Twitter'a Rusya'dan Erişim Limiti Geldi!

Twitter'a Rusya'dan Erişim Limiti Geldi!

Twitter’a içerik kaldırma talebi yapan birçok ülke mevcut.  En fazla yapanlardan biri ise Rusya. Bu kapsamda Rusya, popüler olan mikro blog sayfasına erişim limiti uygulandığını söyledi. Husus üzerine gerçekleştirilen açıklamalar kapsamında platformun bant genişliği söz konusu ülkede daraltıldı. Üstelik engellemesi de yapılabilir. Mobil cihazların tamamında, masaüstü cihazların da %50’sinde yavaşlatmadan bahsedildi. Ayrıca karar sonrasında Raskomnadzor ve Kremlin internet siteleri de çöktü. Konu hakkında yapılan açıklama ise Twitter yavaşlatma kararıyla bağlantılı olmadığı yönünde.

Twitter’a Rusya’dan erişim limiti geldi! Twitter’a içerik kaldırma talebi yapan çok sayıda ülke var. Ancak Rusya, en fazla yapanlardan bir tanesi. Bu çerçevede Rusya yaptığı bir açıklamada, mikro blog sayfasına erişim limiti uygulandığını söyledi Husus üzerine gerçekleştirilen açıklamalar kapsamında platformun bant genişliği daraltıldı. Bununla beraber engellemesi de söz konusu.

Raskomnadzor, yani “Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu” resmi sitesine tarafından gerçekleştirilen açıklama çerçevesine Twitter, Rusya’nın bir takım paylaşımlara yönelik içerik kaldırma talebini kabul etmemiş. Dolayısıyla Rusya da bir erişim kısıtlaması getirdi. Durumla ilgili gerçekleştirilen açıklamada platformun bazı içerikleri kaldırmaması nedeniyle engellendiği söylendi. Hızının düşürüldüğü, böylece Twitter’da yavaşlık olabileceği açıklandı.

Erişim Komple Engellenebilir!

Peki,  erişim engelinin nedeni ne? Haberin duyulmasıyla beraber bu soru da akıllara geldi.  Rusya bu konuda platformu gençlerin intihar girişimleri, pornografi ve uyuşturucu kullanımı ile alakalı içerikleri kaldırmamakla suçlamakta. Kaldırılmaması durumunda komple engellenmesi de söz konusu.

Burada Raskomnadzor, 10 Mart yani bugün itibariyle yavaşlatılacağını belirtmekte. Gerçekleştirilen açıklamaya bakıldığında 2017 ardından uyuşturucu, müstehcen ve intihara özendiren içeriklerin kaldırılması yönünde platforma tam 28 bin talep gönderildiği söylendi.

Rusya bahsetmiş olduğu içeriklerden üç bininin kaldırılmadığını da dile getirmekte. Rus vatandaşlarını korumak gibi amaçlarla hız yavaşlatma kararı verildiği belirtildi. Şayet platformun yasaları ihlali sürdürmesi devam ederse, Rusya’da erişime kapatılabileceği açıklandı.

Raskomnadzor ve Kremlin İnternet Sayfaları Çöktü!

Twitter’ın Rusya’da erişim limiti kararı uygulamaya konduktan sonra Raskomnadzor ve Kremlin’in internet siteleri de çöktü. Bu durumun neden olduğu bilinmemekle beraber, Raskomnadzor tarafından yapılan bir açıklama durumun Twitter’a verilen yavaşlatma kararıyla ilgili olmadığı yönünde.

Bilindiği üzere Rusya özellikle son aylarda hapiste olan muhalif lideri Aleksey Navalni’ye destek veren paylaşımlar sebebiyle Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinde baskıyı da arttırmakta. Ayrıca Vladimir Putin’in, muhaliflerinin yaygın kullandığı platformların, topluma etkisine yönelik eleştiri de yapmıştı. Burada teknoloji şirketlerinin, egemen devletlerle yarıştığını dile getirmişti.

Malum olduğu üzere Kremlin sözcüsü olan Dmitri Peskov ise Rusya’nın hiçbir şeyi yasaklama taşımadığını söyledi. Şirketleri Rusya yasalarına uymaya zorlamayı hedefleyen adımların da makul olduğunu dile getirdi.

Mobil Cihazlarda Yavaşlatıldı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu alınan karar neticesinde mobilde tamamında, masaüstü kullanımda yüzde %50 oranında yavaşlamadan bahsetmişti. Raskomnadzor sonradan uygulamanın yalnızca fotoğraf ve videolarını etkileyeceğinden bahsetti.

Rusya’daki platform kullanıcılarının video ve fotoğraf erişiminde problem yaşadıkları da belirtilmekte Üstelik Rusya geneli internet yavaşlamasına ilişkin haberler de söz konusu.

Facebook da Söz Konusu

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu tarafından alınan kararın, bazı Rus milletvekilleri tarafından olumlu karşılandığı görüldü. Meclis İletişim Komisyonu Üyesi olan Anton Gorelkin de Twitter’ın büyük para kaybedeceğine emin olduğunu söyledi.

Ayrıca Anton Gorelkin, Rus Interfaks Ajansı’na Facebook için de limitlemeler getirilebileceğini açıkladı.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67