Yeniden Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Yeniden Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Yeniden pazarlama nedir sorusu, bir diğer adı ile remarketing hakkında en çok merak edilen başlıklar arasında yer almaktadır. Dünya genelinde kullanılmakta olan bu reklam türü, bahsi geçen konu kapsamında bilgi edinmek isteyen kişilerin öncelikli olarak ele aldıkları başlıklardan biri haline gelmiştir. Aynı zamanda nasıl yapıldığı ve faydaları gibi pek çok detayın incelendiğini söylemek de mümkün olacaktır.

Remarketing, yani yeniden pazarlama bir çeşit reklam yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle hizmet ve satış üzerine e-ticaret ile uğraşan kişilerin bu reklam türünü kullandığı fark edilmektedir. Hemen her reklam çeşidinde olduğu gibi bu türdeki asıl amaç müşteri kitlesini sabit tutmak ve artırmaya devam etmektir.

Yeniden Pazarlamanın Amacı Nedir?

Yeniden pazarlama amaçları

Bir önceki başlıkta kısaca açıklanan bu konuda yeniden pazarlamanın amacı nedir sorusu da zaman zaman ele alınan bir diğer içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Yeniden pazarlama, bir reklam çeşidi olması kapsamında müşteri kitlesine ulaşma yolunda amaçları bulunmaktadır. Ancak bu amaçları daha spesifik göstermek de mümkündür.

Örneğin bir e-ticaret siteniz var ve sizi sıklıkla ziyaret eden müşterilerinizin olduğunu fark ediyorsunuz. Tam da bu noktada yeniden pazarlama yöntemini tercih ederek sizi daha önceden ziyaret eden kişilerin sosyal medya ve Google sitelerinde sayfanızın reklamını yapabilirsiniz. Böylece ürünlerinizin reklamını ve özellikle kampanyaları gören müşteriler, sizden alışveriş yapmayı tercih edecektir.

Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Yeniden pazarlama nasıl yapılır sorusuna verilen yanıtlara bakıldığı zaman aslında oldukça kolay adımlar olduğunu fark etmek mümkündür. Müşteri kazanmak adına tercih edilen bu reklam türünü siz de kullanmak istiyorsanız aşağıda yer alan adımları inceleyebilirsiniz.

 • Yeniden pazarlama reklamı yayınlamak için ilk olarak mevcut sitenize bir kod yüklemeniz gerekmektedir.
 • Sitenizi ziyaret eden müşteriler, çerez ayarlarını kabul ettikten sonra bu kod müşterileri hafızasına kazıyacaktır.
 • Tabi bunun yanı sıra ziyaretçileri gruplara ayırarak reklam çeşidini artırabilirsiniz.
 • Böylece müşteri kitlenizi gruplar haline ayırmış ve farklı kategorileri inceleyen kişilerin her birini bir araya getirerek ilgilendikleri ürünlerden oluşan reklamları sunabilirsiniz.
 • Müşteriye özel reklamlar oluşturarak kişiye özel indirimler sunabilir ve alışveriş yapılma oranını da artırabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Türleri

Bahsi geçen bu reklam yöntemi hakkında yeniden pazarlama türleri de ele alınan ve yeniden pazarlama yönteminin kullanılacağı zaman araştırılan başlıklardan biri haline gelmiştir. Yeniden pazarlama, pek çok e-ticaret sitesi tarafından yaygın olarak tercih edilen bir reklam türü haline gelmiştir.

 • Facebook business manager
 • Google ads

Sıralanan bu iki seçenek de yeniden pazarlama yönteminin tercih edileceği zamanlarda sunulan türler olarak değerIendirilmektedir. Sosyal medya üzerinde yeniden pazarlama yapmak istiyorsanız Facebook Piksel, Google üzerinden yeniden pazarlama yapmak istiyorsanız da Google Analytics kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

En Etkili Yeniden Pazarlama Yöntemleri

Yeniden pazarlama yönteminin tercih edilmesindeki amaç yukarıda açık bir şekilde dile getirilmişti. En etkili yeniden pazarlama yöntemleri ise bu amaca daha fazla yaklaşmayı ve başarı elde etmeyi garantileyen ipuçları olarak ön plana çıkmaktadır. Söz konusu yeniden pazarlama olarak adlandırılan bu reklam yönteminin tercih edilmesi olduğunda aşağıda sıralanan yöntemleri kullanabilir ve amacınıza daha hızlı ulaşabilirsiniz.

 • Dinamik yeniden pazarlama yöntemi
 • Standart yeniden pazarlama yöntemi
 • Görsel ve video içerikler kullanarak yeniden pazarlama
 • Arama ağı ile yeniden pazarlama yöntemi
 • Müşteri listesi kullanılarak yapılan yeniden pazarlama

Sıralanan bu yöntemlerin her biri farklı uygulamaya sahip olsa da alınacak sonucun aynı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Sitenize uygun olan yöntemi tercih ederek müşteri kapasitenizi ve satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Gerekli Mi?

