TikTok Kitchen Nedir, Nasıl Yemek Siparişi Verilir?

TikTok Kitchen Nedir, Nasıl Yemek Siparişi Verilir?

“TikTok Kitchen nedir, nasıl yemek siparişi verilir” konusuyla TikTok’un gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Son dönemlerde en çok kullanılan popüler sosyal medya mecrası TikTok, artık yemek sipariş hizmetlerine başlayacak.

TikTok 2022 yılı itibariyle yeni restoranlar açacağını kamuoyuna belirtti. Bu restoranlarda ünlü sosyal medya platformuna ait popüler yemekler yer alacak. Kısa kısa videoların yayınlandığı platform olarak bilinen TikTok, yemek videolarıyla da özellikle çok dikkat çekiyor. TikTok’ta yayınlanan yemek videoları küresel anlamda büyük popülerlik yakalamıştır. TikTok belirttiğimiz bu özelliği bir adım atarak genişletmeye karar vermiştir. Çin merkezli TikTok platformu, yemek videoları içinden popüler olanları, dağıtım faaliyetleri kapsamında insanlara sunacak. TikTok bu fikrini hayata geçirmek için hem Grubhub hem de Virtual Dining Concepts adlı şirketle iş birliği yapacak.

TikTok Kitchen Nedir?

TikTok Kitchen detayları

“TikTok Kitchen nedir” sorusu, ilk Bloomberg’in yaptığı haber doğrultusunda insanlar tarafından sorulmaya başladı. ABD genelinde TikTok Kitchen, önümüzdeki sene içinde hizmet vermeye başlayacak. TikTok Kitchen kapsamında sunulacak menülerin hepsi, TikTok’taki videolardan alınacak. TikTok yemek dağıtım hizmetini, Grubhub adlı uygulama aracılığıyla insanlara sunacak. Bu uygulama üzerinden yemekler evlere çok kısa sürede teslim edilecek. Aynı zamanda TikTok, 2022’bin sonuna kadarda toplam 300 farklı lokasyonda restoran açacak. Bu restoranlar, 1000’i geçecek diyebiliriz.

TikTok tarafından yapılan açıklamalara göreyse; restoranlardaki menüler,

 • Cips makarna,
 • Feta peynirli fırınlanan makarna,
 • Hamburger,
 • Kaburga mısır şeklinde olacak diyebiliriz.  Tüm bu yemekler, TikTok’un viral olan yemekleri içerisinde yer alıyor.

TikTok aynı zamanda TechCrunch üzerinden de bir açıklama yaptı. O açıklamaya göreyse, içerik üreticileri de menüler üzerinden elde edilen paylardan ödeme alacak. Aynı zamanda ortaklık sürdükçe menüleri de öne çıkmaya hep devam edecek. TikTok Kitchen üzerinden elde edilen gelirse, menüleri sunan içerik üreticilerine büyük fayda sağlayacak. Özellikle TikTok’un bu girişimi, platformdaki diğer içerik üreticilerine de örnek olacak nitelikte diyebiliriz. İçerik üreticilerinin yeni bilgiler öğrenmesi bakımından çok önemli olacak.

TikTok Kitchen Girişimi Hakkında Genel Bilgiler

TikTok Kitchen girişimi hakkında genel bilgiler kapsamında şirket, tam olarak restoran işine girmeyecek. TikTok’un genel amacı bu hizmette, platform üzerindeki önde gelen yemek videolarını hayranlarıyla buluşturmak olduğunu söyleyebiliriz. Özetle; TikTok iş modeli değil de bu girişimi daha çok pazarlama olarak kullanacak. Yalnız TikTok kamuoyuyla;

 • Sipariş süreçlerinin nasıl işleyeceğine,
 • Ne kadar girişimin süreceğini,
 • Menülerin seçiminin neye göre olacağıyla alakalı net bilgi kamuoyuyla paylaşmadı.

TikTok Kitchen girişiminde TikTok’un ortak çalışmalar yürüttüğü Virtual Dinings Concepts’se tek, eve teslimat işlemleri gerçekleştiren restoranlarla çalışıyor. Virtual Dinings Concepts adlı şirket daha önce;

 • Mariah Carey,
 • MrBeast,
 • Tyga vb. önemli isimlerle çalışmalar yaptı.

Virtual Dinings Conceps şirketi; dijital ortamların gerçekle birlikte evlere dağıtım yapan restoranlara dönüştürülmesinde önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. TikTok’ta Virtual Dinings Conceps gibi şirketlerden yararlanarak, popüler olan tarifleri gerçek yaşama dönüştürecek.

TikTok, Hayalet Mutfak Projesi

TikTok, hayalet mutfak projesi için yukarıda da bahsettiğimiz gibi Virtual Dinings Conceps üzerinden iş birliği yapacak. Virtual Dinings Conceps, TikTok’un hayalet mutfak projesini geliştirecek önemli şirketlerin arasında yer alıyordu. Çünkü Virtual Dinings Conceps şirketi önce yıllarda da “MrBeast Burger” gibi sanal restoran konseptlerini de gerçekleştirmişti.

