TikTok Çözünürlük Sorunu ve Çözümü

TikTok Çözünürlük Sorunu ve Çözümü

TikTok video çözünürlüğü büyük bir önem taşımaktadır. Zira ne kadar yüksek olursa takipçilerin daha fazla ilgisi çekilmektedir. Bu sayede izlenmelerin artması, beğenilerin yükselmesi oldukça kolaydır.

TikTok içerisinde birçok kişi popüler olma gibi amaçlar taşımaktadır. Buna giden yolda paylaşımların büyük önemi vardır. Özgünlük, düzenli paylaşım dahil kalite de büyük bir önem taşımaktadır. Zira kalitenin düşük olması, olumsuz karşılanmaktadır.

Bu durum beğenileri olumsuz şekilde etkilemektedir. Eğer video kalitesini arttırırsanız, daha iyi sonuçlar almanız mümkündür. Bunların yanı sıra videoyu yüklemeden önce kalitesini arttırmanız da olasıdır. Videoları çektiğiniz cihazı geliştirerek de bunu sağlanabilmektedir.

TikTok’ta Video Kaliteleri Neden Önemlidir?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber video çözünürlükleri de kısa sürede büyük gelişme göstermiştir. Dolayısıyla insanlar zaman geçtikçe daha yüksek kalitelere ilgi göstermeye başlamıştır. Eğer sosyal medya platformlarında popüler olma gibi amaçlarınız varsa ya da videolarınızın izlenmelerini arttırmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken konulardan birini oluşturmaktadır.

Zira izleyiciler her zaman düşük çözünürlükte paylaşımlar yaptığınızı gördükten sonra takip etmemeye başlayacaktır. Bu durum bir süre sonra takipçi kayıplarına da neden olabilir. Ancak yüksek çözünürlüklü paylaşımlar gerçekleştirirseniz bunları önlemeniz mümkündür.

Böylece diğer kullanıcıların ilgisini de çekeceğiniz için beğenilerinizi, takip oranlarınızı ve izlenmelerinizi arttırmanız da mümkündür.

TikTok’ta Videoların Kalitesi Düşürülebilir Mi?

TikTok içinde popüler olmak isteyenler kadar normal kullanıcılar da vardır. Platform video temelli olduğu için büyük internet kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle TikTok video kalitesi düşürme nasıl yapılır sorusunu soranlar da bulunmaktadır.

Her ne kadar imkansız olarak düşünülse de yapılması mümkündür. Böylece harcadığınız internetin oranını düşürebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki işlemleri sırası ile yaparak ilgili sonuçları bulabilirsiniz;

 1. TikTok uygulamasına giriş yapın.
 2. Gizlilik ve ayarlar ekranına gidin.
 3. Sayfanın en altına girerek veri tasarruf özelliklerine girin.
 4. Veri tasarrufunu açarak geçiş düğmesi ile devre dışı bırakın.
 5. Uygulamayı arka plan dahil kapatın.

Bunları yaptıktan sonra sadece uygulamaya yeniden girmeniz gerekir. Ardından uygulamaların kalitesi daha düşük olacaktır. Eğer kalitesini arttırmak istiyorsanız işlemleri tersinden uygulamanız yeterlidir.

TikTok Videoların Teknik Özellikleri Nelerdir?

TikTok video kalitesi ayarlama öncesinde platformun video ayarları, özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Böylece daha doğru videolar çekmeniz mümkündür. Bu teknik özellikler ana hatları ve açıklamalarıyla şöyledir;

 1. Dosya boyutu: Yüklenen videoların boyutu Android için maksimum 72 MB olmalıdır. iOS için ise maksimum 287.6 MB olabilir. Reklam için ise 500 MB’a kadar tercihler gerçekleştirilebilir.
 2. Yönlendirme: TikTok temel olarak telefonlarda görüntülenmesi için biçimlendirilmektedir. Dolayısıyla dikey tercihler daha iyi sonuçlar sunacaktır.
 3. Boyut: Video boyutları 1080 X 1920 piksel olmalıdır.
 4. En ve boy: Standart bir akıllı telefon ekranı için en ve boy 9:16 olmalıdır. 1:1 mümkün olsa da tüm ekranı kaplamayacaktır.
 5. Dosya türü: Platform .mov ve .mp4 dosyalarını desteklemektedir. Reklamlarda bunlara .gif ve .avi de dahil olmaktadır.

Eğer video çekerken bu teknik bilgileri göz önünde bulundurursanız, daha iyi sonuçlar bulmanız mümkündür.

TikTok’ta Videolar Neden Kalitesiz Görülmektedir?

TikTok içerisinde birçok kişi videolarını kaliteli bir şekilde yüklemek istemektedir. Ancak çekilen videolar ile yüklenenlerin aynı olmadığı sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle TikTok video kalitesi neden düşüyor sıklıkla sorulmaktadır.

Bunun nedeni platformun videoları sıkıştırmasıdır. Bu durum yüklemeleri daha da hızlandırmak için yapılmaktadır. Buna ek olarak sunucu alanlarını yükseltmemek, tasarruf edebilmek için de bu yönteme başvurulmaktadır.

TikTok’a HD Videolar Nasıl Yüklenebilir?

