Erdoğan Sosyal Medya Yasası Hakkında Açıklama Yaptı

Erdoğan Sosyal Medya Yasası Hakkında Açıklama Yaptı

Son dönemlerde sıkça gündeme gelen sosyal medya yasası, insanların paylaşım yaptığı bu platformlarda ciddi bir kısıtlama getirileceği ile ilgili şüpheleri beraberinde getirdi. Birkaç gün önce gazetecilerin sorularına yanıt veren Erdoğan, pek çok konu hakkında konuşma yaptı. Sosyal medya yasası 2021 konusu da gündemdeydi.

Sosyal medyada “troll” olarak görülen ve sahte hesaplar açarak insanların düşüncelerini farklı yönlere çekmeye çalışan kişilere ciddi yaptırımlar yapılması bekleniyor. Birkaç haftadır Türkiye’nin merakla beklediği bu düzenlemeyle alakalı konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya yasasının yakın bir zamanda yürürlüğe gireceğine işaret etti.

Sosyal Medya Başkanlığı Kurulacak!

Binlerce insanın troll amaçlı sahte hesaplar açarak ciddi iğnelemeler yaptığı sosyal medya hesapları hakkında yapılacak düzenlemede Sosyal Medya Başkanlığı adı altında bir birim kurulacağı açıklandı. Sosyal medya düzenlemesi 2021 ile birlikte artık sosyal medyanın çok daha zararsız mecralar olmasının sağlanması bekleniyor. Bu bağlamda sosyal medya platformlarının yalnızca bir merkez ofis açmalarının yeterli olmadığı ve kurulacak bu başkanlık birimi sayesinde sosyal medyanın denetlenen mecralar olmasının sağlanacağı, Erdoğan tarafından bildirilen mesajlar arasında yerini alıyor.

Sosyal Medya Başkanlığı, gerekli tüm personellerin çalıştığı ve düzenli denetlemelerin yapıldığı bir birim olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyada yapılan ihlallerin kolayca tespit edilebileceğini ve ihlalde bulunan kişilerin cezalandırılacağını dile getirdi. Günümüzde yer alan troll hesapların ihlalde bulundukları zaman muhatap alınabilecek kişiler olamadığı ve bu nedenle sosyal medya yasasının çıkartılacağı bildirildi.

Sosyal Medya Düzenlemesi Son Dakika

Facebook, Twitter, Tiktok, Instagram gibi belli başlı sosyal medya hesapları üzerinde yapılacak olan düzenlemeler, insanların sosyal medya düzenlemesi son dakika konusunu araştırmasına vesile oluyor. Pek çok insan sosyal medya platformlarını yalnızca eğlence amacıyla kullandığı için sosyal medya düzenlemelerine ılımlı bakmasa da, bu düzenlemelerin yakın bir zamanda uygulanacağı ve Sosyal Medya Başkanlığı biriminin hayata geçirileceği söylenenler arasında yerini aldı.

İhlal gerekçesi ile ceza alması gereken sosyal medya kullanıcıları, bu düzenlemelerden sonra gerekli cezaları alacak. Bu sayede sosyal medya platformlarının daha zararsız olması ve iğnelemeli gönderilerin azalması bekleniyor. Henüz yürürlüğe girmeyen bu düzenleme, Erdoğan’ın açıklamasına göre en kısa süre içerisinde hayatımıza girecektir.

Sosyal Medya Yasası Son Çare

Sosyal medya yasasının bir zorunluluk haline geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalarda sahte hesaplarda muhatap olarak alınabilecek kimse olmadığı için yanlış paylaşımların hız kesmeden arttığını belirtti. Bu durumda sosyal medya yasası ve Sosyal Medya Başkanlığı kararlarının son çare olduğu belirtildi. Yürürlüğe yakın bir zamanda girmesi beklenen bu yasa ve başkanlık birimi, hak edenin ceza almasını sağlayacak. Bu sayede yaptırımlarla karşılaşmak istemeyen sosyal medya kullanıcıları, yapacakları paylaşımları daha özenli şekilde seçecek ve troll adı altında paylaşılan gönderilen paylaşımlar büyük ölçüde azalacak.

Binlerce sosyal medya kullanıcısının itiraz ettiği bu süreç, mecburi olacak uygulanacaktır. Özellikle Twitter’da #SosyalMedyamaDokunma adlı hashtagler açılmış ve ünlüler de dâhil olmak üzere sayısız isim itirazda bulunmuştur. Sosyal medyanın eğlence amacıyla kullanıldığı ve bu zamanda yapılan paylaşımların ciddiye alınmaması gerektiğini belirten insanların sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Erdoğan Sosyal Medya Açıklaması

Son dönemlerde gündemden düşmeyen sosyal medya platformları, Erdoğan sosyal medya açıklaması konusunun daha sık araştırılmasına vesile olmuştur. Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamayı özetlemek gerekirse, yakın bir zamanda gerekli yasa ve birimlerin yürürlüğe gireceği ve bu sayede hak edenlerin bedel ödeyeceği yönündedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67