Instagram IOS için Ücretsiz  Aplikasyon'a İzin İstiyor!

Instagram IOS için Ücretsiz Aplikasyon'a İzin İstiyor!

Facebook izin istiyor! Dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Facebook, IOS işletim sistemlerinde aplikasyonların ücretsiz kalabilmesi adına veri takibine yönelik izin talebinde bulunuyor. Bilindiği gibi üzere Apple, IOS 14.5 ile uygulama takip şeffaflığını kullanıma sundu. Bundan sonra Facebook, kişileri takip izni için bildirimlerine farklı maddeler yerleştirdi.  Bunlar kapsamında IOS kullanıcılarından, ücretsiz kalmasına destek olmaları için takip izninde bulunuldu.

Kullanıcıların gizliliği için IOS 14.5 ile yeni bir özellik sunan Apple, böylece Iphone model akıllı telefonlarda uygulama takip şeffaflığını tanıttı. Bunun bir sonucu olarak, gerek özellikler, gerekse siteler kişilerin hareketlerine bakabilmek için olayı açıkladıkları bildirimler ile belirtmek durumunda. Böylece izin istemeleri gerekmekte.

Herkesin tahmin edebileceği üzere bu durum, başta Google ve Facebook olmak üzere, reklam veren kişiler tarafından da sevilmedi. Bunun temel nedeni takip edememenin, reklamlardan alınan gelirlerde ciddi bir azalmaya sebep olması.

Bazı geliştiriciler takip izni için kullanıcılara özel fırsatlar teklif de etti. Ancak Apple bu duruma karşı da harekete geçerek, yeni bir düzeleme yayınladı. Ancak Facebook bu konuda özel bir fırsat değil; bir tehdit yaptı. Zira ücretsiz kalınmasına yönelik izin istendi.

Facebook Ne Dedi?

Hatırlandığı üzere Mark Zuckerberg, bir dönemde Apple tarafından getirilen bu özelliğe yönelik atıfta bulunmuştu. Burada uzun vadede şirketin reklam gelirleri için olumlu olabileceğini belirtmişti. Ne var ki konu üzerinde haklı olmadığı söylenebilir; zira platform takip edebilmeleri için ikna yöntemlerine başvurmuş durumda.

Peki, IOS kullanıcıları Facebook ve Instagram’dan nasıl bir bildirim almakta? Burada kişilerden uygulamanın ücretsiz olarak kalabilmesine yönelik izin talebinde bulunulmakta. Bunun anlamı ne? Kısacası platform takip izni verilmezse ve reklam gelirleri elde edilemezse, ilgili paranın kullanıcılardan alınabileceğini belirtmekte. Bildirim ayrıca Apple tarafından belirtilen yönergelere de uymakta.

Facebook konu hakkında nasıl bir dönüş alacak? Bu konu hakkında henüz bir konu belli değil. Zira verileri mi, ücretsiz platformu seçeceği merak edilmekte. Peki, bu konu nasıl anlaşılabilir? Eğer Instagram ve Facebook hakkında yakın zamanda ücret alınacağına dair haberler alınırsa, platformun başarısız olduğu iddia edilebilir.

Bununla beraber çok sayıda Apple kullanıcısının, çoktan bu izni verdiği de belirtilebilir. İlerleyen dönemlerde konu hakkında detaylı bilgiler de alınabilir.

Facebook ve Instagram Ücretli Olacak Mı?

Peki, Facebook ve Instagram ücretli olacak mı? Facebook tarafından yapılan bu bildirim, bazı kişilerde artık ücret alınacağına dair endişeleri de doğurmuş olabilir. Bilindiği üzere gerek Instagram, gerek Facebook ücretsiz üyelik kabul etmekte. İçerisindeki tüm özellikler de aynı şekilde kullanılmakta. Buna işletme hesapları da dâhil.

Burada bir ücretin talep edilmediğini belirtmek gerek. Zira platform IOS kullanıcılarına takip izni vererek, ücretsiz kalmalarına yardım etmelerini belirtmekte. Böylece bir uyarı da yapılmakta. Zira reklam gelirlerinden kesinti olması, firmayı bu seçeneğe itebilir.

Ancak konu hakkında henüz bir ücretlendirme bulunmamakta. Ne var ki ilerleyen dönemlerde buna yönelik haberler gelirse, platformun bu stratejide başarısız olduğu söyleyebilir.

Takip İzni Reklam Gelirlerini Etkiliyor Mu?

Apple tarafından sunulan yeni özellik kullanıcılar için oldukça kullanışlı. Ancak bu durum Google, Facebook, reklam verenler ve birçok benzer uygulama, platform ve kişi için aynı şeyi sunmamakta. Zira izin verilmemesi durumunda reklam gelirleri doğrudan etkilenmekte.

Üstelik bu konu olumsuz yönde. Bu sebeple bazı geliştiriciler, çözüm olarak özel fırsat tekliflerini sundu. Ancak Apple bu konuda bir yönerge de yayınladı.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67