En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

Teknolojik devrimler sayesinde pek çok kişi, sosyal medya mecralarına akın etmiş durumdadır. En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları her geçen gün artmakla birlikte gün geçtikçe bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. İnstagram, twitter, facebook, snapchat… Derken, günlük hayata dair, iş hayatından pek çok detaya ve genel yaşama dair birçok şeyin bir arada kullanıldı onlarca platform gelişmiştir. Hatta bu durum artık günümüz dünyasında neredeyse bir yaşam tarzı halini almıştır.

Tüm bunları anlatmadan hemen önce ilk olarak sosyal medyanın ne anlama geldiğinden söz etmek gerekir. Sosyal medya; bir insanın fotoğraflarını paylaştığı, videolar yüklediği, yaşam tarzı ile ilgili pek çok şeyi herkes tarafından görünür kılmaya çalıştığı bir sanal ortamdır. Arkadaş edinmek ve sosyal ağları genişletmek için de son derece iyi bir fırsat olarak karşımıza çıkar. Bu durumun insanlar üzerinde farklı farklı etkiler yarattığı da söz konusu olabilir. Neden diye soracak olur isek, her insanın olaylara ve bir takım durumlara verdiği tepki birbirinden farklıdır. Bu nedenle de sosyal medyada karşı karşıya gelinen pek çok şey her insanı başka türlü etkiler.

İnsanlar tarafından içinde bulunduğumuz çağda en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları hangileridir diye soracak olur isek son günler için şunları söylemek mümkün olacaktır;

 • İnstagram
 • Facebook
 • Twitter
 • Snapchat
 • Whatsapp
 • Telegram
 • Tiktok
 • Youtube

Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Nelerdir?

Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları

Sosyal medya uygulamaları, adı üstünde en başta insanların sosyalleşmesi için kullanılan çeşitli platformlara denir. Yani esas amaç sosyalleşmektir. İnsanlar, sosyal medya sayesinde evden bile çıkmasına gerek kalmadan yeni ortamlara girebilir ve farklı insanlar ile bir araya gelip tanışabilir. Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları nelerdir diye soracak olur isek sosyolojik anlamda bir istatistiksel değerden bahsetmek doğru olacaktır.

Türk insanlarının dostluk ve arkadaşlık değerleri daha çok paylaşıma dayalı bir takım unsurlar içerir. Whatsapp bu konuda en iyi örnek olabilir. whatsapp üzerinden arkadaşlarımız, ailemiz ve akrabalarımız ile bir araya gelebileceğimiz grup konuşmaları yapabiliriz. Bunun yanı sıra anlık bir durumu belgelemek sureti ile an itibariyle birbirimize gönderebilir ve ses kaydı bile gönderebiliriz. Aynı zamanda sadece Whatsapp üzerinden de değil Türk uygulaması olarak yeni çıkmış sayılan Bip uygulaması da vardır ve de son zamanlar için Bip uygulaması da büyük ilgi gören bir sosyal medya mecrası haline gelmiştir.

Dünyada En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları Hangileridir?

Dünyanın pek çok yerinde birbiri ile aynı hayat görüşüne sahip olan pek çok insan yer alır. Aynı ya da birbiri ile çok büyük benzerlikler taşıyan hayat tarzına ve fikirlere sahip olan pek çok insanın bir araya gelerek bu konularda fikir alışverişi yapabilmesi de önemlidir. Gerek iş hayatı olarak; aynı ya da birbirinin alt dalları olarak sayılabilecek olan pek çok meslek grubu da dünyada neler olduğunu bilmek ister. Bunun için de dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları son derece büyük bir merak konusu haline gelmiştir. Hal böyleyken de hem rekabet hem de iş hayatındaki başarı isteği gibi bir takım nedenler ile aynı ya da benzer meslek grubuna mensup pek çok kişi, dünyanın neresinde olursa olsun birbiri ile iletişim kurabilir.

Tabii ki sadece iş hayatı ya da sosyal açıdan birbiri ile benzerlik taşıyan kişilerin bir araya gelmesi de gerekmiyor. Arkadaşlarınız ile bir araya gelmek ve eğlenmek için de son derece güzel olanaklar taşıyan pek çok sosyal medya uygulaması da mevcuttur. Arkadaşlarınız ile eğlenceli sohbetler, fotoğraflar, ses kayıtları gibi bir yığın şeyi gayet rahat bir şekilde aktarabileceğiniz bir platform olması iletişim konusunda da pek çok şeyi sizlere sunması bakımından kolaylık sağlar. Yani artık dostlarınız, arkadaşlarınız ve akrabalarınız ile bir araya gelmek için evden dışarı çıkmaya bile gerek kalmaz. Bunun yanı sıra farklı şehirlerde yaşadığınız yakınlarınız ile de son derece rahat bir şekilde iletişim kurma şansınız olur.