HD video yükleme TikTok

TikTok her ne kadar sıkıştırma yapsa da isteyen kişilere HD yükleme izni de vermektedir. TikTok video çözünürlüğü arttırmak için işlemleri yapmak yeterlidir;

 1. TikTok uygulaması ile yeni bir video oluşturulur.
 2. Onay işaretine dokunduktan sonra düzenlemeler yapılır.
 3. İleri üzerine dokunulduktan sonra diğer seçenekler üzerine tıklanır.
 4. HD yükle seçilir. Böylece 1080p boyut seçilir.

Bu işlemleri takip ettikten sonra videonuz daha yüksek kalitede yüklenecektir. Böylece aldığınız sonuçlar da daha kaliteli olacaktır. Bunun yanı sıra videonuzu kaliteli bir şekilde oluşturursanız, aldığınız sonuçlar da iyileşecektir.

Video Çekilen Cihazı Değiştirmek

Eğer TikTok videolarınızın daha kaliteli olmasını istiyorsanız, bunun için ilk olarak daha yüksek çözünürlükleri destekleyen cihazlar edinmeniz gerekmektedir. Böylece sıkıştırma olsa bir kalite yine de yüksek görülecektir.

Eğer bir kamera kullanıyorsanız üst modelleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Telefonlarda da daha kaliteli kameraları olanları tercih etmek, TikTok video çözünürlüğü hakkında size yardımcı olacaktır.

Video Dönüştürücülerden Yardım Almak

Video çözünürlüğünüzü arttırmak istiyorsanız ancak cihazınızı değiştirmek istemiyorsanız, bunun çözümlerinden bir tanesi de video dönüştürücülerden yararlanmaktır. Bunun için ilk seçeneğiniz online seçenekleri değerlendirmektir.

Bunlara temel olarak videolarınızı yüklemeniz, ardından seçimleri yaptıktan sonra dönüşümü yapmanız gerekmektedir. Ardından indirerek bunları görmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra programlardan yararlanmanız da mümkündür.

Bunun için yapabileceğiniz çok sayıda tercih vardır. Bunları yükledikten sonra çözüm bulmanız mümkündür.

TikTok’ta Video Paylaşmama Sorunu Nasıl Çözülür?

TikTok’ta paylaşım yapmak isteyen bazı kişiler TikTok video işleniyor hatası alabilmektedir. Bu durumda paylaşım olmadığı için birçok kişi tarafından endişeli bir şekilde karşılanmaktadır. Bunun en büyük nedeni platform tarafından engel almanızdır.

Özellikle topluluk kurallarına uymamışsanız, platform tarafınıza bir kısıtlama getirmiş olabilir. Ayrıca şikayet almanız da mümkündür. Bunun için öncelikle kontrol edilmelidir. Eğer sorun buysa platform ile iletişime geçerek, itiraz etme olanağınız vardır.

Eğer sorun bununla ilgili değilse şu gibi çözümleri denemeniz mümkündür;

 1. Telefonu kapatmak: Anlık hatalardan dolayı video paylaşımında sorun yaşanabilir. Dolayısıyla cihaz tekrar başlatılıp çözüm olup olmadığı denenmelidir.
 2. Uygulamayı güncellemek: Eğer uygulama güncel değilse sorun yaşanabilir. Dolayısıyla update işlemlerinin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
 3. DNS: Eğer DNS kullanıyorsanız kapatılarak denenmesi tavsiye edilmektedir.
 4. Sunucu sorunları: TikTok sunucularında sorun varsa da yükleme sorunları olabilir.

Böylece daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

VPN Kullanımını Kapatmak

vpn kapatma TikTok

Eğer TikTok paylaşımı yapamıyorsanız bunun nedenlerinden bir tanesi de VPN kullandığınız durumlardır. Zira bağlantıları yavaşlatabilmektedir. İnternet problemlerine de neden olabilmektedir. Dolayısıyla video yüklerken hata ile kapatmanız önerilmektedir.

Ardından da cihazı yeniden başlatmanız gerekir. Videonuzu tekrar başlatmak bundan sonra denenirse çözüm bulunabilir.

TikTok’u Başka Cihazlardan Kontrol Etmek

Videonuzu yüklemek istiyorsanız ancak sorun yaşıyorsanız bunun çözümlerinden biri de farklı cihazlardan denemektir. Bu bakımdan bilgisayardan ya da farklı bir telefondan incelemeniz önerilmektedir.

Eğer buradan giriyorsa, telefon ile ilgili bir sorun olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla uygulamayı kaldırıp tekrar kurmak gibi çözümler uygulanabilir.

TikTok Video Yükleme Sorunları Nasıl Çözülür?

TikTok video yükleniyor hatası için birçok çözüm bulunmaktadır. Bunlardan biri de teknik durumlara dikkat etmektir. Bilindiği gibi TikTok’a yüklenen videolarda belirli boyutlarda yükleme yapılmaktadır. Bu sebeple yüklediğiniz dosyanın boyutuna dikkat etmeniz önerilmektedir.

Eğer boyutları düşünürseniz, çözüm bulmanız mümkündür. Ayrıca anlık internet sorunları yaşıyorsanız da sorun yaşayabilirsiniz. Modemden bağlanıyorsanız internetinizi, hücresel veriden giriyorsanız, paketinizi kontrol etmeniz önerilmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67