Butikler İçin Sosyal Medya Kullanma Taktikleri

Butikler İçin Sosyal Medya Kullanma Taktikleri

Butikler için sosyal medya kullanma taktikleri, başlıktan da anlaşılabileceği gibi butik hesabı açmak isteyen bireyler tarafından merak edilen bir içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Sosyal medyaların çoğuna bakıldığı zaman bazı butik hesaplara rastlamak mümkündür. Bunun belli başlı nedenleri olmakla birlikte artık önerilen bir adım olarak da görüldüğü fark edilmektedir.

Piyasada var olan butikler, sosyal medyada da hesap açmayı tercih etmektedir. Ancak açılacak olan bu sosyal medya hesabının diğer hesaplardan biraz farklı olması gerekmektedir. Bu farklılıkların ne olduğunu ve butik hesap açabilmek için ne gibi adımların uygulanması gerektiğini aşağıda yer alan alt başlıklardan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Butikler Neden Sosyal Medya Kullanmalıdır?

Butiklerin sosyal medya kullanmasına ilişkin butikler neden sosyal medya kullanmalıdır sorusunun da konuyla alakalı olarak merak edilen bir başlık olduğu fark edilmektedir. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu işlemin uygulanmasında ele alınan bazı nedenler bulunmaktadır. Bahsi geçen bu başlıca nedenler ise aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

 • Yeni bir markanın kısa zamanda pek çok kişiye tanıtılması
 • Ürünlerin sosyal medya üzerinden tanıtımının yapılması
 • Sosyal medya sayesinde de satış yapılması
 • Hem satışlardan hem de sosyal medya kullanımından para kazanılması

Sıralanan bu nedenlere bakıldığı zaman butiğe sahip olan kişilerin sosyal medya kullanmayı tercih ettiğini anlamak mümkündür. Peki, bu uygulamada dikkat edilmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

Butik İçin Sosyal Medya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Online butik açmak için gerekenler gibi pek çok noktayı bünyesinde barındıran bu başlık sayesinde butik mağazalar için sosyal medya kullanımı açıklanmaktadır. Günümüzün popüler tercihlerinden biri olan butik için sosyal medya kullanımı, pek çok butik mağazanın farklı platformlarda yer almasına neden olmaktadır.

 • Satışı yapılacak ürünlerin tanıtımı yapılmalıdır.
 • Müşterilerin güveni kazanılmalıdır.
 • Açacağınız hesabın hedef kitleye hitap etmesi gerekmektedir.
 • Sosyal medya üzerinden web siteye yönlendirme yapılmalıdır.
 • Takipçilerin şikayet ve önerileri dikkate alınmalıdır.

Bu ve buna benzer detaylara dikkat ederek butik mağazanız için siz de kolaylıkla sosyal medya hesabı oluşturabilir ve buradan da ürün ve marka tanıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Butik İçin Tercih Edilebilecek Sosyal Medya Platformları

Butik için en uygun sosyal medyalar

Söz konusu butik için sosyal medya kullanımı olduğunda bu alanda tercih edilmesi gereken sosyal medyaların hangisi olduğu butik için tercih edilebilecek sosyal medya platformları içerikleri de sıklıkla merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Çoğu sosyal medya kullanıcıları bu konuya aşina olsa da butik hesabı açmak isteyenler şu sosyal medyaları tercih etmelidir:

 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram

Bahsi geçen bu sosyal medya platformları, butik ve diğer markalar için önerilmektedir. Herhangi biri veya birden fazlası üzerinde açacağınız hesap sayesinde elinizde bulunan ürünlerin tanıtımını kolaylıkla gerçekleştirebilir ve aynı zamanda bu sosyal medya platformları üzerinden de belli bir gelir elde edebilirsiniz.

Butik İçin Facebook Hesabı Açmak

Butik için Facebook hesabı açmak, bu konuda öncelikli olarak ele alınmaktadır. Bilindiği üzere Facebook, yediden yetmişe herkesin hesabının bulunduğu bir platform haline gelmiştir. Bu noktada hedef kitleye ulaşmak ve elinizde bulunan ürünlerin tanıtımını yapmak çok daha kolaydır.

Aynı zamanda Facebook üzerinden işletme hesabı oluşturmanız da gerekmektedir. Daha sonra markanızın veya ürünlerinizin içerisinde yer aldığı bir reklam oluşturmanız ve bu reklamın sosyal medyada yayılmasını sağlamanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Tabi bu adımları gerçekleştirebilmek için prestijli bir hesap kurmanız ve insanların bir bakışta markaya hakim olmalarını sağlamanız sizin yararınıza olacaktır.

