzde birçok işletme sosyal medyanın tüm olanaklarından yararlanmamaktadır. Örneğin reels videosu paylaşmayan, hikaye oluşturmayan, canlı yayınlara giriş yapmayan birçok iş yeri vardır. Dijital medya stratejileri hakkında bilmeniz gereken, sadece basit fotoğraf ve videolarla insanları cezbedemeyeceğinizdir.

Eğer onların en sevdiği paylaşım türlerini kullanırsanız, doğal olarak tanınırlığınız da artacaktır. Bunun yanı sıra paylaşımlarınızın daha canlı hale gelmesi ise efekt kullanmak, gerekirse özel programlardan yararlanmak da daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Dijital Medya Stratejileri: Fenomenlerle İş Birliği Yapılması

Sosyal medyada tanınmak istiyorsanız, dijital medya stratejileri içinde dikkat etmeniz gereken konulardan biri de fenomenler ile iş birliği yapmaktadır. Bu kişiler sosyal medya çok sayıda takipçiye sahiptir. Yaptıkları bir reklam, sevenleri tarafından büyük bir ilgi ile karşılanır.

Dolayısıyla onlarla iş birliği yapmak, marka tanınırlığı elde etmek, satışlarınızı arttırmak için önemli bir adımdır. Fenomenin etkileşimleri ne kadar yüksekse, alacağınız sonuçlar da o kadar iyi olacaktır.

Dijital Medya Stratejileri: Yarışmalar, Etkinlikler Yapılması

Sosyal medyada tanınmak istiyorsanız ilgi çekmeniz gerekir. Bunun en etkili yöntemlerinden biri yarışmalar ve etkinlikler düzenlemektedir. Her ne kadar basit gibi dursa da birçok kişiye bir yarışmaya katılıp, bunun üzerinden ödül alma güzel gelir.

Dijital medya stratejileri için buna dikkat ederseniz, tanınırlığınız yükselebilir. Ancak bunlar sık sık yapılmamalı, bir alışkanlık haline getirilmemelidir. Bu da sıkıcı olmasına neden olabilir.

Dijital Medya Stratejileri: Reklam Yapılması

Sosyal Medyada Reklam Yapmak

Reklamlar geleneksel pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Bunun yanı sıra e-ticarette, sosyal medya üzerinden yapılan işletme tanıtımlarında büyük bir rol oynar. Sosyal medya pazarlama stratejileri içinde bunu kullanmak, kısa sürede öne çıkmanıza yardım eder.

Zira Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarında kayıtlı milyonlarca işletme vardır. Onların önüne çıkmak, tüketicinize daha fazla görünmek istiyorsanız reklamlar devreye girer. Çoğu sosyal medya ağı kendi ağında reklamlara sahiptir.

Eğer bir bütçe oluşturur ve bunu doğru şekilde kullanırsanız, kısa sürede daha fazla tanınır olabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67