YouTube Seo Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

YouTube Seo Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

“YouTube Seo yapılırken dikkat edilmesi gerekenler” noktasında birtakım optimizasyon çalışmalarını kapsıyor. YouTube Seo sayesinde platform üzerindeki videolarınız üst sıralara çıkabilecek. Özellikle arama motorları sonuçlarında kullanıcı sayılarını artırmak için gerçekleşen optimizasyon çalışmaları, YouTube Seo’yu temsil etmektedir.

Influencer ve işletmeler açısından 2018 yılı itibariyle video içerikleri önem kazanmaya başlamıştır. YouTube üzerinden izlenen video sayıları 5 milyardan fazladır. Dolayısıyla bu durumda video içeriklerin rekabetini artırmıştır. Rekabetin yüksek olması aynı zamanda “YouTube Seo nasıl yapılır” sorusunun önem kazanmasını sağlamıştır.

YouTube Seo Nedir?

YouTune seo detayları

“YouTube Seo nedir” sorusu; Youtube platformu üzerinde arama sonuçları kapsamında hem videolarınızı hem de kanalınızı optimize eden sistem olarak yanıtlanabilir. YouTube üzerindeki arama sonuçları algoritmasını Google ile kıyaslandığımızda daha basit olduğunu söyleyebiliriz. YouTube arama sonuçları algoritması basit olduğu için; YouTube Seo bilmeyen kullanıcıların videoları dahi milyonlarca defa izlenebiliyor.

YouTube Seo’da oynatma listelerini, videoları, meta verilerini ve açıklamaları optimize etmeniz gerekiyor. Bu sayede hem YouTube içerisinde hem de dışındaki aramaları iyileştirebiliyorsunuz. YouTube Seo ayarları için ilk olarak videoların metin gücünü artırmalısınız. Bahsettiğimiz noktayı yapabilmek içinde altyazı veya transkript kullanmanızı öneriyoruz.

YouTube Seo Niçin Kullanılır?

“YouTube Seo niçin kullanılır” konusunu idrak edebilmek için öncesinde platformun ne ifade ettiğini bilmek gerekiyor. YouTube platformunu insanlar; herhangi bir konu hakkında bilgi edinmek ve eğlenmek için kullanıyorlar. YouTube’in çok geniş kitlelerce kullanıldığını söyleyebiliriz. Dünyada 1 milyardan fazla kişi YouTube’ı kullanıyor. Kullanıcı sayısı fazla olan bu platformun videolarının istenilen noktalarda yer almasıysa, YouTube Seo stratejilerine bağlıdır. Stratejilerini YouTube Seo ayarları üzerinden geliştirmeniz mümkündür. YouTube Seo stratejilerini geliştirebilmek adına; video sayfaları üzerindeki hususları ele almak gerekiyor. Anahtar kelimeler, sayfa üzerinde geçirilen süre, açıklamalar ve başlıklar Google’ın var olması için atılan önemli adımlardır.

Günümüzde insanların gelir kaynakları arasında YouTube ilk sırada yer alıyor. Kurumsal ve bireysel sayfalar için üretilen içeriklerin içerisine reklam koyularak gelir sağlanır. Reklamların tıklanma ve izlenme sayıları doğrultusunda gelirin miktarı belirlenir. Dünya ve Türkiye geneline baktığımızda pek çok kişi YouTube için içerik üretip büyük miktarlarda para kazanıyorlar. Bu platform üzerinde para kazanabilmek için aynı zamanda YouTube Seo çalışmalarına da önem vermek gerekiyor. YouTube kanalınızı ve onun içerisindeki videoları optimize ettiğiniz takdirde hızlı şekilde çok kişiye ulaşabilirsiniz. Videoların optimize edilmesi sayesinde arama sonuçlarında da üst sıralarda yer alabilirsiniz. Videolarınızın önerilerde yer alması için çok tıklanması gerekiyor. Sonuç olarak; reklam vermeden dahi izlenme sayınızı ciddi rakamlara ulaştırabileceksiniz.

YouTube Seo Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

“YouTube Seo yapımında nelere dikkat edilmelidir” kapsamında ilk olarak kitlenin genişletilmesine önem verilmesi gerekiyor.

YouTube arama motoru sıralamalarında, kitlenin elde tutulması çok önemlidir. Kitleyi elde tutarak, insanların video izleme sürelerini öğrenebilirsiniz. İnsanları kanalınızda tutabilmek için; birtakım analiz kriterlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. O analiz kriterleri;

 • Farklı farklı zaman aralıkları için; belirli videolarda kitlenin elde tutulması,
 • Kanalınızdaki tüm videoların ortalama görüntülenme süreleri,
 • Benzer video içeriklerinin, YouTube ortalaması kapsamında bir video açısından kitlenin elde tutulması,
 • İzlenme süresi doğrultusunda liste şekline getirilen en iyi kanal ve videoları sayabiliriz.

“YouTube Seo nasıl yapılır” noktasında belirttiğimiz kriterleri mutlaka göz önünde tutmak gerekiyor. YouTube Seo sıralamalarına göre, video içeriklerinizin YouTube’da güzel sıralamalara sahip olması içinde birkaç hususa dikkat edilmelidir. YouTube Seo sıralama faktörleri;

 • Kanalın yetki seviyesi,
 • Anahtar kelimeler, başlıklar, açıklamalar,
 • Video izlenme süreleri,
 • Videolardan etkileşim gibi noktaları belirtebiliriz.

