En Güvenilir Mesajlaşma Uygulamaları ve Özellikleri

En Güvenilir Mesajlaşma Uygulamaları ve Özellikleri

En güvenilir mesajlaşma uygulamaları ve özellikleri nelerdir? Son dönemde artan veri sorunlarından sonra insanlar kişisel konuşmalarını güvenli bir uygulamada rahatça yapmak istemektedir. Özellikle de Whatsapp’ın kullanıcılara 2021 yılında zorunlu tuttuğu sözleşme kişisel verilerin güvenliğine aykırı olduğu için birçok kullanıcı farklı uygulamalara geçiş yapmıştır. Peki, güvenli mesajlaşma uygulamaları nelerdir? İşte bilinen güvenli mesajlaşma uygulamalarından bazıları şunlardır;

 • Signal
 • Bip
 • Wechat
 • Dedi
 • Wire
 • Telegram
 • Viber

Tüm bu programlar farklı kuruluşlar tarafından oluşturulmuştur. Kullanıcıların Google Play Store ya da App Store’da bulabileceği bu uygulamaların Whatsapp’ın aksine farklı özellikleri bulunmaktadır. Örneğin Telegram’da çeşitli konularda gruplara katılmak için birilerinin numarasına sahip olmanız gerekmez. Binlerce grup arasında sizinle alakalı olan herhangi bir grubu aratarak katılabilirsiniz. Tüm aracı olan uygulamalarda asıl amaç insanlarla mesajlaşabilmek ve verileri korumaktır.

En güveli mesajlaşma uygulaması içerisinde ne gibi özellikler bulunmalıdır? Öncelikle aranan ilk özellik uçta uca güvenlik protokolüne sahip olunmasıdır. Bu protokol kişilerini birebir konuşmalarında gizli tutulması ve başka insanların erişim sağlayamaması sağlanmaktadır. İkinci aranan özellik kaynak koduna sahip olmasıdır. Kaynak kodları güvenli karma bir yazılım ile oluşturulur ve hesabınız üzerinden yaptığınız konuşmaların verilerini gizlemektedir.

İsteğe bağlı yok olan ya da silinen mesaj sistemi de çok önemlidir. Tek seferlik konuşma sonrasında silinen bu mesajlar bilgi gizliliği açısından oldukça etkilidir. Mesaj silme özelliği mesajlaşma uygulamaları nelerdir diye soranlar için en bilineni gizli odaları olan Signal ve mesajların silinmesini sağlayan özellik Telegram’da bulunmaktadır. Son aranan özellik güvenli koşul sözleşmesidir. Bu sözleşme kişinin verilerinin hiçbir kurum ve kuruluş tarafından reklam amacıyla alınıp incelenmesini engellemektedir.

İki Kişilik Mesajlaşma Programı

İki kişlik mesajlaşma uygulamaları

İki kişilik mesajlaşma programı ne işe yarar? Bu tip mesajlaşma uygulamaları belli verileri koruyarak iki kişi arasında gizli bir sohbeti mümkün hale getirmektedir. Kişinin belirlediği bir pin ya da sembol ile giriş yapılan bu mesaj kayıtları isteğe bağlı olarak günlük şekilde silinebilmektedir. Bu gizliliği esas alan iki kişilik mesajlaşma programı genellikle şirketlerin verilerini korumak için çalışanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu sayede normal ücretsiz mesajlaşma uygulamaları dışında bu sistemle hiçbir şekilde erişim söz konusu değildir.   

Bu programların kullanımı için çoğunlukla belli bir ücret sistemi bulunmamaktadır. Whatsapp’ın başlatmış olduğu ücretsiz kullanım özelliği ile artık diğer tüm mesajlaşma uygulamaları yalnızca kullanım miktarındaki artışa odaklanarak herhangi bir abonelik sistemi ya da ücretlendirmede bulunmamaktadır. Üstteki programlara bakıldığında yalnızca Bip uygulamasının Turkcell markası ile anlaşması nedeniyle bazı sınırlamalara sahip olunduğu bilinmektedir. En güvenli mesajlaşma uygulaması çeşitleri arasında yer alan Bip’te belli miktarda konuşma ve görüntülü görüşme özellikleri belli Turkcell kullanıcılara hak sınırlaması ile verilir.

En Güvenli Mesajlaşma Programı 2021

En güvenli mesajlaşma programı 2021 yılında hangisidir, güvenli mesajlaşma uygulamalarının özellikleri nelerdir? Güvenli mesajlaşma ile zararlı yazılımlardan korunmak, kişisel verilerinizin ve mesajlarınızın gizlenmesi mümkündür. En güvenli uygulamalar arasında ilk akla gelenlerden biri Wechat’tir. Wechat geniş kullanım imkanları, 500 kişiye kadar grup kurabilme özelliği ve aynı anda 9 kişiye kadar görüntülü konuşma özelliği ile ücretsiz mesajlaşma uygulamaları arasında en sık tercih edilenlerde biridir.

Whatsapp’ta yaşanan uygulama sorunu sonrasında kullanıcılar en çok Telegram uygulamasına geçiş yaptı. Telegram yapı olarak Whatsapp özellikleri taşıyan, her mesajlaşmada uçtan uca korumalı, gizli oda açma ve grup kurma özelliği bulunan bir uygulamadır. Üstelik Telegram tıpkı Facebook’ta olduğu gibi kullanıcıların geniş kitlelerce herhangi bir grup kurmasını mümkün hale getirmektedir. Mesajlaşma konusunda en güvenli uygulamalardan biri olan Telegram’ın bilinen tek kusuru grupların denetimsiz yönetiliyor olmasıdır.

