Emojilerin Anlamları (2022 Tam Liste)

Emojilerin Anlamları (2022 Tam Liste)

Artık hayatımızda sembollerin iletişim alanında ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Hatta neredeyse koskoca bir yazışmayı bile neredeyse hiçbir şekilde cümle bile kurmadan bitirebilecek bir hale gelmiş bulunmaktayız.

Bu sebeple Emojilerin anlamları (2022 Tam liste) herkesin işine yarayacak bir kılavuz niteliği taşır. İnsanların yeni konuşma stili emojiler üzerinden gidiyor ise herkesin, neredeyse yepyeni bir dil haline gelmiş olan sembollerin tam manası net bir şekilde kavraması lazım. Neden diye soracak olursanız artık içinde yaşadığımız bu dönemde hemen hemen herkes emojeler ile birbirini anlıyor.

Hatta herhangi bir mesajın sonuna bir gülen surat koymak ya da bir sevgi emojisi iliştirmek neredeyse yeni bir nezaket kuralı haline geldi. Bu sebepten dolayı da yazışma sırasında yabancılık çekmemek adına emojilerin ne anlama geldiğini anlamak neredeyse bu çağın gerekleri arasında yer alıyor.

Emojilerin Önemi Nedir?

Emojilerin önemi

Bir arkadaşımızda ya da herhangi bir insanla wp üzerinden vaya herhangi bir platformdan yazışırken; tonlama ve vurgu gibi bir takım şeyler söz konusu olmadığı için birbirimizi yanlış anlama gibi bir durum ile karşı karşıya kalma riskimiz son derece yüksek olacaktır. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak mesela arkadaşımıza bir konu ile ilgili bir espri yaptık diyelim.

Ya da şaka mahiyetiyle bir konuda kötü bir anlama da çekilebilecek ucu açık bir cümle kurduk. Böyle bir durumda cümlenin sonunda emoji yoksa vay halimize! Eğer ki bu tip bir durumda, öyle bir cümlenin sonuna gülücük ya da konu ile ilgili şirin bir emoji koymuş isek bu durumda karşı taraf şaka yapmaya çalıştığımızı gayet açık ve net bir şekilde anlar. Bu sebepten dolayı emojilerin önemi nedir diyecek olursak emojiler insan ilişkileri açısından hayatımızda son derece büyük bir yer tutar.

Bunun yanı sıra bir insandan bir şeyler rica ederken de emojiler hayat kurtarabilir. Bu noktada en sevimli emojileri kullanmak ve karşı tarafa talebimizi bildirirken cümlenin sonuna sevimli bir tavşan ya da gülen kedi emojisi koyabiliriz. Böylece karşı tarafın yüzünde mesajı okurken minik bir tebessüm belirir ve istediğimiz şeyi yaptırmamız çok daha kolay olur.

Whatshap Emojiler Ve Anlamları

Whatshap emojileri ve anlamları konusu çok önemli bir konudur. Mesajlarda, normal bir telefon görüşmesi ya da yüz yüze bir konuşma gibi bir tonlama ya da herhangi bir şekilde jest ve mimik olmadığı için sadece cümleleri yazarak anlaşmak pek çok kişi açısından oldukça zor bir durumu da beraberinde getirir.

Özellikle de yazı yazma kabiliyeti olmayan insanlar için, söylediği şeyin anlaşılmaması tam bir kâbus olur. Neyse ki böyle durumlarda emojiler imdadımıza yetişiyor ve her ne anlatmak istiyorsak o şeyi daha açık ve net bir şekilde ifade etmemize yardımcı oluyor.

Aslına bakacak olursak, bir konuşmanın en doğru şekilde anlaşılmasını sağlayan faktör ne diye sorarsanız, noktalama işaretleridir diyebiliriz. Noktalama işaretleri, karşı tarafa vermek istediğimiz mesajı en doğru biçimde ulaştıran yardımcı unsurlardır.

Ancak her insan ne yazık ki noktalama işaretlerine gereken özeni göstermiyor. Mesajlaşırken özel olarak bir de nokta ve virgülle ya da parantez ve ünlemle hiç kimse uğraşmıyor. Ancak buna bir alternatif olarak gelişen ve son zamanlarda kendini bile aşan bir şey vardır; o da emojiler… Bu sebeple emojiler ne anlama gelir sizin için araştırdırk. Öncelikle emojileri farklı başlıklar altında incelersek daha anlaşılır olacağını düşündük. Emojileri şu ana başlıklar altında inceleyebiliriz;

  • Surat ve insan
  • Hayvan ve doğa
  • Gıda
  • Aktivite
  • Seyehat ve yerler
  • Obje
  • Semboller

Surat ve İnsan

Surat ve insan başlığında inceleyeceğimiz emojiler, yüz emojilerinin anlamları olarak en sık merak edilen konulardan biridir. En çok kullanılan emojilerden olan yüz emojileri daha çok gülen ya da kahkaha atan surat ya da üzülen, ağlayan surattır. Bu emojiler için şunları söylemek mümkün olacaktır.

