İnstagram SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

İnstagram SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Arama motorlarında olduğu gibi sosyal medya platformlarında da üretilen içerikler ya da yapılan paylaşımlar aracılığıyla ön plana çıkmak ve popüler olmak isteniyorsa, bu uygulamaların çeşitli algoritmalar ile getirdiği kurallara uyulması gerekir. Bu kapsamda İnstagram SEO optimizasyonunun doğru ve etkili şekilde yapılması halinde kısa sürede popüler olmak mümkündür.

İnstagram SEO optimizasyonunun ne olduğunu tam olarak kavrayabilmek adına bu algoritmanın nasıl çalıştığını Google üzerinde anlamak gerekir. Bilineceği üzere arama motorlarında ön plana çıkılmasını sağlayan SEO optimizasyonun detayları, Google SEO nedir sorusuyla herkes tarafından merak konusu haline gelmiştir.   

Google SEO Nedir?

Google SEO, en genel anlamıyla web sitelerinin optimize hale getirilmesi anlamına gelmektedir ve bunun dışında belli başlı özel durumlar ile ön plana çıkma, tanınır olma ya da markalaşama adına son derece kritik bir işleve ve misyona sahiptir. Google SEO nedir?

Belirtilmiş olduğu gibi web sitelerinin optimize edilmesi anlamına gelen Google SEO, internet sitelerinin Google arama motoru kapsamında tanınır olabilmesi adına yapılan özel optimizasyon işlemidir. İşlem kapsamında arama motorlarının kriterlerine uygun şekilde web siteleri tasarımlanır. Bu bağlamda pek çok kimse açısından merak edilen bir diğer konu da SEO açılımı nedir sorusudur.

SEO Açılımı Nedir?

SEO, belirtilmiş olduğu gibi internet sitelerinin arama motorlarının belirlediği kriterler kapsamında taranması ve Google’ın web sitesini tanıma işlemidir. Bu kapsamda SEO kelimesinin açılımı da anlaşılacağı üzere “Arama Motoru Optimizasyonu” sözcük öbeğinin İngilizce karşılığı olan “Search Engine Optimization” şeklindedir. İnstagram SEO da bu kapsamda yine anlaşılacağı üzere uygulama üzerinde optimizasyon işlemlerinin yapılması anlamına gelecektir.

İnstagram Anahtar Kelimeler

Sürekli olarak güncelleme ve yenilik konusunda son derece cüretkar bir yapıya sahip olan İnstagram yaptığı son güncelleme ile kullanıcılara İnstagram anahtar kelimeler hakkında kullanım açtı. Söz konusu güncelleme ile kullanılan anahtar kelimeler içeriklerin ön plana çıkmasını sağlayacak.

İnstagram anahtar kelimeler yapılan paylaşımların daha ön plana çıkmasını sağlıyor olmakla birlikte aynı zamanda kullanıcıların daha fazla tanınır olması ve popüler hale dönüşmedi adına İnstagram SEO çalışması yapılması gibi durumların da ortaya çıkmasına sebep oldu.

İnstagram SEO

Öncelikli olarak İnstagram SEO üzerinde durulacak olursa, belirtilmiş olduğu gibi SEO çalışması en genel anlamıyla, uygunluğun belli kriterler ile uyumlu hale gelmesidir. Dolayısıyla SEO çalışmaları bağlamında uygulama gibi mikro ölçekte bir alan düşünülecek olursa bu durumda kullanıcıların profilleri ya da hesapları bir nevi web sitesi özelliğine sahip olacak.

Dolayısıyla İnstagram SEO da en genel anlamıyla uygulama ile hesapların uygulamanın sağladığı kriterler kapsamında optimize edilmesi anlamına gelecektir. Bilineceği üzere optimizasyon sadece kelimeler ve anahtar sözcükler üzerinden olmadığı gibi belirleyici pek çok farklı odak noktası da bulunur.

Bu bağlamda İnstagram SEO çalışması yapabilmek adına özel olarak dikkat edilmesi gereken püf noktalar sadece kelimeler ve anahtar kelime kullanımı değildir. Aynı zamanda farklı bileşenlerin de kullanılarak hesapların ön plana çıkması sağlanabilir.

İnstagram SEO Çalışması

Belirtilen durumlara göre İnstagram SEO çalışması yaparak ön plana çıkmak ve daha fazla popüler olabilmek adına anahtar kelimelerin kullanımı, yapılan paylaşımların etkileşim sayısı, yapılan paylaşımların sıklığı, güncellemeler, paylaşımların içerikler gibi pek çok belirleyici bulunmaktadır.

Bu bağlamda İnstagram SEO çalışması için temel olarak yapılan paylaşımların içeriklerine, sürelerine, zamanlarına ve mahiyetlerine bakmak ve bu kapsamda uygun anahtar kelimelerin kullanılmasıyla içeriklerin daha ön plana çıkarılmasının sağlanması mümkündür.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67