Ölen Birinin Facebook Hesabına Ne Olur?

Ölen Birinin Facebook Hesabına Ne Olur?

Facebook uygulaması, insanlar arasında popüler sosyal medya uygulamalarından biridir. Kişiler Facebook üzerinden hesap kurarak birbirleri ile sosyalleşirler. Bu durumda kişiler öldükleri zaman sorulan sorulardan birisi ölen birinin Facebook hesabına ne olur veya ölen kişilerin hesabına nasıl girilir gibi sorulardır. Aynı zamanda kişiler sosyal medya hesaplarını anıtlaştırabilirler.

Ölen kişilerin, akrabalarının ve sevdiklerininin hesaplarını kapatmak yerine hesaplar anıtlaştırılmaktadır. Fakat kişilerin hesapları Facebook anıtlaştırma yapıldığı zaman zaman doğum günleri, etkinlikler gibi durumlar kullanıcılara bildirim olarak gitmemektedir. Aynı zamanda anıtlaştırılmış profillere başka kişiler paylaşımda yapamaz. Anıtlaştırılmış hesap, paylaşımlara kapalıdır sadece ona ait olan paylaşımların hatıra olarak kalması olmaktadır.

Ölen Kişilerin Facebook Hesaplarını Kapatmak

Eğer Facebook ölen kişinin hesabını kapatma uygulaması yapmak istiyorsanız kişiye ait yapılan paylaşımlar silinmiş olur ve bu paylaşımlar geri getirilemez. Fakat anıtlaştırılmış hesapların yanında (anısına) olarak bir yazı yazılır ve anıtlaştırılmış hesaplara arkadaşlık isteği atılmaz. Kişiselin hesap varisleri varsa eğer gelen arkadaşlık isteklerini yönetebilirler. Eğer ölen kişilerin hesabını kapatmak konusunda kesin karar verdiyseniz yapmanız gerekenler şu şekildedir,

Ölen kişinin hesabının birinci dereceden yakını değilseniz veya yakın bir akrabası değilseniz hesabı kapatamazsınız fakat anıtlaştırabilirsiniz.

Facebook uygulamasında vefat eden kişi adına özel istek formunu bularak Facebook vefat bildirme yapabilirsiniz. Aynı zamanda burada anıtlaştırma yapabilirsiniz.

Formda kullanıcının adı ile soyadı ve profil linki belirtilmelidir. Aynı zamanda kişinin ölüm belgesini paylaşarak özel bir talep oluşturabilirsiniz.

Talebi yolladıktan sonra incelenecek ve sizlere mail yolu ile beraber sizlere bildirilecektir.

Facebook Anıtlaştırma

Facebook anıtlaştırma yapmak hesabı silmekten daha kolay bir işlemdir. Bunun için anıtlaştırma formunu bularak ölen kişiyi belirtmeli ve ölüme dair bir kanıt sunulması gerekmektedir. Bunlar ölüm belgesi, başsağlığı duyurusu veya internet haberi olabilir. Facebook ölen kişiyi anıtlaştırmak istiyorsanız form üzerinden gerekli yerleri doldurarak yollamanız gerekir. Sonrasında Facebook bu isteğinizi inceler ve sizlerin mailine geri dönüş yapar.

Facebook Hesap Varisleri Nasıl Ayarlanır?

Kişiler Facebook hesap varisi üzerinden hesap varisi ayarlayabilirler. Böylece ölümlerinden önce belirlenen hesap varisleri ölen kişilerin hesaplarını yönetebilirler. Aynı zamanda hesap varisleri ölen kişilerin hesabında paylaşım yapabilir, arkadaşlık isteklerine yanıt verebilir veya kapak fotoğrafı ile profil resmini güncelleyebilir. Vefat eden kişinin izni ile beraber kullanıcıların fotoğrafları veya zaman çizelgesi paylaşımlarını, profil bilgilerinin arşivini indirebilirler. Facebook hesap varisi ayarlamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir,

Facebook hesabınıza girerek ayarlar bölümüne girin.

Ayarlar bölümünden anıtlaştırma ayarlarına gidin ve düzenle butonuna tıklayın.

Burada varis seçmek istediğiniz arkadaşlarınızın adını yazın ve ekle yazısına tıklayın.

Böylece varis kişileri seçebilirsiniz, isteğinize göre varis seçme mesajını arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Eğer bilmemelerini tercih ediyorsanız şimdi değil seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Facebook anıt hesap örneği konusunda kişilerin isminin yanında (anısına) olarak bir yazı belirir ve arkadaş isteği yollanması durur. Ölen kişilere arkadaşlık isteği atamazsınız.

Facebook Anıtlaştırma Kaldırma

Eğer bir kişi ölmüşse ve siz Facebook ölüm ilanı yapmışsanız anıtlaştırmayı tekrardan kaldırarak normal bir hesap gibi yönetmeye dönemezsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey hesabı kapatmak olacaktır.

Facebook anıtlaştırma kaldırma konusunda eğer bir varisseniz hesabı silebilir veya paylaşım yapabilirsiniz. Fakat bunun için facebook kullanıcısının sizi varis olarak seçmesi gerekmektedir. Ancak böylece ölen kişinin hesabını kullanabilirsiniz. Facebook, ölen kişilere saygı konusunda, anıtlaştırma kaldırma konusunda kişilere izin vermez. Eğer hesabı kullanmak istiyorsanız en başka ölüm belgesini vermemeniz gerekmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67