Üç kalpli gülen yüz; sevgi ve huzur

Gözlerde kalp olan yüz; aşırı sevinme

Gülen yüz; memnuniyet

Öpücük gönderen emoji; öpmek istemek

Ukala emoji; kendini beğenmek, başarılı olduğunu düşünmek

Göz kırpan emoji; şaka yaptığını belirtmek ya da flört etmek

Hafif gülen emoji; çok fazla gülünecek bir konu olmadığını belirtmek

Yüzünü çarpıtan emoji; utanmak

Eliyle ağzını kapatan emoji; karşı tarafla ya da durumla dalga geçmek

Hayvan Ve Doğa

Emojilerin anlamları içerisinde hayvanlar ve doğa da oldukça yer alır. Bunları inceleyecek olursak;

Dil çıkartan köpek; tatlı ve sevimlilik göstergesi

Tatlı kedi yüzü; eğlenceli ve yumuşak, naif

Fare yüzü; minik ve güçsüz

Hamster; hoşlandığını ifade etmek

Tilki; kurnazlık

Oyuncak ayı; sevilmek istemek

Panda ayı; uyumluluk ve eğlence

Kurbağa suratı; düzenbazlık

Eliyle yüzünü kapatan maymun; şımarmak ya da görmek istememek

Ağzını kapatan maymun; söyleyecekleri olup da söyleyememek

Kulaklarını kapatan maymun; duymak istememek

Kartal; en büyük Beşiktaş!

Gıda

En sık kullanılan emojiler arasında gıda ile ilgili emojiler vardır. Genel olarak o an yenilen bir yiyeceği ya da yapılacak olan bir yemeği veya da o anda içilen bir içkiyi temsil etmek için kullanılır. Kadeh tokuşturma emojisi genellikle şerefe ya da onaylama gibi anlamlara gelir.

Aktivite

Yapılan eylemi ya da bir sporu ifade etmek için kullanılan görsellerdir. Tenis, basket, futbol vb bunun yanı sıra yapılan etkinlikleri gösteren semboller yer alır. Örneğin; mikrofon emojisi; şarkı söylemek ya da konsere gitmek gibi…

Seyahat ve Yerler

Bu emoji kategorisinde uçak, otobüs, tren vb ulaşım araçları mevcuttur. Yapılan seyahatin ne ile olduğunu anlatan emojilerdir. Yerler de bu emojiler içerisinde deniz ya da orman şeklinde anlatılmıştır.

Obje

Obje emojileri de güncel emojiler arasında yer alır. Bu emojilerde yine istenen ya da meşgul olunan bir ürün ile ilgili bilgi verilir. Bazı obje emojilerinin daha farklı özel anlamları da olabilir. Bu emojileri şöyle sıralayabiliriz;

Ampul; parlak bir fikir

Mıknatıs; kendine çekmek

Saat; süre ile ilgili belirteç

Kum saati; zamanın doluyor…

Bomba; olay olacak bir haber

Kalkan; kendini korumaya almak istemek

Cep telefonu ve sağdan gelen ok; beni ara

Bilgisayar; çalışmak

Semboller

Semboller ve anlamları

Emojilerin anlamları 2022 şeklinde bir arama yapacak olursak sembollerin ne anlama geldiğini çok kolay bir şekilde, en güncel haliyle anlamış oluruz. Sembol emojisinin en baş bölümünde ülkelerin bayrakları ya da sembolleri vardır. Bu hangi ülkenin bayrağıysa o ülkeyle ilgili bir tatil ya da yer bildirimi anlamında gelir. Ardından burçların sembolleri vardır. Emojilerde semboller kategorisinde en önde gelen emojiler şu şekilde sıralanabilir;

Girilmez işareti; konuşmaya açık olmamak

Beyaz ünlem; hafif uyarı

Kırmızı ünlem; sert uyarı

Kalın kırmızı X; aklından bile geçirme

Radyo tuşu; şarkıyı dinle

Kırmızı daire; metne vurgu yapmak

Siyah daire; olumsuz duygular

Kupa kartı; aşk ilişkileri

Hoparlör; duyuru yapmak

Çan; konuşma zamanı


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67