Sosyal Medyanın Hayatımıza Getirmiş Olduğu Yenilikler Nelerdir?

Hayatımıza girdiği günden beri binlerce insanı bir araya getirmek konusunda güçlü bir zemin hazırlayan sosyal medya hayatımıza ne gibi yenilikler sunmuştur diye düşünecek olur isek geçmişten bu güne son derece farklı alışkanlıklar da edindiğimizi söylersek hiç de yanlış olmaz. Dünyada en çok kullanılan uygulamalar olan; twitter, facebook, instagram, tiktok, youtube ya da snapcatt ve de whatsapp gibi daha sayılabilecek pek çok platformun insan hayatına soktuğu yenilikler için bir takım örnekler verecek olur isek şu sıralamayı yapabiliriz;

 • Fotoğraf paylaşımı
 • Belge alıp göndermek
 • Yer bildirimi yapmak
 • Video paylaşmak
 • Hikâye paylaşmak
 • Yeni insanlarla tanışmak

Sosyal Medya Tarafından Hayatımıza Giren Yeni Alışkanlıklar

Pek çoğumuz artık sabahları uyanır uyanmaz ilk olarak instagram, facebook, twitter, snapchat ya da whaptsapp ve Bip gibi uygulamalara girerek oradan gelen bildirimleri kontrol ederiz. Bu durum artık pek çok kişinin alışkanlığı haline gelmiş durumdadır. Yani sosyal medya bizlerin günlük hayatını büyük ölçüde değiştirmiş ve her birimize yepyeni alışkanlıklar edindirmiştir. Pek çok kişi gün içinde on beş saniyelik videolar çekip instagram, twitter, facebook, snapchat gibi pek çok uygulamada yirmi dört saat içinde yok olacak olan bir takım paylaşımlar yapıyor. Bu da sosyal medya tarafından hayatımıza giren yeni bir alışkanlık sınıfına dâhil edilebilecek bir davranıştır.

Psikolojik anlamda da sosyal medyanın hayatımızı olumlu ya da olumsuz olarak etkilediğini görmek mümkündür. Her gün milyonlarca kişi pek çok sosyal medya mecrasında paylaşımlar yapmaktadır. Peki, bu paylaşımları neden yapıyoruz diye düşünecek olur isek, bazen sevdiğimiz ve beğendiğimiz insanların bu paylaşımları beğenmesi ya da belki de sadece görmüş olması bile yeterli olabiliyor. Ancak bazen de söz konusu olan bu sosyal medya paylaşımlarının beğeni oranının az olması da maalesef birçok insanın psikolojisini kötü yönde etkileyebiliyor.

Eski Sosyal Medya Uygulamaları

Eski sosyal medya uygulamaları

İnternet hayatımıza girdiğinden beri hiçbir şey eskisi gibi olmamıştır. Bu anlamda düşünecek olur isek internetin gelişimi ile birlikte sosyal ağlar da son derece büyük bir ilgi görmüştür. Geçmiş yıllara bakacak olur isek eskiden çok daha sınırlı bir hayat vardı demek doğru olacaktır ama artık yapacaklarımızın da bir sınırı yok. Bu nedenle internetin hayatımıza girdiği ilk günlerde çıkmış olan eski sosyal medya uygulamaları artık eskisi kadar kabul görmeyebiliyor. Hal böyle olunca da elbette ki o eski sosyal medya uygulamaları da tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye mahkûm edilecek diye bir şey de söz konusu olacak değil. Eski uygulamalar da yenilenerek pek çok özellik kazandırılarak yeniden hayatımıza kazandırılmaya çalıştırılıyor.

En İyi Sosyal Medya Uygulamaları

En iyi sosyal medya uygulamaları hangileridir diye soracak olur isek buna tek bir uygulama ile cevap vermek her zaman için pek de mümkün olmayacaktır. Fakat söyle bir durum söz konusudur ki o da her gün gelişen bu uygulamaları en son güncel hale gelmiş halleridir. Yani uygulamanın en son yenilenmiş hali en iyi sosyal medya uygulamasıdır demek mümkün olacaktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67