İnstagram’da Video paylaşmak mı? Reels mi?

İnstagram’da Video paylaşmak mı? Reels mi?

İnstagram Reels video paylaşma sunulduğu andan bu yana büyük bir popülerlik kazanmıştır. Kullanıcılara tanıtıldığı ilk günden bu yana büyük bir kitleye ulaşan platform, pek çok yeni özelliğe sahip olmuştur.

Ancak İnstagram içerisinde bulunan birçok kullanıcı özellikleri tam anlamıyla bilmemektedir. Bunlardan biri de videolar ve Reels’tir. Platformunda bulunan pek çok kişi ikisi arasında ne gibi farklar oldğunu bilmemektedir. İnstagram’da video paylaşmak mı, reels paylaşmak mı etkili sorusu da bu nedenle sıkça merak edilir.

Ancak burada önemli olan, kullanıcının nasıl bir içerik paylaşacağıdır. Aynı zamanda süresi de önemlidir. Peki, bunların arasındaki farklar nelerdir?

İnstagram Video

İnstagram video paylaşma birçok kullanıcı tarafından bilinir. Ancak platforma her geçen gün yeni üyeler katılır. Dolayısıyla birçok kişi özelliğe yabancıdır.

Bununla beraber Reels gelmesiyle beraber eski üyelerin de aklında soru işaretleri olmuştur. Bilindiği üzere platform, hemen hemen tüm video türlerini destekler. Buna rağmen genellikle mp4 uzantısının sıklıkla kullanıldığı görülür.

Yükleme konusunda ise kullanıcılara büyük özgürlük sunulur. Bu kapsamda yatay, dikey ve kare videolar yüklenebilir. Video uzunluğu bakımından ise 60 saniye destekler. Dolayısıyla daha uzun video çekmek için idealdir.

İnstagram Reels

Reels İnstagram birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. İçerisinde zengin özellikler olup, maddesel olarak şöyledir;

  1. Hız
  2. Hizalama
  3. Zamanlayıcı Ve Geri Sayım
  4. AR Efektleri
  5. Ses

Peki, bu özellikler kısaca nedir? Hız aracı çektiğiniz videonun veya sesin bir kısmını hızlandırıp, yavaşlatmanıza olanak tanır. Dolayısıyla bazı bölümlerin daha yavaş geçmesini istiyorsanız, size tam çözüm sunar.

Hizalama ise iki farklı klibin, birleştirilirken daha pürüzsüz geçmesini sağlar. Bunun için nesneler hizalanır. Aldığınız sonuçta herhangi bir problem olmadan, tek bir video alınır.

Geri sayım ve zamanlayıcı platformda Reels videoların en çok kullanılan özelliklerindendir. Zira ellerin serbest olarak çekim yapmasına izin verir. Gerekli ayarlamayı yaptığınızda video geri sayım yapmaya başlar ve ardından çekime geçer. Dolayısıyla daha özgür bir kullanım sunar.

AR efektleri ise arttırılmış gerçeklik efektleri olarak tanımlanabilir. Gerek İnstagram, gerekse farklı kullanıcıların hazırladığı efektler söz konusudur.

Ses ise kullanıcıların kendi orijinal sesini yahut müzik kütüphanesinden tercihde bulunmasını sağlar. Peki, Reels videosu nasıl paylaşılır? İnstagram keşfet bölümünde de görüldüğü üzere bu özellikle çekilen videolar, keşfette ayrı bir yere sahiptir. Dolayısıyla kaliteli içerikleriniz, pek çok kişi tarafından görüntülenebilir.

Aynı zamanda kullanıcılar,  profillerinin akış bölümünde de yayınlar. Profilde de aynı zamanda Reels videoları için özel bir alan bulunur. Dolayısıyla keşfetten Reels’inizi görmüş bir kişi, doğrudan bu alana ulaşır.

Eğer hesabınız gizliyse ve böyle kalmasını istiyorsanız Reels İnstagram sadece takipçilerinizle de paylaşılabilir. Videolar oluşturduktan sonra ayrıca taslaklara eklenir. Etiket ile metin ekleme, kapak resmi değiştirme, arkadaş etiketleme yapması da mümkündür.

Peki, İnstagram Reels süresi ne kadar? Kullanıcılar bu video türünde 15 saniyelik videolar hazırlayabilir.

İnstagram’da Video Paylaşmak Mı, Reels Paylaşmak Mı Etkili?

Peki, İnstagram’da video paylaşmak mı, reels paylaşmak mı etkili? Bu soru birçok kullanıcı tarafından merak edilir. Ancak burada önemli olan kalitedir. Eğer içeriklerinizin kalitesi düşükse kaç video, Reels paylaşırsanız paylaşın etkili olmaz.

Burada etki ne tür bir video çekeceğinize ve kaç saniye olacağına göre değişir. Örneğin 15 saniyeden uzun çekmeniz şartsa ve kısaltamıyorsanız, normal videolar devreye girer.

Ancak 15 saniyeye kadar Reels araçlarını da kullanıp, daha olumlu sonuçlar almanız mümkündür.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67