Dijital Reklam Modelleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Dijital Reklam Modelleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Dijital reklam modelleri nelerdir sorusu, söz konusu e-ticaret olduğunda merak edilen bir içerik olarak kabul edilmektedir. E-ticaret sektörünün her geçen gün gelişmesi ve tercih edilmesi, bu alanda yararlanılan diğer seçeneklerin de artmasına neden olmaktadır. Dijital reklamlar ise bu alanda tercih edilen bir aracı veya yardımcı niteliği taşımaktadır.

Dijital reklam modelleri, kuracağınız internet sitesinde yer alan ürünlerin veya sitenin tanıtımını üstlenmektedir. Müşteri ağını genişletmek ve aynı zamanda birden fazla kitleye hitap etmek yine bu reklam modelleri sayesinde gerçekleşmektedir. Siz de kar marjınızı artırmak ve müşteri elde etmek istiyorsanız aşağıda yer alan diğer içeriklere göz atabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dijital Reklam Modelleri

Dijital reklam modeli türleri

İnternet üzerinde yapılan ürün satışları için dijital reklam modelleri mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir detay olarak ön plana çıkmaktadır. Satışa sunulan ürünlerin hedef kitleye ulaşabilmesi ve aynı zamanda kar elde edilebilmesi için reklam modellerinin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Bahsi geçen bu reklam modelleri, aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Arama motoru reklamları (SEO)
 • Banner reklamlar
 • Pop-up reklamlar
 • Sosyal medya reklamları
 • Remarketing
 • Influencer pazarlama
 • PPC (tıklama başına maliyet) reklamlar
 • Native reklamlar
 • Mobil reklamlar
 • Video reklamlar
 • E-posta reklamları

Sıralanan bu modellerin her birinin kullanım şekli ve kullanım alanı farklı olsa da elde edilen sonuçların benzer olduğu fark edilmektedir.

Dijital Reklam Nedir?

Dijital reklam nedir sorusu, bu yeni reklam modelleri hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin ilgilendiği başlıklar arasında yer almaktadır. Reklamlar, ürün tanıtımı veya marka tanıtımı açısından kullanılan en eski yöntemlerden birisidir. Teknolojinin gelişmesi ve imkanların değişmesi ile birlikte bu reklamlar, dijital ortamlarda hazırlanmaya başlamıştır.

Dijital reklamlar, e-ticaret ortamının yaygın hale gelmesi ve pek çok kişinin bu ortamda iş sahibi olması ile ortaya çıkmış bir yöntemdir. Satılacak olan ürünleri yine internet ortamında olacak şekilde ziyaretçiler ile buluşturan dijital reklamlar, ürün satışını ve marka bilinirliğini artırmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu nedenle e-ticaret alanında da tercih edilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Dijital Reklamların Amacı Nedir?

Söz konusu ürün tanıtımı olduğunda dijital reklamların amacı nedir veya bu yöntemler ne işe yarar gibi sorulara verilen yanıtların da bilinmesi gerekmektedir. E-ticaret ortamında yer almak ve hedef kitleye yönelik ürünler satmak istiyorsanız dijital reklamlardan yararlanmanız kazancınızın artmasına yardımcı olacaktır. Tabi bunun yanında markanızın büyüdüğünü ve tanınmaya başladığını da fark edebilirsiniz.

Misyonunuz, markanızın amacı veya markanızın yıldönümü gibi pek çok paylaşımı da bu reklamlar sayesinde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Oluşturacağınız bu dijital reklamlar, adından da anlaşılacağı üzere dijital ortamlarda müşterilerinizin karşısına çıkacak ve sayfanızın ziyaret edilmesini sağlayacaktır. Hem müşterilerin güvenini kazanmak hem de para kazanmak istiyorsanız bu yöntemleri tercih ederek dijital reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

Dijital Reklamlar Nasıl Oluşturulmalıdır?

Dijital reklamlar nasıl oluşturulmalı sorusuna verilen yanıtları inceleyerek bu işim püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Özellikle rekabetin fazla olduğu bu ortamda hem ürünleriniz hem de markanız ile ön plana çıkmak istiyorsanız dijital reklamlardan yararlanmanız tavsiye edilmektedir. Peki, iyi bir dijital reklam nasıl oluşturulmalıdır?

 • Dijital pazarlama alanındaki fikirleriniz ile stratejilerinizin uyuşması gerekir.
 • Tercih edeceğiniz reklam türünün işiniz için uygun olup olmadığına dikkat edin.
 • Reklamlarda metin kullanacaksanız bu az ve öz olmalıdır.
 • Görsel ağırlıklı reklamlar kullanmak istiyorsanız tercih edeceğiniz içeriklerin müşteriye hitap ediyor olmasına özen göstermelisiniz.
 • Aynı zamanda reklam sürelerini kısa tutarak insanların dikkatini daha fazla çekmeyi başarabilirsiniz.

