Instagram'da Reklam Verme Rehberi Nedir?

Instagram'da Reklam Verme Rehberi Nedir?

Son yıllarda pek çok işletme ve ürün sahibi özellikle Instagram’da reklam vermeye başlamıştır. Bu nedenle Instagram'da reklam verme rehberi detayları pek çok kişi önem taşımaktadır. Dünyada kullanılan sosyal medya platformları arasında, her zaman en üst sıralarda yer alan Instagram uygulaması günlük olarak yaklaşık 600 milyon aktif kullanıcısına sahip bulunmaktadır.

Bu nedenle Instagram yapılan ürün tanıtımları ve reklamlar her zaman en iyi sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır. Diğer sosyal mecralara göre Instagram uygulaması reklam verme açısından en iyi platformlardan birisi olarak tanınmaktadır.

Instagram’da Yer Alan Reklam Türleri Nelerdir?

Özellikle şirket sahipleri ve ürünlerini satmak isteyenler için Instagram tanıtım yapma açısından en iyi seçenek olmaktadır. Buna bağlı olarak 2021 verilerine göre, Instagram üzerinden ürünlerinin ve markalarının reklamını yapan Instagram kullanıcılarının sayısı yaklaşık olarak iki milyona ulaşmış durumdadır. En popüler sosyal mecralardan birisi olan Instagram’da yer alan reklam türleri ise sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • Instagram Video Reklamları
 • Instagram Fotoğraf Reklamları
 • Instagram Hikâye Reklamları
 • Instagram Slayt Reklamları

Instagram Video Reklamları

Instagram’da reklam yapmak isteyen kullanıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden birisi, Instagram video reklamları olmaktadır. Instagram profilinde işletme sahipleri ya da ürünlerini pazarlamak isteyen kişiler 60 saniyelik videolarla ürün ve marka tanıtımlarını Instagram üzerinden kolaylıkla yapabilmektedirler.

Burada bilinmesi gereken tek önemli nokta ise bu reklam videolarının süresinin en fazla 60 saniye olmasıdır. Bunun nedeni ise Instagram’ın daha uzun süreli videolara izin vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bu videoların çekimleri ise kare ya da yatay şekilde olabilmektedir.

Instagram Fotoğraf Reklamları

Instagram fotoğraf reklamları ile ürünlerin tanıtımları çok pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Tek bir görüntü ile birçok ürünün ya da tek bir ürünün reklamı olabilmektedir. Reklam amaçlı kullanılan bu fotoğraflar kare ya da dikdörtgen olarak Instagram profillerine yüklenebilmektedir.

Instagram Hikâye Reklamları

Instagram’da reklam vermek isteyen pek çok Instagram üyesinin en çok kullandığı reklam türlerinden bir diğeri de hikâye reklamlarıdır. Özellikle işletme hesabına sahip olan Instagram kullanıcıları, hikâye üzerinden verdikleri reklam içeriklerinde hem yazı, hem de görsel tanıtımları birlikte çok kolay bir şekilde kullanabilmektedirler. Böylelikle ürün ve marka tanıtımları video ve fotoğraf içerikleri ile de yapılabilmektedir.

Instagram Slayt Reklamları

Instagram’da yayınlanan en sık reklam türlerinden birisi de slayt gösterisinden oluşan reklamlar olmaktadır. Ürünlerin tanıtımları için çeşitli fotoğraflar paket halinde ve slayt gösterisi şeklinde verilebilmektedir. Aynı zamanda bu Instagram slayt gösterisi reklamları içeriklerine arzu edilirse ses ya da yazı metinleri de eklemek mümkün olmaktadır.

Instagram’da Reklam Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Instagram uygulamasında reklam verirken bazı noktalara dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Bu noktalara titizlikle uyulduğu zaman ürün ya da marka tanıtımlarında daha çabuk ve verimli sonuçlar alınabilmektedir. Bu bağlamda Instagram uygulamasında reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler ise sırasıyla şunlardır;

 • Hashtag kullanımına dikkat etmek
 • Hedef kitlenin iyi belirlenmesi
 • Reklam metinlerini iyi hazırlamak
 • Instagram profili takipçileri ile iyi bir iletişim içerisinde bulunmak
 • Her zaman güncel kalmak
 • Yapılan reklamın verilerini iyi takip etmek

Instagram üzerinde reklam çalışmaları yaparken en önemli konulardan birisi de, reklamın yapılacağı hedef kitleyi iyi belirlemek olmaktadır. Bu nedenle reklamın kimlere hitap edeceği iyi tespit edilip, bu yönde çalışmaların yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda yukarıda yazılı olan detayların her birine özen göstermek şartı ile Instagram’da yapılan marka ve ürün tanıtımları, her zaman çok büyük kitlelere ulaşma şansını da elde etmektedirler.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67