En Popüler Meslek Olan Youtuberlık Nedir?

En Popüler Meslek Olan Youtuberlık Nedir?

Youtuberlık nedir, nasıl Youtuber olunur bakıldığı zaman son dönemde popüler olan mesleklerdir fakat bir Youtuber olmak genellikle kolay olmamaktadır. Özellikle Youtuberlik mesleğinin artması ile beraber kişilerin rakipleri de artmış durumdadır bu sebeple bireylerin mutlaka bu kadar popüler bir topluluk arasından öne çıkmaları gerekmektedir. Youtuber mesleği her ne kadar geleceğin mesleği olarak görülse de bu işin de birtakım zorlukları bulunmaktadır.

Her geçen gün bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasından sonra bireyler Facebook, İnstagram, Youtube tarzı platformlarda daha fazla vakit geçirmektedir. Bu sebeple Youtube, fazla bir kişiye hitap eden kullanıcılara para ödemektedir. Bunun dışında da bireyler popüler bir kitleye ulaştıkları zaman sponsorluk anlaşmaları yaparak kazançlarını katlamaktadırlar.

Youtuber Nedir?

Youtuberlik genellikle Youtube platformu üzerinden video paylaşımı yapan, düzenli içerik üreterek farklı kişilere hitap eden kişiler olmaktadır. Youtuber olmadan önce Youtuber nedir konusunun iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Youtuberlik günümüzde gelir getirisi olan mesleklerden biri olmaktadır bu sebeple hızlı bir şekilde artış göstermiş ve her alan ve her kategoriden kişileri barındırmaktadır.

Nasıl Youtuber Olunur?

YouTuber olma şartları

Nasıl youtuber olunur bakıldığında aslında kolay ve ücretsizdir. Eğer kamera ile beraber iyi bir içerik fikriniz bulunuyorsa aynı zamanda içerikleri editleyecek bilginiz varsa hemen Youtuber olabilirsiniz. Nasıl Youtuber olunur, ne gerekir bakıldığı zaman bilinmesi gereken bazı noktalar şu şekilde olmaktadır,

  • Bir video paylaşım platformu olan Youtube üzerinde kişilerin bir Youtube hesabının olması gerekir. Aynı zamanda videoları editleyecek bir bilgisayar ve çekmek için kullanılacak bir telefon olması gerekmektedir.
  • Youtuber nasıl olunur ve nasıl para kazanılır konusunda genellikle Youtuber olan kişiler genellikle kendi oluşturmuş oldukları içerikleri paylaşırlar ve bir reklam geliri elde edebilirler.
  • Youtuber nasıl olunur bakıldığı zaman bu işin kolay olmayacağını bilmeniz gerekir öncelikle Youtube üzerinde bir kanal açıldığı zaman sonrasında telif hakkı istemeyen veya editli video yayınlamaya başlamanız gerekir.
  • Kanal üzerinde yayınlanan videolarda reklam göstermek için kazanç sağlayabileceğiniz videoların toplamda 4000 dakika izlenmiş olması gerekmektedir. Üstelik kanal abone sayısının da 1000 abone üzerinde olması gerekir.
  • Belirlenen şartlar sağlandığı zaman Youtube üzerinde reklam yayınlamak için AdSense hesabının açılması gerekir böylece kanal üzerinde yayınlana videolarda reklam görülmesini sağlarsınız.

Youtuber Ne Kadar Kazanır

Youtube üzerinde içerik üretmek isteyen kişilerin merak ettiği noktalardan biri Youtuber ne kadar kazanır sorudu olmaktadır. Günümüzde en fazla bilinen bu meslekte kişiler çok ciddi miktarlarda para kazanmaktadır. Fakat bunun için reklamlar görülmeye başlandığı zaman gösterim ve tıklama başına ücretlendirme yapılmaktadır. Bu ücretlerde Google AdSende hesabınız üzerinde sürekli olarak birikir ve kişiler banka veya PTT havalesi ile aktarılabilmektedir.

Youtube mesleğine bakıldığında aslında belirli bir miktar bulunmaz aynı zamanda tamamen video izlenim süresine göre değişmektedir. Bu kazan 20 TL de olabilir 1500 TL’de olabilmektedir ve her video için farklı bir kazanç bulunur. Günümüzün Türkiye şartlarında Youtuber olan kişilerin 15 bin TL ila 20 bin TL kadar geniş bir gelir imkânı bulunmaktadır.

Youtube Geliri Nasıl Arttırılabilmektedir?

Youtube platformuna bakıldığında kişiler video yayınlamaya başlamışsa eğer Youtube gelirinin arttırılması konusunda reklam yayınlamaları ile birlikte kaçıncı dakikada nerede yayın yapıldığı gibi farklı birçok konuda araştırma yapılabilmektedir. Videolarınızın izlenme süreleri ile reklam tıklamalarına göre ücretler artar. Reklam ücretleri genellikle Dolar bazında hesaplanır bu sebeple yabancı olan firmalara göre reklam ücretlerinde daha fazla kazanç sağlanır.