Butik İçin Twitter Hesabı Açmak

Bir önceki başlığa benzer olarak butik için Twitter hesabı açmak, bu tarz bir düşünceye sahip olan kişilerin değerlendirdiği seçenekler arasında yer almaktadır. Ancak genele bakıldığı zaman Twitter üzerinde çok fazla butik hesabının olduğu söylenemez. Az rastlanan bir durum olmakla birlikte sosyal medya kullanımını aktif hale getirmek isteyen kişiler bu platformda da butik hesabı açmaktadır.

Takipçilerinize özel indirim uygulamanız veya markanızın reklamının yapılmasını sağlamanız, bu platform üzerinden de para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken şey ürünlerin kaliteli fotoğraflarını paylaşmak ve markanızın tanınır hale gelmesini sağlamak olacaktır. Bu adımların tamamlanması ile birlikte Twitter üzerinden butik hesabını kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Butik İçin Instagram Hesabı Açmak

Instagram’da butik açmak, yukarıda sunulan seçeneklerin yanı sıra bu alanda en çok tercih edilen sosyal medya olarak ön plana çıkmaktadır. Instagram, butik hesabı başta olmak üzere kurumsal hesap açmak isteyen kişilerin öncelikli tercihlerinden biri haline gelmiştir. Bunun asıl nedeni ise pek çok imkan ve avantajı bünyesinde barındırmasıdır.

Kurumsal hesap açarak ürünlerinizin tanıtımını yapabileceğiniz gibi Instagram üzerinden satış da yapabilirsiniz. Bunun dışında sahip olduğunuz sosyal medya hesabı sayesinde var olan web sitesine yönlendirme yapmak da hem sosyal medya hesabından hem de web sitenizden alışveriş yapılmasına yardımcı olacaktır. Böylece hayal ettiğiniz işi yaparken sizi tatmin edecek geliri de kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Butik İçin Sosyal Medya Hesabı Açmanın Avantajları

Yukarıda detaylı bir şekilde açıklanan konu hakkında butik için sosyal medya hesabı açmanın faydaları başlığı da bu konuda ele alınan bir diğer seçenek olarak değerlendirilmektedir. Halihazırda butik sahibi olanları yakından ilgilendiren bu konu için bazı avantajlar, aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Henüz yeni olan markanızın kısa zamanda tanınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hem web sitesinden hem de sosyal medyadan satış yapabilirsiniz.
 • Takipçi kazanarak hesabınızın ön planda olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Müşteriler ile kolay ve hızlı iletişim kurabilirsiniz.
 • Yeni kitlelere ulaşarak tanınan bir marka haline gelebilirsiniz.

Sıralanan bu avantajlara bakıldığı zaman aslında butik için sosyal medya kullanımının oldukça faydalı ve işe yarar olduğunu görmek mümkündür.

Butik İçin Sosyal Medya Kullanmanın Dezavantajları

Butik için sosyal medya kullanmanın dezavantajları, yukarıda açıklanan avantajların yanı sıra bu düşünceye sahip olan girişimciler tarafından ele alınan farklı bir başlık olarak gündeme gelmektedir. Pek çok avantaja sahip olsa da bu fikri uygulamanın getirdiği bazı dezavantajları fark etmek de mümkündür.

Öncelikle sosyal medya üzerinde butik hesabı açmak, popüler bir fikir olması kapsamında rekabet ortamının artmasına da neden olmuştur. Yani siz markanızı tanıtmaya çalışırken aynı niteliğe sahip pek çok hesap ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda ürünlerinizi kaliteli ve olduğu gibi sunmadığınız durumlarda müşteri güveni zedelenecek ve elde ettiğiniz kazancın düşmesine neden olacaktır.

Butik İçin Sosyal Medya Örnekleri

Butik için sosyal medya önerileri

Butik için sosyal medya kullanmak istiyorsanız butik için sosyal medya örnekleri gibi size fikir sağlayacak içeriklere göz atmanız oldukça faydalı olacaktır. Bu mecrada yer alan markaları biliyorsanız direkt Instagram, Twitter veya Facebook üzerinden hesapları kolaylıkla inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Ancak butik açma ve özellikle sosyal medya kullanma konusunda acemi olduğunuzu ve pek marka tanımadığınızı düşünüyorsanız bu başlığı herhangi bir tarayıcı üzerinden araştırarak çıkan seçenekleri inceleyebilirsiniz. Bu sayede hangi markanın nasıl bir strateji ile sosyal medya yönettiğini inceleyebilir ve buna benzer taktikleri siz de kendi hesabınızda kolaylıkla uygulayabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67