Instagram Sponsorlu Hesap Nasıl Açılır?

Instagram Sponsorlu Hesap Nasıl Açılır?

İnstagram sponsorlu hesap nasıl açılır için en popüler online pazarlama kanallarından olan İnstagram’da etkili bir reklam trafiği elde edilebilir. En popüler pazarlama kanalları içerisinde bulunan İnstagram ile reklamları ve işletişimi işletmelerin hedef kitlesine ulaşmaları ve onlara daha iyi bir deneyim yaşatma noktasında son derece önemlidir. 2022 senesi ile yaklaşık 2 milyondan fazla işletmeyi hedef kitlesine ulaştırmak, takipçi elde etmek veya ürünlerini hedef kitlesine sergileme noktasında İnstagram reklamları kullanılmaktadır.

İnstagram reklamlarınız için telefonunuzdan veya Facebook Ad Manager üzerinden yapabileceksiniz. Bunun dışında İnstagram sponsorlu reklamları yayınlatabilmek için İnstagram üzerinde giriş yaparak ayarlar kısmından hesabınızı işletme profilinize geçirerek Facebook hesabınıza bağlayabilirsiniz. Facebook üzerinden verilen reklamlar ile reklam alanları seçimini yapabileceksiniz. İnstagram’da sponsorlu reklam verme için,

 • İnstagram’da reklam verebilmek için öncellikle Facebook hesabınıza giriş yapın ve ayarlar kısmına gelin.
 • Sol kısımda bulunan İnstagram Reklamları butonuna tıklayın ve eğer bir hesap ekli değilse hesap ekle butonu üzerinden hesap ekleyin.
 • Son aşamada Power Editör üzerinden reklam oluşturarak yayınlayabilirsiniz.
 • Power Editör üzerinden reklamları yönet butonuna tıklayın ve sol kısımda bulunan 1 simgesine tıklayarak reklam seti oluşturun.
 • Reklam setine isim verilerek oluştur butonun tıklayın, reklam setini seçerek düzenle kısmından plan, bütçe gibi kriterleri belirleyin. Daha sonra reklam alanları bölümüne yıkayın ve her şey hazır olduğunda değişiklikleri yükle kısmından reklamları yayınlayabilirsiniz.

İnstagram Sponsorlu Reklam Verirken Nelere Dikkat Edilir?

Sponsorlu reklam verirken dikkat edilecekler

İnstagram üzerinde yayınlamak istediğiniz reklamlarda dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunlardan biri reklamların görsel boyutu olmaktadır. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken konuların başında görsel çözünürlüğü gelir ve kaliteli bir görüntü için kaliteli çözünürlük pikseli ayarlanmalıdır. İnstagram sponsorlu reklam verme aşamasında tıkmak edilmesi gereken konularda reklam fotoğrafı altındaki açıklama maksimum olarak 300 karakter olacak şekilde ayarlanır bu sebeple istenen mesajın uzatılmadan kısa ve öz şekilde 125 karakter ile verilmesi önerilir.

Facebook reklam ilkeleri uyarınca yazılar reklam görsellerinin %20’sini geçemez ve bu oranın üzerindeki yazılar spam şeklinde algılanabilir. İnstagram reklam yöneticisi ile bunun dışında özellikle video reklamlarının daha fazla sevildiği görülmektedir bunun dışında görsel kullanılacaksa görsellerinizde odak noktası seçilerek bir düzen içerisinde seçim yapılabilir.

İnstagram Sponsorlu Reklam Vermenin Avantajları

İnstagram üzerinde sponsorlu reklam vermenin avantajları konusunda reklamlar sayesinde hedef kitlenizi çeşitlendirebileceksiniz ve bunun yanı sıra uygun yapıdaki müşteri ile takipçilere reklamları göstererek daha verimli bir reklam kampanyası yürütebileceksiniz. Bu sayede siz ilgili olan kişilere ulaşarak hedef kitleye ulaşmak sizi rakiplerinizden daha öne atar. İnstagram ile hedef kitlenizi yaş, cinsiyet, medeni durum gibi kriterlere göre belirlenebilir böylelikle kişiye göre reklamlar gösterilebilir ve bu alanda verim sağlanabilir. İnstagram üzerinde sponsorlu reklam vermenin avantajlı genel olarak,

 • İnstagram reklam verme ile sadece sosyal medya hesap reklamları yapılmaz üstelik ürün veya hizmetlerin reklamı da rahatlıkla yapılabilir ve bu sayede etkileşim seviyesi en üst noktaya çıkararak marka bilinirliği artar.
 • Vereceğiniz bir link ile birlikte bloğa, ürüne veya web sayfasına yönlendirme yapılabilir. Linkleme işlemi sayesinde kullanıcılar direkt olarak hedeflenen siteye yönlendirilir.
 • Hazırlanan sonuç odaklı reklamlarla beraber verilen reklamların başarısı artış gösterir bunun dışında daha etkili reklam vermek için A/B testleri uygulanabilir ve bunu Facebook ile rahatlıkla gerçekleştirilebilirsiniz.
 • İnstagram reklamları ile sadece sosyal medya hesaplarınızın reklamını yapmazsınız ve üstelik satış yaptığınız ürünlerin web site veya blog yazılarınızı da İnstagram ile verebileceksiniz.

