Sosyal Medya İmlemesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya İmlemesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Her tür insanın ortak buluşma noktası olan sosyal medya platformları için çok fonksiyonlu bir yapılanmadan söz etmek artık mümkün. Bunlardan biri de sosyal medya imlemesi nedir nasıl yapılır? Konusu ile çok yakından ilgilidir.

YouTube, Instagram, Facebook, Pinterest ya da Twitter gibi dünyanın hatrı sayılır bir şekilde kalabalık bir kitlesi tarafından kullanılan en büyük sosyal medya platformlarında hemen hemen her gün sosyal medya imlemesi örneklerini görüyoruz. Sosyal medya imlemesi ve sosyal medya imlemesinin seo’ya katkısı ve de sosyal medya imlemesinin sunduğu faydalı tartıştığımız yazımız bu konu hakkında her şeyi sizin için hazırladık…

Sosyal Medya İmlemesi Nedir?

Sosyal medya imlesi tanımı

Sosyal imleme ya da sosyal medya imlemesi şeklinde bir tamlama pek çoğunuzun çok uzak olduğu bir konu ancak günümüz yaşam standartları ya da içinde bulunduğumuz çağın gereksinimlerini ve bizlere sunmuş olduğu bir takım faydaları göz önünde bulundurarak düşünecek olursak, artık bu tür kavramların dilimize büyük ölçüde yansıması o kadar da garip gelmez.

Sosyal medya imlemesi nedir konusunu ilk olarak basit bir şekilde açıklayacak olursak; web sitelerinin içeriklerinin büyük imleme sitelerinde url şeklinde ve anahtar kelime olarak yer alması amacıyla index ile backlink oluşturulmasıdır diyebiliriz.

Sosyal imlemenin geçmişine bakacak olursak hayatımıza çok da yeni bir zamanda girmiş olmadığını görebiliriz. Uzun zamandır var olan ve son derece faydalı olan sosyal imleme, yani sosyal medya imleme siteleri, ilk olarak 1996 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

2003 yılında delicious (sosyal imleme) ve taggin kelimesinin çok fazla kullanılmış olması ilgi çekmiş ve bu sitelerin popüler bir hale gelmesini sağlamıştır. Sosyal medya imlemesinin amacı nedir diye soracak olur iseniz; kesinlikle ilk olarak, çok fazla ziyaretçi çeken sosyal medya platformlarında yer alan içeriklerdeki anahtar kelime ve url ile paylaşılarak o platformlarda yer alan ziyaretçilere kadar ulaşım sağlayıp index ve backlink elde edebilmeyi başarılı bir şekilde gerçekleştirmektir diyebiliriz.

Sosyal medya imlemesi konusunu daha geniş bir çerçevede değerlendirip tüm ana hatlarıyla tanımlamaya çalışacak olursak; İngilizcesi social bookmarking olarak anılan sosyal imleme, herhangi bir web sitesi için index ve backlink sağlayıcısı olabilmek adına kullanmış olduğu bir yöntemdir.

Bu tür sitelerde yer alan anahtar kelime ve söz konusu olan url altyapıları, büyük imleme platformları için backlink ve index elde etmek amacıyla o web sitesinde yer alan bir takım uygun içerikler anahtar kelimeleriyle birlikte url olarak yerleştirilmektedir.

Büyük imleme platformları google tarafından sık taranıyor olması ve dr puanın çok yüksek olması siteye ekleyeceğiniz url ile anahtar kelimenin size backlink ile index olarak geri dönmesini sağlamaktadır.

Sosyal Medya İmlemesi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya imlemesi nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak bu işlem için ilk olarak bir sosyal medya platformu seçmeniz gerekli olacaktır. Bu platformun mutlaka olabildiğine geniş bir kitleye yayılmış olan bir ziyaretçi kitlesine sahip olmasına özen gösterilmelidir. Sosyal medya imlemesi yapmak için gerekli olan url ve anahtar kelimeler için bir uzantı oluşturup yapıştırabilirsiniz.

Sosyal Medya İmleme Siteleri Hangileridir?

Sosyal medya imlemesi ile ilgili bir takım detaylardan haberdar olduktan sonra sosyal medya imleme siteleri hangileridir konusunu da araştırmak gerekli olacaktır. Çünkü herhangi bir sosyal imleme oluşturmak için doğal olarak sosyal imleme siteleri hakkında fikir sahibi olmak gerekli olacaktır. Sosyal medya için imleme siteleri Google tarafından değerlendirilir. Bu aşamada söz konusu olacak olan internet sitelerinin dr puanı son derece büyük bir önem taşır.