Youtube ile nasıl para kazanılır bakıldığında eğer bir gelir sağlamak istiyorsanız öncelikle videoların başlarına veya aralarına reklam almalısınız. Bunun dışında hatrı sayılır bir kişi sayısı elde ettiği zaman marka ile sponsor anlaşması yaparak bu markaların tanıtım, reklam ile beraber anlaştığınız markaların isimlerini video içerisinde kullanılarak Youtube videolarından para kazanma imkânınız bulunur.

Youtuber Olmak İçin Nasıl Abone Sayısı Arttırılır?

Youtuber olmak isteyen kişiler için abone sayısı ile izlenme süresi önemlidir bunun dışında beğeni ile yorum sayısı da Youtuber olmaya yetmelidir. Bunun için iyi bir analizle beraber Youtube hesaplarınızı büyütebilirsiniz. Youtuber olmak için nasıl abone sayısı arttırılır bakıldığında öncelikle hitap edeceğiniz kitleyi iyi bir şekilde seçmelisiniz. Bunun dışında sayfada hitap edeceğiniz kesim ile beraber içeriklerinizin kalitesi önemlidir. Youtuber olmak için nasıl abone sayısı arttırılır bakıldığı zaman,

  • Google hesabınızla ücretsiz olarak bir Youtube kanalı açmanız gerekir ve sonrasında bu kanal üzerinde ilgili olduğunuz yemek, güzellik, oyun veya kozmetik alanı gibi birçok alanda bir popülerlik elde etmeniz gerekir.
  • Uygun bulduğunuz ekipmanlarla beraber ve aynı zamanda iyi çeken bir telefon kamerasıyla da çekebilirsiniz ve sonrasında kaliteli bir edit programı sonrasında Youtube platformuna yükleyebilirsiniz.
  • Kendinize bir konu belirlemeniz gerekir ve içerikleri hazırlamadan öncesinden konu üzerine gitmeniz sizler için daha doğru bir fırsat olacaktır.
  • İçeriklerde özgün olma konusu bakıldığında daha öncesinde yapılmamış olmayanı denemek her zaman daha dikkat çeker ve bu noktada gelen eleştirileri dikkate almanız ve eleştirilen yapıcı olan kısımlarına odaklanmanız gerekmektedir.

Youtube Kanalı Açılmadan Önce Yapılması Gerekenler

YouTube kanalı açmadan önce yapılamsı gerekenler

Youtube kanalı açılmadan önce yapılması gerekenler bakıldığı zaman öncelikle iyi bir kamera edinin, tripod, konu alan belirleyin. Kanal adı belirlendikten sonra istediğiniz bir ismi kullanma konusunda bir sorun olup olmadığını araştırın. Tamamen özgün ve farklı olmaya çalışmanız gerekir ve aynı zamanda gelen yapıcı eleştirileri dikkate almanız gerekir. Kanal açılmadan öncesinde başkalarının sayfalarını inceleyebilirsiniz bunun dışında taklit etmeniz önerilmez.

İçeriklerde özgünlük ve yapılmamış olanı yapmak her zaman daha fazla dikkat çeker ve içerik üreticilerinde en önemli noktalardan biri içerikler yurt dışı kaynaklı olarak alınır fakat sizler kendinize has içerikler sağladığınız zaman ve ilgi çekici içerikler üretilirse kısa sürede kanalınız büyüyecektir.

Vlogger Nasıl Olunur

Youtube platformlarına içerik üretme konusunda kişiler genellikle Vlog yayınlarlar. Vlogger nasıl olunur bakıldığında Youtube hesabı açarak bir Vlog kamerası edinebilirsiniz. Vlog çekmek için kişilerin kendi hayatını geniş kitleler ile paylaşması gerekir. Videonuza başlamanın iyi bir yöntemi intro olmaktadır ve böylece vloglar daha profesyonel görünüm kazandıracak kaliteli intro yapmayı sağlayan birçok firma bulunmaktadır.

Türkiye’de artış gösteren Türk vlogger’lar bakıldığında birçok içerik üreticisi bulunur. Genellikle bu içeriklerde alışveriş videoları, makyaj, hayat hakkında sohbetler gibi konular olabilir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir ve piyasada video içerisinde hayatınızdan birçok şeyi paylaşmanız gerekmektedir, eleştiriye de açık olmalısınız.

Youtube’dan Kazanılan Para Nasıl Alınır?

Youtube’dan kazanılan para nasıl alınır bakıldığında ödeme alma konusu birçok kişinin sorduğu noktalardan biridir. Bu noktada AdSense üzerinde çekim yeteneği bulunmaz Minimum sınırdan yüksek kazandığınız miktarlar otomatik olarak doğrudan banka hesabınıza gelir. Bu miktar minimum sınırda 100 dolar olabilmektedir.

Bazı ülkelere bakıldığı zaman AdSense çek yazabilmektedir fakat çoğu anlaşmalı olan bankalarda kazanılan paralar doğrudan olarak hesabınıza yatırılabilmektedir. Hesabınıza gelen parayı da banka hesaplarınızdan ve ATM üzerinden çekebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67