İnstagram Sponsorlu Reklam Çeşitleri

İnstagram sponsorlu reklam çeşitleri sayesinde farklı reklamlar oluşturarak hedef kitlenize reklamları daha rahat bir şekilde gösterebilirsiniz. İnstagram üzerinde başarılı olmak genel olarak sponsorlu reklamlara bağlıdır. İnstagram sponsorlu reklamlarda çok çeşitli seçenekler bulunuyor ve örnek olarak reklamların gösterim sıklığını kendiniz manuel olarak ayarlayabileceksiniz üstelik farklı reklam modelleri de mevcuttur.  İnstagram sponsorlu reklam çeşitleri genel olarak,

 • Hikâye, story reklamı, İnstagram hikâye reklamları olarak geçer ve kullanıcıların hikâyeleri arasında görülen tam ekran reklamladır. Her gün 500 milyon İnstagram kullanıcısına ulaşma şansı sağlarken etkili bir hikâye reklamı oluşturmak için birçok özellik imkânı sunar.
 • Markaların ilgi çekici fotoğraflarla ürün ve hizmetlerini sergilemesini sağlayan reklam çeşidi olmaktadır. Hikâye reklam çeşidinde olduğu gibi kullanıcıyı istenilen fotoğrafa yönlendirmeye yarar ve harekete geçirici mesajlar barındırır. Oluşturulan görsel içerikleri ile fotoğraf paylaşımı şeklinde potansiyel müşterilere gösterilebilir.
 • Video reklamı genel olarak potansiyel müşterilere gösterimin yapıldığı reklam çeşidi olmaktadır. Video uzunlukları bir dakikaya kadar desteklenebilir, kısa olanları genel olarak daha etkilidir.
 • Carosel reklamlar kullanıcıları doğrudan web siteye bağlamak için üretilen video ve bir dizi fotoğrafı kullanmaya olanak sağlar.
 • Koleksiyon reklamı yapısı ile Carosel reklamlara benzer, ekstra olarak kullanıcıların ürünleri doğrudan reklamlardan satın almasına yarayan bir reklamdır.
 • İnstagram keşfet reklamı kullanıcıların yeni içerik ve yeni hesapları bulmalarını destekleyen bir ekrandır. Her ay İnstagram kullanıcılarının yarısı keşfete girer bu sebeple en avantajlı reklamladır.

Bunun yanında birden fazla hedef kitle belirleyerek belirlenen her hedef kitleye farklı reklamlar gösterilebilecek. Bu sayede farklı reklamlar oluşturabilir, daha etkili ve verimli şekilde kampanya yürütebilirsiniz. İnstagram sponsorlu reklam sayesinde daha düşük bütçe ile yüksek dönüşüm oranını sağlayabilirsiniz.

İnstagram Sponsorlu Reklam Verme Ücretleri

Sponsorlu reklam ücretleri Instagram

İnstagram sponsorlu reklam verme ücretleri genel olarak belirli bir standart bulunmaz. Fakat ortalama olarak çoklu reklam yerleşiminde ortalama tıklama başına maliyet 1,20 dolar gibi denilebilir. Reklam maliyetinin yükselmemesi için ne kadar harcama yapmak istediğiniz veya sonuç başına ne kadar harcama yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Reklam verme konusunda maddi bir sınır bulunmaz. 5 dolardan 50 bin dolara kadar tüm bütçelerde reklam verilebilir.

İnstagram’da sponsorlu reklam verme ücretlerinde maliyeti etkileyen birçok faktör bulunur. Bu faktörler genel olarak reklam biçimi, hedefleme, reklam biçimi ve reklamın verileceği zaman gibi durumlardır. İnstagram üzerinden reklam vererek müşterilerinize daha hızlı ulaşabilir ve daha geniş bir müşteri skalası elde edilebilir.

İnstagram üzerinde reklam verme amacınız ne olursa olsun Facebook ve aynı zamanda İnstagram sponsorlu reklam aracını kullanmalısınız. Müşterilerin geri dönüşlerinin artması ile potansiyel müşterilerin ürünleri satın almasına ve İnstagram hesabının büyümesine destek olabilirsiniz. Böylelikle dijital ortamlarda satış hacmini arttıracak, hedef kitleye ulaşabileceksiniz. Bunun dışında İnstagram sponsorlu reklamların başarılı olması için,

 • Hedef kitle analizi reklamın her türünde önemlidir böylece ilgi düzeyi yüksek olan kişilere rahat bir şekilde ulaşabilecek, satışları arttırabileceksiniz. İlgi alanlarını seçmiş olduğunuz kişiler reklamlarınızı görecektir.
 • Hedef kitle analizi ile bütçenizi tamamen sizinle alakalı insanlar için harcayabilirsiniz, herhangi bir maddi kayıp ile karşılaşmazsınız.
 • Sosyal medya reklamları arasında bulunan İnstagram reklamlarında sponsorlu reklam verme bazında ele alındığında ücretler İnstagram için günlük belirlenir bu sebeple herhangi bir alt sınırı bulunmaz. Küçük, orta ve büyük işletme sektör fark etmeksizin bu reklamlardan yararlanabilirler.

Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67