YouTube, Avrupa'da Video Kalitesini Düşüreceğini Açıkladı

YouTube, Avrupa'da Video Kalitesini Düşüreceğini Açıkladı

Youtube kurulduğu günden itibaren en çok kullanılan video izleme platformları arasındadır. Global bir kullanıma sahip olup, içerisinde çok sayıda kanal vardır. İçerisinde yoğun şekilde video paylaşılır. Herkes videosunda video kalitesini en yüksek dereceye getirmeye çalışır. Zira bu durum, daha fazla izlenme almak için de bir gerekliliktir.

Ancak platform tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Youtube Avrupa’da video kalitesini düşürecek. Kullanıcıların yoğun taleplerine bir geri dönüş yapabilmek adına, videolarda standart yayın hızı getirecek. Çoğu kişinin hatırladığı üzere Netflix de insanların evlerinde daha rahat izleme yapabilmesi adına kaliteye bir sınır getirmişti.

Covid-19’un yayılmasıyla beraber, bir sağlık, güvenlik önlemi olarak insanlar evlerinden dışarı çıkmamaya başladı.  Bu nedenle Youtube da bu kapsamda Avrupa için video kalitesine üst limit verme kararı aldı. Bunun temel nedeni birçok kullanıcı olduğu için, hatların zorlanmasını ve boğulmasını engelleme.

Youtube’un Reuters’a gerçekleştirdiği açıklamada, geçici bir şekilde Avrupa içerisinde tüm trafiği varsayılan şekilde standarda döndüreceğine dair söz verdi. Karar Thierry Breton tarafından, yayın servislerine gerçekleştiren çağrı ardından açıklandı.

Thierry Breton’un Sözleri Neydi?

Peki, hatırlamayanlar veya anımsamaya gereksinim duyanlar için Thierry Breton ne demişti? Herkesin tecrübe ettiği üzere Covid-19, dünya genelinde milyarlarca insanı evlerde dışarı çıkarmamakta.  Bu durum gayet doğal olarak normal koşullarda çok yoğun kullanılan internetin, aşırı kullanım görmesine neden oldu. Buna sadece eğlence ve vakit geçirme seçenekleri de dâhil değil. Zira çalışma ve eğitim de de yoğun kullanım başladı.

Thierry Breton bu hususta, kıta kapsamında yayın platformlarında kalite düşürülmesini istemişti. Buna sebep olarak, yoğunluk yaşanması sebebiyle alt yapının zorlanmasına işaret edildi. Global çapta yoğun bir şekilde kullanılan Netflix, söz konusu çağrıya ilk cevap veren platformdu. Burada 30 gün süre kapsamında, sunduğu yayınlarda bitrate düşüreceğini belirtmişti. Bu kapsamda Netflix, Avrupa kıtasında yüzde 25 azalma gösterecek.

Sağlayıcılar Aynı Görüşü Paylaşmıyor

Peki, servis sağlayıcıları hangi görüşe sahip?  Bu hususta internet servis sağlayıcıları, sahip oldukları alt yapıların yükseliş gösteren talebi karşılayabilecek durumda olduğunu belirtmekte.  Bu konuda Britanyalı bir firma olan BT, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği bir açıklamada yüzde 35-60 kapsamında yükseliş gördüklerini söyledi. Ancak kapasitelerinin tamamına erişene dek yerlerinin oldukça geniş olduklarını da belirtmişti.

Türkiye içerisinde de aktivitede bulunan Vodafone da BBC’ye TalkTalk üzerinde yaptığı bir açıklamada, BT ile benzer şekilde internet trafiğinin yükseldiğini belirtmiş; ancak kapasitelerinin de zorlanmadığının altını çizmişti.

Kullanıcılar İçin Anlamı Ne?

Peki, Avrupa’da kalite düşmesi ne anlama gelmekte? Burada izleyiciler ve yayıncılar adına farklı durumlar mevcut. İzleyiciler bu konuda artık istedikleri video kalitesini göremeyecek; zira bir limitleme söz konusu.

Her ne kadar günümüzde çoğu kişi yüksek kalitede videolara alışmış olsa da, bir süre için bu özellikten yararlanılamayacak. Bazı kişiler her ne kadar durumdan hoşnut olmayacak da olsa, durum geçici.

Peki, yayıncılar için anlamı ne? Bu konuda her yayıncı oluşturduğu videoları en yüksek kalitede oluşturmayı arzulamakta. Bunun için çoğu kişinin özel kameraları dahi mevcut. Ancak her ne kadar yüksek çözünürlük olsa da, platformlarda bu tam anlamıyla yansıtılamayacak. Zira belirli bir sınırlama olacak.

Peki, bu uygulama ne zamana kadar devam edecek ve sonlanacak? Bu konuda henüz bilgiler bulunmamakta.  Ancak video kalitesinin düşürülmesi, insanların daha kolay ve pratik şekilde video izlemesini sağlamak. Böylece hiç kimsenin sorun yaşamaması gibi amaçlar olduğu öne sürülebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67