TweetDeck Nedir, Nasıl Kullanılır?

TweetDeck Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar ile ilk buluştuğu günden sonra Twitter, oldukça popüler bir uygulama halini almıştır. Günümüzde dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip olan platform, aralıklarla yeni özellikleri kullanıcılarına tanıtır. Böylece oldukça yenilikçi bir platformdur.

Bunun da getirdiği etkiyle içerisinde çok sayıda kullanıcı, birden fazla hesaba sahiptir. Özellikle profesyonel hesaba sahip olanlar ve fenomen olmak isteyenler buna dâhildir. Ancak birden fazla hesabı kontrol etmek, oldukça zordur.

Bu konuda Twitter, TweetDeck ile kullanıcılarına büyük bir kolaylık sunar. Platform içerisine her gün yeni çok sayıda üye katıldığı için çoğu kişi bu özelliği bilmez. Peki, TweetDeck nedir?

TweetDeck Nedir?

TweetDeck platformda birden daha fazla sayıda hesabı olan kullanıcılara daha kolay işlem yapabilmelerini sağlayan bir araçtır. Bu kapsamda özellikle sosyal medya uzmanları ve profesyoneller için oldukça kullanışlıdır.

Twitter her ne kadar standart kullanıcılar için oldukça güzel ve zevkli bir platform olsa da, eğer birden fazla hesap varsa tamamen stresli bir yapıya sahip olur. Zira hepsini aynı anda yönetmek oldukça zor ve uzundur.

TweetDeck nedir de burada kendini gösterir. Zira Twitter tarafından söz konusu kullanıcılara yardım etmesi için sunulan bir özelliktir. Böylece farklı hesaplar içerisinde yapılabilecek işlemler, yalnızca bir ekranda gerçekleştirilir. Böylece hepsine tek tek girmekten ziyade, bir ekrandan yapılacaklar tamamlanır.

TweetDeck aslında bir 2008 yılında kullanıma sunulan, farklı sosyal medya platformlarında kullanımı kolaylaştıran bir ara yüzdür. Lâkin 2016 yılı içerisinde Twitter tarafından alınmıştır. Bundan sonra gerek Android-IOS işletim sistemlerine olan destek, gerekse farklı sosyal medya platformlarının desteği kaldırılmıştır.

Bundan sonra ise sadece Twitter için kullanılır hale gelmiştir. Etkileşim bölümleri sütunlar şeklinde görülmekte olup, işlemlerin tümü pratik bir şekilde gerçekleşir. Kişiler gerektiği durumda diğer hesapları arasında anında geçiş yapabilir. Ayrıca ara yüz özelleştirilebilir. Ek olarak tweet planlama gibi nitelikleri de bulunur.

Oldukça düzenli bir kullanımı olup, değişik kullanıcılar sistemde yönetici olarak belirlenebilir.

TweetDeck Nasıl Kullanılır?

Peki, TweetDeck nasıl kullanılır? Birçok kullanıcı isminden hareketle zor bir kullanıma sahip olduğunu düşünse de, aslında oldukça pratiktir. Sahip olduğu ara yüz, genel hatlarıyla platformun masaüstü seçeneğindeki ara yüzü oldukça andırır.

Ancak gerek etkileşimler, gerekse işlem alanları bir sayfada farklı sütunlarda gösterilir. Ayrıca kullanıcılar, ihtiyaçları ölçüsünde farklı bölümler oluşturabilir. Böylece oldukça pratik bir yapısı söz konusudur.

Bunun için öncelikle https://tweetdeck.twitter.com/ adresine girilir. Ardından platformdaki kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapılır. Ekran geldiğinde ise 4 sütun sizi karşılar. Bunlardan ilki ana akış, ikincisi bildirimler, üçüncüsü DM ve sonuncusu Twitter Trend kısmıdır. Böylece bir ekranda oldukça pratik bir kullanım sunulur.

Ancak daha profesyonel bir kullanım isteyenler için özelleştirme de mümkündür. Bu kapsamda istendiği kadar sütun eklenebilir.

TweetDeck Sütun Ekleme

Peki, TweetDeck sütun ekleme nasıl yapılır? Her ne kadar en başta standart 4 sütun olsa da, bazı kişilere bu yetersiz gelebilir. Bu konuda çoğu kişi 5 ve daha fazla sütunu nasıl ekleyebileceğini merak eder. Burada öncelikle yeteri kadar büyüklükte bir ekran yoksa daralma yaşanacağı bilinmelidir. Dolayısıyla çok sayıda sütun bir noktada sonra dezavantaj olabilir. Zira yazılar da gittikçe seçilemez bir hal alır.

Sütun eklemek için ekranın sol bölümünde yer alan artı işareti seçilir. Sonrasında ise gerek yeni bir işlem, gerekse etkileşim sütunu verilebilir. Peki, sütunlarda hangi işlemler yapılır? Burada platformun masaüstü seçeneği ile aynı adımlar söz konusudur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67