E-Ticaret Sektörü için İnstagram Hesabı Kullanımı

E-Ticaret Sektörü için İnstagram Hesabı Kullanımı

E-ticaret sektörü için Instagram hesap kullanımı önerileri, hem online satış hem de sosyal medya kullanımını kapsayan bir başlık niteliği taşımaktadır. E-ticaret sektörü, her geçen gün artmaya devam ederken bu alanda iş yapmak isteyen kişi sayısıda doğru orantılı bir şekilde artmaya devam etmektedir.

Günümüzde pek çok e-ticaret satıcısının sosyal medyadan yararlanarak içeriğini tanıttığı ve müşteri kapasitesini artırmaya çalıştığı görülmektedir. Hal böyle olunca Instagram üzerinden nasıl bir satış stratejisi oluşturulabileceği merak edilmektedir. Pek çok kaynak aracılığı ile bu konuda fikir edinmek mümkündür. Alt başlıklarda da sosyal medya kullanımının ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

E-Ticarette Instagram Nasıl Kullanılır?

E-Ticarette Instagram Kullanımı

Tahmin edildiği üzere e-ticaret, son zamanlarda gelişen ve en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. İmkanların zenginleşmesine bağlı olarak gelişen bu sektörde sosyal medya kullanımı da önemli bir yere sahiptir. Bu kapsamda e-ticarette Instagram nasıl kullanılır sorusu, incelenen başlıklara örnek verilebilmektedir.

 • İçeriklerde etkileyici görseller kullanılması ve potansiyel müşteriler elde edilmesi
 • E-ticaret sitesinin tıklanabilir olmasının sağlanması
 • Instagram hesabının kurumsal hesap niteliğine sahip olması
 • Oluşturulan gönderilere doğru ve uygun hashtaglerin kullanılması
 • Düşük bütçeli reklamların yapılması

Sıralanan bu durumları inceleyerek ve aynı zamanda sosyal medya hesabında uygulayarak e-ticaret yapabilirsiniz. Aynı zamanda mevcut takipçi sayınızı artırarak veya etkileşim oranlarının yükselmesine yardımcı olarak da kuracağınız bu siteyi büyütebilirsiniz.

E-Ticarette Instagram NedenKullanılmalıdır?

E-ticarette Instagram neden kullanılmalıdır şeklinde pek çok soru, bu platformda yapılacak olan satış öncesi sıklıkla araştırılmaktadır. Pek çok kaynak üzerinde yayınlanan belli başlı sebepler, insanların e-ticaret alanında sosyal medyalardan yararlanmalarını sağlamaktadır. Söz konusu Instagram olduğunda da bunun değişmeyen bir başlık olduğunu görmek mümkündür. Peki, e-ticaret alanında neden Instagram hesabı kullanılmalıdır?

 • Müşterilerinizin markanıza olan güveni artar.
 • Ürünlerinizin ve aynı zamanda markanızın daha fazla tanınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Müşteriler, sosyal medya desteklerini öncelikli olarak ele almaktadır.
 • Müşterilerinize buradan da destek sunarak ilgili satıcı imajı oluşturabilirsiniz.
 • Farklı amaca uygun olan çeşitli reklamlar oluşturma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Web sitenizin adresini yayınlayabilir ve yönlendirme yapabilirsiniz.
 • İnternet üzerinde aktif olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Sıralanan bu sebepleri göz önünde bulundurduğunuz zaman aslında sosyal medya kullanımının ne kadar etkili olduğunu fark edebilirsiniz. E-ticaret alanında başarıyı yakalamak istiyorsanız sizi destekleyecek pek çok platformda yer almanız gerekmektedir. Bu noktada Instagram gibi sosyal medyaların aktif olarak kullanılması da başarınızı etkileyecek faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram Üzerinden Satış Yapmak

E-ticaret sistemine önemli ölçüde katkı sağlayan Instagram, günümüzde en çok tercih edilen ve aktif bir şekilde kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer almaktadır. Online satış alanında iş kurmak isteyen bireylerin Instagram hesabı açarak müşteri kapasitelerini artırmaya çalıştığı görülmektedir. Instagram üzerinden satış yapmak için gerekenler başlığı da bu bağlamda incelenen içerikleri kapsamaktadır.

 • Mevcut takipçi sayısının artması gerekmektedir.
 • Etkileşim oranlarının ve aktiflik durumunun da fazla olması beklenmektedir.
 • Oluşturulan içeriğin reklamı yapılmalı ve büyüme sağlanmalıdır.
 • İçeriğin ön plana çıkması için hashtag kullanılmalıdır.
 • Hesabın işletme hesabına dönüştürülmesi gerekmektedir.
 • Takipçisi fazla olan ve influencerlardan yardım alınabilir.

Bahsi geçen bu gereklilikler, Instagram üzerinden satış yapmayı sağlayacak nitelikler taşımaktadır. Bu nedenle e-ticaret sistemine giriş yaptığınız anda kurumsal niteliğe sahip olan bir Instagram hesabı açarak bu adımları uygulayabilirsiniz.