Kamuoyuna TikTok tarafından verilen bilgiler kapsamında; TikTok Kitchen menüleri her 3 ayda bir devamlı değişecek. Aynı zamanda menüler, TikTok’un en popüler yemek trendlerinden oluşacak. TikTok, bu uygulama üzerinden elde ettiği gelirleri 2 gruba dağıtacak. 1. grup, tarif sahiplerinin olacak. 2. gelirse platform üzerinde yemek sektöründe içerik üreten kullanıcılara dağılacak diyebiliriz.

TikTok Nedir, Nasıl Kullanılır?

“TikTok nedir, nasıl kullanılır” sorusu, TikTok Kitchen projesiyle birlikte daha çok araştırılmaya başlamıştır. TikTok tam olarak; çok sayıda ses efektlerinin ve görsellerin yer aldığı kısa videolardan oluşan sosyal ağ uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. TikTok’ta Instagram, Facebook gibi popülerlik kazanan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. TikTok aracılığıyla; dilediğiniz gibi sohbet edebilir ve yeteneklerinizi sergileyebilirsiniz. Ayrıca yetenek sergileme noktasında da önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. Son zamanlarda en çok indirilip, kullanılan uygulamalar içinde yer alıyor.

TikTok uygulaması üzerinden;

 • Kullanıcılar birbirlerine karşı meydan okuyabilir,
 • Dudak senkronizasyonuyla videolar oluşturabilirsiniz,
 • En popüler viral dans trendlerini sergileyebilirsiniz.

Belirttiğimiz tüm faaliyetlerle TikTok kısa sürede geniş kullanıcı kitlesine sahip olmuştur.

TikTok Kimler Tarafından Kullanılıyor?

“TikTok kimler tarafından kullanılıyor” kapsamında genel yaş ortalaması; 13’ten başlayarak orta yaşa kadar devam ediyor. Zaten TikTok’u kullanabilmek için 13 yaşından büyük olmak gerekiyor. Yalnız 13 yaşından büyük, 18 yaşındansa küçük olanlarınsa yasal velilerinden ya da ebeveynlerinden onay aldığına dair beyanın olması gerekiyor. 18 yaşından küçükler ailelerinden izin alamazlarsa TikTok’u kullanma gibi durumları da asla söz konusu olamaz.

TikTok hem iOS hem de Android cihazların yanında bir de Amazon platformu üzerinden de kullanılmaktadır. Özellikle Amazon platformuna özel geliştirilen ücretsiz mobil uygulamalara rastlayabilirsiniz. 2018 senesinin ilk yarısında ünlü sosyal medya platformu, günlük 250 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşmıştır. TikTok aynı zamanda 150 ‘den fazla ülkede aylık olarak 500 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Android ve iOS cihazlarda Amerika’da 2018 yılında en fazla indirilen platform özelliği de taşıyor. Türkiye genelinde de çok popüler olmuş bir uygulama olduğu söylenebilir. 2019 yılında Türkiye’de Android cihazlara en fazla indirilen sosyal medya platformu olarak da biliniyor.

Android uygulamalarının genelini incelediğimizde, en çok indirilen 3. Platform olduğu da söylenebilir. Türkiye’deki iPhone kullanıcıları tarafından da TikTok en çok indirilen platform özelliği taşıyor.

TikTok Nasıl Tasarlandı?

TikTok tasarlanma detayları

“TikTok nasıl tasarlandı” noktasında Çinli internet teknolojisi olan ByteDance ön plana çıkıyor. Byte Dance tarafından 2016 Eylül ayında, Douyin isimli video paylaşım platformunun kullanıma sunulduğunu söyleyebiliriz. ByteDance şirketi daha sonra Douyin uygulamasını, TikTok ismiyle uluslararası pazarlarda sunmaya başladı. 2017 senesinde ByteDance şirketi, “musical.ly” platformunu satın almıştır. Bu platform, Şangay merkezli olup müzik paylaşımlarıyla dikkat çekmektedir. “musical.ly” platformunun ABD’nin California Eyaleti’nde ofisi de bulunuyor.

Çin merkezli şirketin amacı, ABD’li genç kullanıcıları platforma kazandırmak olduğunu söyleyebiliriz. 2 Ağustos 2018 itibariyle “musical.ly” ve TikTok uygulamaları birleştirilerek, tek uygulama olarak kullanılmaya başladı. Çinli şirket TikTok adıyla devam edeceğini kullanıcılarına duyurdu. TikTok’un kuruluşunu sağlayan ByteDance şirketi, Ekim 2018’de 3 milyar dolar Softbank Group’tan yatırım almıştır. ByteDance toplam değeriyse günümüzde 75 milyar doları bulmuştur. Bytedance özellikle TikTok sayesinde isminden çok söz ettirmeye başlamıştır. ByteDance; Airbnb ve Uber gibi şirketleri de geride bırakmışlardır. Dünyadaki en değerli start-up unvanı da aynı zamanda TikTok uygulamasına verilmiştir. TikTok uygulaması, ByteDance şirketinin kurucusu olan Zhang Yiming tarafından geliştirilmiştir. Zhang Yiming, 35 yaşlarında bir yazılım mühendisidir. Zhang Yiming, 2018 yılında Çin’de en zengin 35. Kişi olarak seçilmiştir. Zhang Yiming’in 4 milyar dolarlık kişisel serveti vardır. 2019 yılının Ocak ayında Zhang Yiming’in serveti, 6.8 milyar dolara ulaşmıştır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67