Dijital Reklam Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

İnternet ortamında ürün ve marka tanıtımı için tercih edilen dijital reklam modelleri, beraberinde pek çok içeriğin merak edilmesine neden olmaktadır. Dijital reklam kullanmanın avantajları ise bu alanda merak edilen içeriklere örmek olarak gösterilebilir. Pek çok avantajının olduğu tahmin edilen bu yöntem hakkında bilmeniz gereken bazı faydalar şunlardır:

 • Oldukça düşük maliyetlerle yapılabilir.
 • 7/24 görüntülenme imkanı sunar.
 • Spesifik reklamlar hazırlanabilir ve kişiye özel görüntüleme ile paylaşılabilir.
 • Kolay kullanıma sahip olması sayesinde profesyonellik gerektirmez.
 • Kısa sürede büyük bir kitleye ulaşmayı mümkün kılar.

Sıralanan bu ve buna benzer faydalara ev sahipliği yapan dijital reklam modelleri, tüm bunların dışında mevcut karınızın da artmasına yardımcı olmaktadır.

Dijital Reklam Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Dijital reklam kullanmanın dezavantajları ise bir önceki başlıkta açıklanan avantajların yanı sıra ele alınan bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Dijital reklam modellerinin kullanılması pek çok avantaja sahip olduğu gibi bazı dezavantajları da içermektedir. Bu işe başlayacağınız zamanlarda bilinçli olabilmek adına aşağıda açıklanan dezavantajları bilmeniz önemlidir.

 • Rekabet ortamı fazladır ve bu nedenle istenilen verimi almak zordur.
 • İnternet ortamının güvenli olabileceğine karşı insanları ikna etmek zordur.
 • Hitap edilmek istenen müşteri kitlesi dijital ortamda olmayabilir.
 • Dijital araçları kullanmaya uzak olan müşterilerden geri dönüş almak oldukça zordur.
 • Yapılan en ufak hata, reklamın etkisini azaltmaya yeterlidir.

Dijital Reklam Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Dijital reklam modellerinin kullanılmasına ilişkin dijital reklam yönetimi nasıl olmalıdır sorusu da bu konu kapsamında incelenen bir diğer detay olarak ön plana çıkmaktadır. İlk bakışta kulağa pratik gibi gelse de detaylara önem verilmesi oldukça önemli ve gereklidir. Bu noktada çeşitli kaynakları inceleyerek reklam yönetiminin nasıl olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İlk olarak reklamların ulaşacağı kitleyi yakından tanımanız ve gözlemlemeniz gerekmektedir. Böylece bu kitleye uygun ürünleri içeren reklamlar oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda oluşturulan bu reklamların ne gibi ortamlarda yayınlanacağını takip etmek de alınacak verimin artmasını doğrudan etkilemektedir. Size yol gösteren istatistikler ve diğer programları da inceleyerek iyi bir yönetici olabilirsiniz.

En Popüler Reklam Modeli Hangisidir?

Yukarıda pek çok örnek ile açıklanan dijital reklam modelleri, en popüler reklam modeli hangisidir sorusu ile etkili bir seçeneğin araştırılması adına merak edilmektedir. E-ticaret ortamında başarılı olmak ve aynı zamanda hayalinizdeki geliri elde etmek istiyorsanız tercih edeceğiniz reklam modelini de iyi seçmeniz gerekmektedir.

Doğal reklamcılık olarak da bilinen native advertising, günümüzde en çok tercih edilen reklam modeli olarak ön plana çıkmaktadır. Komik bir içerikten oluşması ve aynı zamanda ürün tanıtımını da içermesi, bu reklam modelinin ilgi odağı olmasını sağlamaktadır. İnsanları hem güldürmek hem de markanızı tanıtmak istiyorsanız native advertising modelini tercih edebilirsiniz.

Dijital Reklam Terimleri

Dijital reklam terimler

Dijital reklam terimleri, bu alanda uygulayacağınız adımlara hakim olmanız konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. bazı terimlerin kısaltmalarına veya yabancı telaffuzlarına denk gelebilirsiniz. Ancak endişe etmeden önce bu tarz kaynakları inceleyebilir ve terimleri öğrenebilirsiniz.

 • CPL: Cost Per Lead (yönlendirme başına ödeme yöntemi)
 • CPM: Cost Per Mille (görüntüleme başına ödeme)
 • CPC: Cost Per Click (tık başı ödeme)
 • CTR: Click Throught Rate (tıklama oranı)

Sıralanan bu ve buna benzer terimlere hakim olduğunuz sürece dijital reklam yöntemlerini daha kolay anlayabilir ve oluşturabilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgilere ve örneklere ise sosyalat.com adresini ziyaret ederek ulaşmanız mümkün olacaktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67