Instagram Satış Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram satış hesabı nasıl açılır sorusu da konuyla alakalı olarak merak edilen içeriklerden biri haline gelmiştir. İnsanların neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet sitelerinden karşılamaya başlamaları ile birlikte e-ticaret sistemi de her geçen gün artmaya devam etmiştir. Bu noktada kullanılan sosyal medyalardan biri de Instagram olarak ön plana çıkmaktadır. Instagram satış hesabının nasıl açıldığı ise aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Mevcut hesabınız varsa hesabınıza giriş yapın. Hesabınız yoksa e-posta adresiniz veya telefon numaranız ile yeni hesap oluşturun.
 • Ardından uygulamanın ayarlarına erişim sağlayın.
 • Ayarlar kısmında yer alan hesap seçeneğini tıklayın ve burada yer alan profesyonel hesabı işaretleyin.
 • İşletmenizi en iyi şekilde anlatan kategoriyi seçin ve onaylayın.

Oldukça basit olan bu adımları tamamlamanız ile birlikte Instagram uygulamasında işletme hesabına sahip olacaksınız. Hesabınızı öne çıkarmaya yarayacak ipuçlarını takip ederek satış işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilir ve hatta hızlandırabilirsiniz.

Instagram’da Satış Yapılması İçin Bilinmesi Gerekenler

Instagram uygulamasının diğer sosyal medya platformlarından bir adım önde olması ile birlikte pek çok alanda tercih edildiği görülmektedir. Kişisel hesap olarak kullanan kişilerin yanı sıra bazılarının da profesyonel hesap kullandığı fark edilmektedir. Özellikle ticareti destekleyen business özelliği ile Instagram, e-ticaret için ideal bir seçenek haline gelmiştir.

Instagram hesabına sahip olan ve aynı zamanda satış yapmak isteyen her birey için Instagram’da satış yapılması için bilinmesi gerekenler başlığı önerilmektedir. Bu kapsamda vurgulanabilecek bazı öneriler şunlardır:

 • Aynı platformda yer alan rakiplerin analizlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Muhakkak işletme hesabına sahip olunması vurgulanmaktadır.
 • Oluşturacağınız hesapta ne satmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.
 • Aynı uygulama üzerinde bulunan başarılı mağazaların gözlemlenmesi önerilmektedir.
 • Satış yapacağınız kitleyi yakından tanımaya özen gösterin.
 • Kurumsal bir yapıya sahip olduğunuzu vurgulayın.
 • Markanıza ait olan logonun hesabınızda profil resmi olarak kalması gerekmektedir.
 • Müşterileriniz için güvenli ödeme araçlarını tercih etmelisiniz.

Buna benzer diğer hususlarda da titizlikle çalışmanız sonucunda başarılı bir satış sayfası oluşturabilirsiniz. Bunun yanında sahip olduğunuz web sitesi adresini de profilinize ekleyerek insanların ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

E-Ticarette Instagram Hesabı Kullanmak Yasal Mıdır?

Instagram hesaplarının ticaret aracı haline gelmesi, pek çok kişinin yüzünü güldürürken bazı kişilerin de belli başlı konularda endişe duymasına neden olmuştur. E-ticarette Instagram hesabı kullanmak yasal mıdır sorusu ise bu kapsamda merak edilen bir içerik haline gelmiştir. Güvenli yollarla e-ticarete atılmak isteyen kişiler bahsi geçen soruya pek çok kaynaktan yanıt aramaktadır.

Web sitesi kurmak veya online bir mağaza açmak yerine Instagram hesabından satış yapmayı düşünen kişiler, yasallık durumunu takip etmektedir. Bahsi geçen bu konu için özel bir ayar sunan Instagram, business temalı hesaplara sahiptir. Buradan yola çıkılarak yapılacak yorum ise oldukça açıktır. Instagram üzerinden satış yapmak yasal bir işlem haline gelmiştir.

Instagram’da Satış Yapanlara Ceza Veriliyor Mu?

Instagram'da Satış Yapanlara Verilen Cezalar

Instagram’da satış yapanlara ceza veriliyor mu başlığı, e-ticaret alanında sosyal medya kullanımı hakkında merak edilen bir diğer başlık olarak ön plana çıkmaktadır. Son dönemlerde pek çok kişinin sosyal medya hesabını profesyonel hesap yaparak satış yaptığı görülmektedir. Bu noktada bahsi geçen işlemin cezasının olup olmadığı da sıklıkla ele alınmaktadır.

Eğer siz Instagram’dan yaptığınız satışlarda yüksek oranda kazanç elde ediyorsanız bunun vergisini ödemekle yükümlüsünüz. Vergi ödemez ve mevzuatlara uygun hareket etmezseniz ilgili kurumlar tarafından cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle satışlarınızın raporunu tutmalı ve kurallara uygun hareket etmelisiniz. Son zamanlarda artan Instagram’dan satış işlemlerine devlet birçok denetleme yapmakta ve vergi ödemeyenlere ceza kesmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67