Instagram’ın Gizli Özellikleri Nelerdir?

Instagram’ın Gizli Özellikleri Nelerdir?

Instagram her yıl çok sayıda özellik tanıtır. Bu durum, uzun yıllardan beri olmayan birçok seçeneğin bilinmemesine sebep olur. Instagram bilinmeyen özellikler başlıca şu gibi konulardadır;

 1. Son görülme ayarı
 2. Veri tasarruf modu
 3. Hikâyelere gizli etiketleme
 4. Gizli hikâyeler paylaşma

Bu gibi özellikler sayesinde platformu daha büyük verim alacak şekilde kullanmanız mümkündür. Böylece isterseniz daha özel bir profil oluşturabilir, isterseniz paket verinizi daha az kullanmaya başlayabilirsiniz. Gizli etiketleme ile hiç kimsenin görmeyeceği bir hashtag atabilirsiniz.

Son Görülme Ayarı

Bilindiği üzere Instagram içerisine kişiler, hangi arkadaşının ne zaman online olduğunu, o an açık olup olmadığını izleyebilir. Ancak birçok kişi bu durumdan rahatsız olur. Zira çoğu kişi sadece eğlenmek için buraya girmişken, yakın bile olsa arkadaşlarının yazmamasını tercih edebilir.

Ancak bu özelliğin açık olması, kişileri büyük bir sıkıntıya sokar. Platform da tam bu noktada bir çözüm önerisi sunar. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki işlemi uygulamadır;

 1. Instagram mobile girin.
 2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kullanarak, hesabınıza giriş yapın.
 3. Sağ alt köşeden profil ekranını açtıktan sonra, sağ üst köşeden menü seçeneklerine ulaşın.
 4. Ayarları seçerek, gizlilik üzerine dokunun.

Bundan sonra tek yapmanız gereken, hareket durumu üzerine dokunarak hareket durumunu göster özelliğini kapatmadır. Böylece hiçbir arkadaşınız, açık bile olsanız sizi takip edemez. Ancak benzer şekilde, siz de onların açık olup olmadığını göremezsiniz.

Veri Tasarruf Modu

Instagram’a yanlışlıkla mobil veriden giren herkes, çok kısa sürede tüm paketin bitebileceğinin farkındadır. Zira platform, tüm fotoğraf ve içerikleri yüksek çözünürlüklü sunar. Ayrıca videolar da siz istemeseniz bile otomatik yüklenir.

Dolayısıyla videoyu izlemeseniz bile, paket verinizden kullanır. Bu nedenle her gün 1 saat platformun keşif bölümünde dolaşmak, bir haftada paketi bitirebilecek bir etmendir. Instagram bilinmeyen özellikleri 2021 arasında bir diğeri de bununla alakalıdır. Eğer tasarruf modunu aşağıdaki şekilde olduğu gibi açarsanız, çözüm bulabilirsiniz;

 1. Instagram’a mobilden giriş yapın.
 2. Hesabınızda oturum açın.
 3. Profil ekranınıza giriş yapın.
 4. Sağ üst köşedeki üç çizgi butonuna dokunarak, açılan menüden ayarları seçin.
 5. Hesap üzerine dokunarak, hücresel veri kullanımını açın.

Bundan sonra tek yapmanız gereken, tasarruf modunu devreye almadır. Böylece paketiniz de daha uzun dayanabilir.

Hikâyelere Gizli Etiketleme

Bazen kullanıcılar tam anlamıyla mükemmel hikâyeler oluşturur. Her ne kadar oldukça güzel gibi görülse de, etiket kullanılacaksa bu durum büyük bir kirliliğe neden verir. Ancak bir çözümü de vardır.

Bunun için ilk yol, hikâyenize uygun bir çıkartma eklemedir. Böylece etiket kimse tarafından görülmez. Ancak siz hiçbir şey görülmesin istiyorsanız, öncelikle yazının fontunu mümkün olan en küçük boyuta getirmeniz gerekir.

Ardından da sabit bir renk bölgesine konumlandırılarak, rengi aynı yapılır. Örneğin gökyüzü varsa, buraya getirerek açık mavi rengi uygulanır. Böylece hemen hemen görünmez hale gelir.

Gizli Hikâyeler Paylaşma

Instagram içerisinde birçok kişi hikâyelerini belirli kişilerin görmesini ya da görmemesini talep edebilir. Instagram özellikleri arasında bir diğer seçenek de bununla ilgilidir. Bunun için tek yapmanız gereken, aşağıdaki işlemleri uygulamadır;

 1. Instagram mobile giriş yapın.
 2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak, oturumunuzu açın.
 3. Hikâye paylaşılan alandaki ayarlar simgesine dokunun.
 4. Ekranda gördüğünüz hikâyeyi gizle üzerine dokunun.

Ardından tek yapmanız gereken, kimlerin görmesini ya da görmemesini istediğinizi seçmedir. Kaydettikten sonra hemen kullanıma hazırdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67