Pek çok e-ticaret sitesi tarafından tercih edilen bu yöntem hakkında yeniden pazarlama gerekli mi sorusunun da yaygın bir şekilde incelendiğini fark etmek mümkündür. Özellikle maliyetinin düşük olması ve buna rağmen kar oranlarının yüksek olmasını sağlayan yeniden pazarlama yöntemi, satış oranlarını artırmak için mutlaka tercih edilmesi gereken bir yöntemdir.

Reklam süresini iyi ayarlayarak ve ideal gösterim sayısı kullanarak müşterilerinizin dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Özellikle indirim içerikli görseller hazırlayarak hem sayfanızın ziyaret edilmesini hem de kampanyalı ürünlerin hızlı bir şekilde satılmasını sağlayabilirsiniz. Bu da elde edeceğiniz kar oranlarını artıracaktır.

Yeniden Pazarlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeniden pazarlama yaparken dikkat edilmesi gerekenler, bu yöntem ile satışlarını artırmayı ve müşteri kitlesini büyütmeyi düşünen bireyler tarafından incelenen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Tabi bu alanda başarılı olabilmek için bazı püf noktalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bahsi geçen bu detaylardan bazıları aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Öncelikle hedef bir kitle belirlemeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra reklam stratejisi oluşturulmalı ve hangi reklamların ön plana çıkacağı belirlenmelidir.
 • Reklam boyutları ve görsel seçimleri konusunda başarılı adımlar atılması önemlidir.
 • Reklam bütçesi dahilinde gerekli plan ve programların yapılması gerekmektedir.
 • Müşterilerin ilgi alanına göre görsel seçiminin yapılması etkili olacaktır.

Yeniden Pazarlamayı Kimler Tercih Etmelidir?

Yeniden pazarlama yönteminin kullanılmasına ilişkin pek çok konu başlığının merak edildiğini ve incelendiğini görmek mümkündür. Yeniden pazarlamayı kimler tercih etmelidir sorusu da bu konuda ele alınan başlıklara örnek olarak gösterilebilecek seçenekler arasında yer almaktadır. Bir reklam yöntemi olan bu seçenek, e-ticaret sitesi açmayı düşünen veya mevcut sitesi olan bireyler tarafından ilgi görmektedir.

Söz konusu hizmet sektörü olduğunda ve özellikle giyim ve takı yönünde satışlar yapıldığında yeniden pazarlama yöntemi bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bu siteye sahip olan kişileri müşteri kapasitelerini artırmak ve satış oranlarını yüksek tutmak ile yükümlüdür. Aksi halde yanlış plan ve programlar sebebiyle satışların düşmesi muhtemel sonuçlardan biri olacaktır.

Yeniden Pazarlamanın Diğer Reklamlardan Farkı Nedir?

Yeniden pazarlamanın diğer reklamlardan farkı, bu seçeneğin tercih edilmesinde etkili olan faktörlerden birisidir. Hem az maliyetli hem de avantajlı olması kapsamında tercih edilen yeni pazarlama yöntemi, satış oranlarının da artmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle hizmete yönelik olan siteler, bu yöntemi kullanmakta ve mevcut müşteri sayılarını artırmaktadır.

Yeniden pazarlama, bir nevi kişisel reklam olarak da değerlendirilmektedir. Bunun asıl nedeni ise ziyaretçilerin neye ihtiyacı olduğunu bilmesidir. Bu durum da ürünlerinizin eskiye kıyasla daha çabuk satın alınmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda müşterilerin ilgi alanlarına göre indirim ve kampanya içeren reklamlar da hazırlayarak sayfanıza olan ilginin artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Hakkında Püf Noktalar

Yeniden pazarlama püf noktaları

Bu konu hakkında değerlendirebileceğiniz yeniden pazarlama hakkında püf noktalar, bu yöntemi kullanarak başarılı olmanıza yardımcı olacaktır. E-ticaret alanındaki rakip durumunun artmasına bağlı olarak markanızı geliştirmek ve ürünlerinizi hızlı bir şekilde satmak isteyebilirsiniz. Bu noktada yeniden pazarlamadan yararlanarak sayfanızı geliştirebilirsiniz. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken bazı püf noktalar şunlardır:

 • Hedef kitleye uygun mesaj oluşturma
 • Reklamları sınırlı tutma
 • Site içerisinde hedef oluşturma

Sıralanan bu detayları dikkate alarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Aynı zamanda konu hakkında diğer tüm bilgilere ulaşmak istiyorsanız sosyalat.com adresini ziyaret edebilir ve yeniden pazarlama hakkında detaylı bilgilere kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67