En güvenli mesajlaşma programı 2021 yılı içerisinde birçok araştırmaya göre Bip olarak da tercih edilmektedir. Bip uygulaması içerisinde yer alan korumalı mesajlaşma seçenekleriyle birlikte çeşitli özellikleri de barındırmaktadır. Verilerin iyi derece korunduğu Bip uygulamasında 200 TL’ye kadar para transferi dahi yapılması mümkündür. Bu yönden hem interaktif kullanım hem de güvenli mesajlaşma söz konusu olmaktadır.

Signal Güvenli Mi?

Signal uygulaması detayları

En güvenli mesajlaşma programı denilince akla ilk gelen Signal’dir. Signal uygulaması 2014 yılında ortaya çıkmış açık kodlu bir mesajlaşma uygulamasıdır. Özellikle kullanıcı sayısındaki hızlı artış ünlü iş adamı Elon Musk’ın Whatsapp sözleşme sorunu yaşandığında attığı bir Tweet’de “Signal Kullanın…” demesiyle hızla kullanıcı sayısında artış gözlemlenmiştir. Signal’i güvenli yapan özellikler şunlardır;

 • Telefon numaralarını cihazda güvenli kayıt diye tanımlanmasını sağlar
 • Gizli odalarda ekran görüntüsü alınması engellenmektedir
 • Karşınızdaki güvenli numarada oluşan bir anormallikte iki uçta erişim engellenmektedir
 • Mesajlar özel bir koruma yazılımı ile gizli tutulmaktadır.

Bu özellikleri ile birçok insan Signal güvenli mi? Sorusunu sormaktadır. Bu sorunun cevabı olarak uygulamanın güvenli olduğu söylenebilmektedir. Ancak bu uygulamanın Türkiye’de Türkçe bir versiyonu olup olmadığı bilinmemektedir. Bu sebeple genelde kullanıcılar İngilizce seçenek ile erişim sağlamaktadır. Ayrıca bu uygulamalarda da nadiren olsa belli yazılım açıkları oluşabilmektedir. Bu durum fark edildiğinde destek ekibine E posta göndermekte fayda vardır.

Ücretsiz Mesajlaşma Uygulamaları

Mesajlaşma uygulamları ücretsiz

Ücretsiz mesajlaşma uygulamaları hangileridir, bu uygulamaların özellikleri nedir? Ücretsiz olarak kullanılan ve telefon modellerinde yazılım olarak çoğunlukla yüklü olarak gelen bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamaya Viber adı verilmiştir. Viber 2010 yılından itibaren kullanılan güvenli bir ücretsiz mesajlaşma uygulamasıdır. Kendine özel güvenli yazılımı bulunan Viber’de 250 kişi sınırına kadar grup kurmak mümkündür. Anlık video çekerek 30 saniyeye kadar video atılabilmektedir. Bu videoların silinme özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca Viber kullanıcılara eğlenceli bir deneyim kazandırarak oyun çeşitliliği de sunmaktadır.

Whatsapp’ın kullanıcı kaybı yaşadığı dönemde yerli ücretsiz mesajlaşma uygulamaları ortaya çıkmaya başladı. Bunların sebebi Whatsapp uygulamasının kaybettiği kullanıcılara yeni bir opsiyon sunmaktı. Bu şekilde Signal altyapısında Dedi uygulaması kuruldu. Dedi verilerin kaybolan mesaj özelliği bulunduğu, isteğe bağlı olarak ekran görüntüsünün engellendiği ya da güvenlik amacıyla Pin kullanılabildiği bir tür mesajlaşma uygulamasıdır.

Wire uygulaması da internet üzerinde ve mobilde kullanılan en güvenli mesajlaşma uygulaması olarak bilinmektedir. Asıl amacı iki kişilik mesajlaşmayı korumak olan bu yazılımın Windows, Android ve IOS yazılımlarını tarayıcı erişimi sağlamaktadır. Kurulmuş olan bu güvenli mesajlaşma uygulamasında C++ yazılımı ile üretim sağlanmıştır. Bu şirket dünyada en çok kullanılan yazılım firmaları olan Skype ve Microsoft yazılımcısı iken şirketi bırakmış mühendisler tarafından üretilmiştir. Wire kullanıma 2014 yılında açılmıştır.

Tüm bu uygulamaların ortak özellikleri ücretsiz kullanımına bağlı olarak opsiyonel bir güvenlik seçeneği sunmaktadır. Mesajlarınızın kişisel olarak korunması için tüm bu uygulamaları indirebilir ve kullanabilirsiniz. En güvenilir mesajlaşma uygulamaları ve özellikleri bu şekilde incelenebilmektedir. Tüm bu uygulamalar hem IOS yazılıma sahip cihazlarda hem de Android yazlımı kullanan cihazlarda kullanımı mümkündür. Tüm bu güvenli uygulamalar bir dönem ön plana çıksa da Whatsapp yaptığı hatalı çıkıştan geri dönerek sözleşmeyi uygulamayacağını belirtince yıllardır aralıksız kullanımı devam eden Whatsapp kaybettiği birçok kullanıcısını geri kazanmış oldu.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67