Eğer ki  puanı yüksek bir internet sitesi ise ve son derece büyük bir büyük ziyaretçi akınına uğrayan bir platformda yer alıyor ise, o internet sitesi üzerinde yer alan bir takım içerikleri eklediğiniz zaman arama sonuçlarında sıralamada da bir artış gözlenecektir.

Aynı zamanda da yine aynı sebeplerden ötürü çok daha hızlı bir index alma şansınız olacaktır. Bütün bunların yanı sıra seo açısından da son derece büyük bir fayda sunan bu durum sayesinde ücretsiz bir reklam ve marka tanıtımı da yapılmış olur. Bu durumun getirmiş olduğu en önemli şeylerden biri de arama motorlarında ön sıralarda yer alma şansı elde edebilirsiniz. İşte o sosyal imleme yapabileceğiniz siteler;

 • Pinterest
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter
 • YouTube
 • Reddit.com
 • delicious

Pinterest: Pinterest, pin fotoğrafları ile görüntü koleksiyonu yapabileceğiniz ve içinde bir profil oluşturarak içeriklerinizi sunma şansı yakalayabileceğiniz ve de görseller üzerinden link ekilebileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Bu site üzerinden çok kolay bir şekilde url ve anahtar kelime yönlendirme ve index elde edebilirsiniz.

Facebook: Dünyanın en büyük iletişim ağına sahip olan web sitesi olarak facebook, en çok bilinen sosyal medya platformudur. İşletmelerin ve pek çok blogun yer almış olduğu son derece önemli platformdur. Böyle bir platform üzerinde url ve anahtar kelimeler ile bir marka olarak yer almak marka görünürlüğü ve sosyal medya yönetimi açısından son derece büyük bir önem taşır.

Twitter: Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında ilk sıralarda gelen twitter, sosyal medya imlemesi için oldukça önemli bir hedef kitle sunar. Marka bilinirliği elde etmek açısından twitter oldukça güçlü bir kaynak sağlayabilir.

Youtube: Sosyal medya imlemesi gibi bir durum söz konusuysa en güçlü bağlantı platformlarından birinin de Youtube olması kaçınılmaz bir durumdur. Neden diye soracak olursanız, çünkü sosyal medya platformları arasında en iyi tanınan ve en çok tercih edilen platformlar içinde en başta Youtube gelir.

Çok fazla youtube video içeriklerine sahip olan bir platform olduğu için bu mecra bir sosyal medya imlemesi için çok büyük bir süper güç olarak görülebilir. Bu mecrada istediğiniz içeriği video haline getirerek paylaşım yapabilir ve index ile backlink elde edebilirsiniz.

Reddit: Sosyal medya platformu olarak en eğlenceli kaynaklardan biri olarak karşımıza çıkan reddit de sosyal medya imlemesi yapmak açısından oldukça iyi bir kaynaktır. bu platform üzerinden içerik paylaşımı yapıp bu içerikleri url ve anahtar kelimelerle güçlendirdiğiniz zaman paylaştığınızda size backlink ve hızlı index olarak son derece büyük bir fayda sağlayabilir.

Delicious: İlk sosyal imleme sitesi hangisidir gibi bir soru soracak olursanız ilk sosyal medya imleme sitesi Delicios’tır diyebiliriz. Bunun yanı sıra Delicios, en çok bilinen sosyal imleme sitesidir.

Sosyal Medya İmlemesi Faydaları

Sosyal medya imlesi avantajları

Sosyal medya imlemesi, sosyal platformlarda seo’ya destek sağlamak adına çok güçlü bir yöntemdir. Bu doğrultuda bakacak olursak sosyal medya imlemesi faydaları için şunları söylemek mümkün olacaktır;

 • Medya görünürlüğü
 • Marka bilinirliği
 • Ücretsiz reklam
 • Arama motorlarında öne çıkma

Sosyal medya imleme faydaları içinde son derece ciddi bir reklam görünürlüğü söz konusu olacaktır. Bu sebepten dolayı da özellikle güçlü markalar tarafından çok fazla tercih edilen yöntemdir. Sosyal imleme yaparken dikkat edilmesi gerekenler olarak en başta geleniyse imlemenin güçlü bir platformda yer almasıdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67