YouTube sırlama faktörlerini etkileyen diğer bir konuysa, kullanıcılarla olan etkileşimlerdir diyebiliriz. YouTube Seo’da önem arz eden faktörlerse;

 • Videoların tıklanma oranları,
 • Videolara gerçekleşen yorumlar,
 • Videoların izlenmesinin arkasından izleyicilerin abone olup olmamaları,
 • Beğenmeme oranları,
 • Beğenme oranları,
 • Video paylaşımları vb. diye sıralanabilir.

YouTube Seo sıralamasındaki faktörleri etkileyen noktalar, videoların optimize edilmesiyle alakalıdır. Bu durum profesyonel çalışma için çok gereklidir.

YouTube Seo Ayarları

YouTube Seo ayarları için birkaç kurala çok dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle video içeriklerinin kaliteli olması, YouTube Seo için büyük önem taşıyor. Genel olarak YouTube Seo ayarları;

 • İçeriklerin izleyiciler üzerinde merak uyandırması gerekiyor.
 • İçerikler dikkat çekmelidir.
 • Videolara mutlaka altyazı eklenmelidir. Bu yöntem sayesinde videolarınız daha çok kişiye ulaşacaktır.
 • Videoların dikkat çekici başlıkları olmalıdır. Özellikle YouTube başlıklarının; net ve dikkat çekici olması gerekiyor.
 • Videoların başlık anahtar kelimeleri aynı zamanda açıklama kısmında da olmalıdır. Google’da üst sıralara çıkmak ve Seo çalışmaları için belirttiğimiz bu kısım çok önemlidir.
 • Video kategorilerine mutlaka önem veriniz. Video içeriklerinin belirtildiği kategoriler yanlış olduğu takdirde, aynı diğer konuların altına düşebilir.
 • Videoların kapak fotoğraflarını detaylı inceleyip öyle seçiniz. Video kapak fotoğraflarının en önemli tarafı, sizin yüz ifadelerinizi göstermesidir. Video kapak fotoğrafı basit olursa, kullanıcıların dikkatini çekmezsiniz. Bu durumda direkt tıklanma oranınızı düşürür.

Yukarıda saydığımız bilgilere ek olarak sosyal medya platformlarınızda paylaştığınız videolarında, YouTube Seo ayarları için önemli olduğunu söyleyebiliriz. YouTube Seo çalışmalarında başarılı olmak için mutlaka sosyal medya platformlarınızdaki videolara da yer veriniz.

YouTube Seo İçin Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimi YouTube Seo

YouTube Seo için anahtar kelime seçimi çok önemlidir. YouTube Seo çalışması yaparken mutlaka anahtar kelime araştırması yapınız. Ayrıca konu araştırması yapmakta YouTube Seo için hayati önem taşıyor. Hem anahtar kelime hem de öbeklerini oluşturma sürecinde;

 • Videoları doğru tanımlamanız gerekiyor,
 • Kullanıcıların aradığı tümce ve sözcüklere de mutlaka karşılık gelmelidir.

YouTube izleyicilerinin nasıl bilgiler aradıklarını bilmek çok önemlidir. İzleyicilerin arama yaparken hangi arama terimlerinden yararlandıkları da önemlidir. Kullandığınız terimlerin hedef kitlenizi ilgilendirip ilgilendirmediği ve videonuzla alakalı olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.

Anahtar kelime seçiminde;

 • Web sitenizle alakalı olmalıdır,
 • İzleyicilerin beklentilerini karşılamalıdır,
 • Kullanıcılar arama yaptıktan sonra aradıklarına sitenizde hemen ulaşmalılar,
 • Web sitesinin trafiğini artırmalıdır,
 • Sizi kurumsal hedeflere ulaştırmalıdır,
 • Finansal ödül sağlamalıdır gibi hususlara özen gösteriniz.

Bir videonun yüksek arama hacimli olması, aylık minimum 100 ya da 1000 arasındaki anahtar kelimeleri keşfetmesi bakımından çok gereklidir. Ayrıca yüksek arama hacimli video, YouTube Seo çalışmalarının başarılı sonuçlanması açısından da gereklidir.

YouTube Seo Ölçümü

YouTube Seo ölçümü için birkaç teknik kullanabilirsiniz. YouTube Seo ölçümü için;

 • Arama sıralaması,
 • Görüntüleme sayısı,
 • Kitlenin elde tutma,
 • İzlenme süresi,
 • İzleyicilerle etkileşim gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

Arama Sıralaması

Videolardaki performansı ölçmede kullanılıyor. Açıklama, oynatma listesi, başlık, dosya adı ve etiketler arama sıralamasında kullanılmaktadır.

Görüntüleme Sayısı

Bütün videoların oynatılma sürelerini kapsamaktadır. Doğru kitleye hitap etme açısından, olumlu geri dönüşümler ve etkileşimler için görüntüleme sayılarını ele almalısınız. Performansın ölçülmesinde önemli görev üstlenmiştir.

Kitlenin Elde Tutulması

YouTube Seo yapılırken dikkat edilmesi gerekenler içinde, kitleyi elde tutmakta gerekiyor. Toplam izlenme süresi ele alınır. Kitlenin videoları ne kadar süre izlediğini verilerle açıklar.

İzlenme Süresi

İzleyicilerin videoları izleme sürelerini temsil etmektedir.

İzleyicilerle Etkileşim

YouTube Seo ayarları yapılırken mutlaka izleyicilerle etkileşime de dikkat edilmelidir. İzleyicilerle etkileşim kurularak, hedefe ulaşılmaya çalışılır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67