Çift Taraflı Doğrulama Nedir, Nasıl Açılır?

Çift Taraflı Doğrulama Nedir, Nasıl Açılır?

 

Son zamanlarda sosyal medya alanları başta olmak üzere çok sayıda internet kullanıcısının merak ettiği ve uygulama adımlarının araştırıldığı bir konu olarak çift taraflı doğrulama sıklıkla incelenmektedir. Yazımızda çift taraflı doğrulamanın ne olduğuna ve nasıl açılacağına dair uygulama adımlarının ayrıntılarını sunuyor olacağız.

Çift taraflı doğrulama aslında tüm internet alanı için oldukça önemli ve faydalı bir uygulama. Günümüzde pek çok işlem sanal ortamlar üzerinden devam ettirilmektedir ve çok kez kişisel bilgilerimiz ve ödeme bilgileri gibi özel bilgiler bu alanlarda kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu alanlardaki kullanımın ek bir güvenlik önlemi ihtiyacı doğmaktadır. Siber saldırılara ve bilgi sızıntılarına karşı iki aşamalı doğrulama sistemleri sıklıkla tercih edilir.

İnstagram başta olmak üzere, kullanıcı bilgilerinin güvende olmasını isteyen tüm uygulamalar çift taraflı doğrulama ya da farklı bir güvenlik sistemi kullanmakta. Çift taraflı doğrulama uygulamasının mantığı temel olarak giriş aşamasında ikinci bir şifre istenmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Genelde bu ikinci şifre güvenlik tedbirlerini yükseltmek amacıyla anlık şekilde belirlenmektedir.

Çift Taraflı Doğrulama

Çok sayıda farklı uygulamanın kullandığı ve genel güvenlik önlemlerinden birisi sayılan mesaj ile doğrulama sisteminin yanı sıra çift taraflı doğrulama uygulaması da son zamanlarda sık kullanılan tedbirler arasında yer almaktadır.

Profil güvenliğini başarılı bir şekilde gerçekleştirmek ve güvenlik açılmasını sim karttan bağımsız bir hale getirmek amacıyla bu yöntem tercih edilmektedir. Çift taraflı doğrulama işlemini tercih etmek ve adımları uygulamak ise oldukça basittir. Şimdi işlemin ayrıntılarına değinelim:

Çift Taraflı Doğrulama Uygulaması Nasıl Açılır?

Pek çok uygulama dahilinde kullanılan çift yönlü doğrulama sistemini genel adımları şu şekildedir:

Öncelikle Instagram bünyesinde sistemi kullanmak isteyenler için sağ üst köşede bulunan bölüme tıklanması ve alttaki ayarları giriş yapılması gerekmektedir.

Ardından Ayarlar bölümünden iki faktörlü kimlik doğrulaması yapılan bölüme tıklanır.

Daha sonra Instagram tarafından doğrulama uygulamasına yönlendirilir ancak uygulama mevcut cihazda yüklü olmadığı takdirde yükleme ekranına gidilerek uygulamanın ayrıca yüklenmesi talep edilir.

Uygulama bölgesinde kullanıcının doğrulama kodunu gideceği alan açılır ve belirlenen iki faktörlü doğrulama için geliştirilen alanda 6 haneli bir kod istenir.

Kodun girilmesinin ardından iki faktörlü doğrulama açık ibaresinin etkin olduğu görülür ve fazladan güvenlik önlemi sağlanmış olur.

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama ne işe yarar sorusunun uygulama dahilinde sıklıkla sorulduğu bilinmektedir. Özetle çift adımda uygulama güvenlik önlemini tek adımda gerçekleştirilen tedbirlere göre çok daha fazla etkili olacağı düşüncesinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir sistemdir.

Son zamanlarda yoğun güvenlik önlemleri ile bilinen sanal uygulamaları ve firmaların pek çoğunun siber saldırılara maruz kalması neticesinde güvenlik önlemlerinin internet mecrasında ne kadar önemli olduğu konusu tekrar gündeme gelmiştir. Bununla birlikte pek çok firma mesaj onayı ile güvenlik önemi alınmasının yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulama adı ile de geçen güvenlik uygulamasında hayata geçirmeye başlamıştır.

Söz edilen güvenlik uygulamasının faydalı olmasını sağlayan en temel sebeplerin başında herhangi bir izinsiz giriş olması durumunda iki ayrı müdahaleye gerek duyulması ve bu durumun da saldırganlar açısından zor oluşudur.

Dolayısıyla her geçen gün yeni bir güvenlik tedbirinin uygulamaya konulduğu günümüz internet dünyasında şu an için tespit edilen başarılı tedbir yöntemlerinden birisi olarak; iki faktörlü kimlik doğrulama işlemi gösterilebilir. Aslında uzunca bir süredir hayatımızda var olan bir sistem olmakla beraber genelde ödeme bilgilerinin kritik olduğu alışveriş sitelerinde ya da özel bilgilerin gerildiği sosyal medya hesaplarında yoğun olarak kullanılmaktadır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67