Youtube, İçerik Üreticilerin Hareketlerini Dikkate Alıyor

Youtube, İçerik Üreticilerin Hareketlerini Dikkate Alıyor

Youtube günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir paylaşım platformu. Geçtiğimiz saatlerde Youtube, kapsamında bulunan içerik üreticileri, çektikleri videolar haricinde de sorumlu hareketler yapmaları konusunda uyardı. Eğer olumsuz davranışlar fark edilirse, cezalara da dikkat çekti.

Youtube, milyonlarca izleyici tarafından tercih edilen bir video paylaşım platformu. İçerisinde bulunan sayısız içerik üretici, paylaşımlarıyla platformu adeta canlı tutmakta. Kendileri tarafından yapılan videolar, paylaşımlar birçok kişi arasında ses bulmakta. Zira sunduğu hareketler, davranışları birçok kişi tarafından örnek alınmakta. Söz konusu duruma kötü hareketler de dâhil.

Herkesin bildiği ve tanık olduğu üzere Youtube içerisinde kötü örnek olarak sınıflandırılabilecek çok sayıda içerik mevcut. Bununla beraber Youtube içerik üreticileri uyardı. Onları gerçek yaşantılarında da takip ettiklerinin altını çizerek, gerek görülürse cezaların söz konusu olduğunu belirtti.

Video Harici Takip Mevcut

Youtube tarafından yapılan söz konusu incelemeler, temel olarak topluluk sağlığını muhafaza etmeyi amaçlamakta. Eğer içerik üreticilerin kimin tarafından takip edildiğini merak ediyorsanız, Youtube İçerik Üretici Sorumluluğu Girişimi burada söz sahibi. Burada yalnızca videolarından değil, yaşamlarından sorumlu olmaları amaçlanmakta.

Peki, bir içerik üretici duruma önem vermezse bu girişim ne gibi cezaları veriyor? Bunlardan bazıları,

  1. Kalıcı ya da geçici şekilde kanalda para kazanmayı devre dışı alma,
  2. Ana sayfada video gösterimi kısıtlaması,
  3. Trendlerde video gösterimi kısıtlaması,
  4. Sıradakilerde video gösterimi kısıtlaması,
  5. İş Ortağı Yöneticisinin Çekilmesi şeklinde.

Dolayısıyla bir içerik üretici açısından oldukça ciddi cezalar söz konusu. Burada bilinmesi gereken kalıcı veya geçici mahiyette olabileceği. Ancak çoğu zaman geçici bir zaman. Peki, nasıl kaldırılıyor?  Eğer belirlenen süre kapsamında davranışlarını farklılaştırırsa ve iyi izlenimler bırakırsa ceza uygulamadan alınmakta.

Bu sadece topluluğun yararına bir özellik değil. Aynı zamanda platformun itibarı ve reklam verenlere yönelik bir uygulama. Zira kötü davranışlar gerek itibar kaybına, gerekse reklam verenlerin vazgeçmesine neden olmakta. Peki, eğer siz de içerik üreticisi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenler neler?

İçerik Oluşturucu Olmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer Youtube içerik üreticileri arasında katılmak istiyorsanız, tek ihtiyacınız olan bir Youtube kanalı, kamera ve konu değil. Aksine dikkat etmeniz gereken çok sayıda madde var. Bunlardan bir tanesi kameranın hareket edip etmediği. Eğer sabit bir çekim yapıyorsanız kameranın bir noktaya sabit olması, kımıldamaması büyük önem taşımakta.

Aynı zamanda arka plana nelerin girdiği de önemli. Burada dikkat etmeniz gereken, arka tarafta izleyicinin sizden başka odaklanabileceği, ilgi dağıtıcı bir şey olmaması. Küçük ancak hareketli bir şey, dağınıklık ve hatta kediler bile izleyicileri sizden bölebilir.

İçerik oluşturucu olmak için kullandığınız ses tonu da önem sahibi. Zira konuştuğunuz her kelime, karşı tarafın duyacağı tonda olmalı. Mırıldanmalar iletişim sorunu çıkartacağı için dikkat edilmeli. Bununla ilgili olarak ses tonunuz videonun konusuyla da uyum sağlamalı. Örneğin oyun kanalıysanız şakacı ve arkadaş canlısı bir ses tonu normal karşılanır. Ancak bilgi üzerine bir kanalsanız bu oldukça olumsuzdur.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise ışık. Eğer ışık çok fazlaysa, izleyiciler sizi görmekte zorluk çekebilir. Yetersiz olursa da aynı sonuç yaşanır. Bu nedenle çekimden önce bu yönde herhangi bir sorun olmadığından emin olunmalı.

Son olarak kişilerin ne giydiği de izleyiciler arasında büyük önem taşımakta. Eğer giyiminize önem vermez özensiz davranırsanız, büyük tepki çekersiniz. Böylece popülerliğiniz de gittikçe düşer. Bu nedenle karşı tarafa şık görünmek zorunlu.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67