Instagram İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Instagram İnternet Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Instagram her gün kullanılan bir sosyal medya platformudur. Ancak veri kullanımı oldukça fazla olduğu için, Instagram veri kullanımı azaltma da sıkça sorulmaktadır.

Her ne kadar kullanıcılar çoğu zaman fark etmese de, Instagram büyük veriler kullanmaktadır. Zira bir fotoğraf, videonun görüntülenebilmesi için, öncelikle cihaza yüklenmesi gerekir. Her ne kadar birkaç fotoğrafın sorun olmayacağı da düşünülse gerek zaman akışı, gerekse keşfet çok sayıda içeriğe sahiptir. Bunları bakmasanız, incelemeseniz bile bu durum indirilmediği anlamına gelmez.

Bu nedenle geçirdiğiniz zaman arttıkça, kullandığınız veri oranı da artar. Eğer ay dolmadan paketiniz dolmuşsa ve hiçbir şey yapmamış, bilgisayara da bağlamışsa; anlamı Instagram’ın bu duruma neden olduğudur. Bunun için farklı çözüm yöntemleri olup şöyledir;

  1. Wi-Fi Kullanma
  2. Veri Tasarrufunu Kullanma
  3. Günlük Belirli Bir Kısıtlama Getirme

Bu yöntemlerin hepsi size çözüm sunar. İkinci ve üçüncü maddeleri bir arada kullanırsanız, daha fazla veri tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Wi-Fi Kullanma

Wi-Fi kablosuz internet bağlantısı sunması sayesinde oldukça kullanışlıdır. Özellikle laptop ve akıllı telefonlara çok büyük bir fırsat teklif eder. Ancak kablosuz olması, aynı zamanda yavaşlamasına da sebeptir.

Dolayısıyla çekmeme, ara sıra sinyalin kaybolması, zayıflaması gibi durumlar sıkça yaşanır. İndirme hızı da daha düşüktür. Bu nedenle birçok kişi Instagram’da verilerin yüklenmesini beklememek için, mobil veriye geçip anında çözümler elde eder.

Her ne kadar bu gerçekten yüklenmeyi arttırsa da, kullandığınız veriyi de yükseltir. Eğer Instagram daha az veri kullanma için çözüm arıyorsanız ve wi-fi girişi yapmıyorsanız, bunu kullanmanız tavsiye edilir. Böylece gözle görülür sonuçlar elde edilebilir.

Ayrıca gece mobil veriyi açık bırakıyorsanız, kapatmak küçük de olsa bir çözüm sunacaktır.

Veri Tasarrufunu Kullanma

Instagram tarafından sunulan, ancak kullanıcıların bilmediği birçok özellik vardır. Bunlar farklı konularda, kullanıcılara pratik çözümler sağlar. Eğer Instagram veri tasarrufu 2020 için çözümler arıyorsanız, buna yönelik de bir seçenek vardır.

Eğer veri tasarrufunu aktif hale getirirseniz, büyük oranda çözüm alabilirsiniz. Eğer aşağıdaki maddeleri incelerseniz, hemen çözüm bulabilirsiniz.

  1. Instagram’a akıllı telefondan giriş yapın.
  2. Oturum açtıktan sonra, sağ alt köşeden profili açın.
  3. Sağ üstten ayarlar bölümüne girin.
  4. Hücresel veri kullanımına gelerek, aktif hale getirin.

Böylece fotoğraflar ve videolar sıkıştırılacağı için, daha az veri kullanacaktır. Bu sayede kullanılan internet de azalır. Ayrıca bilindiği üzere Instagram, videoları otomatik oynatmaktadır. Tasarruf modu bunu da engeller. Böylece üzerine dokunmadıkça oynamaz.

Bu sayede paketinizden de kullanmaz.

Günlük Belirli Bir Kısıtlama Getirme

Her ne kadar insanlar fark edilmese de, Instagram gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanılır. Bu sabahtan başlayarak, uyuyana kadar devam eder. Çoğu insan sabah kalktığında ve yatmadan önce göz atar.

Aynı zamanda günün farklı zamanlarda, yoğun olarak ne olup bittiğini, mesajları, gönderileri takip için girilir. Bu durum doğal olarak veri miktarını da arttır. Ancak kendinize günlük bir sınır koyarsanız, aktif bir şekilde veri tasarrufu yapabilirsiniz. Örneğin her gün 8-9, 12-13 ve 19-20 saatleri arasında kullanma planı koyabilirsiniz.

Instagram Ne Kadar Veri Kullanır?

Veri tasarrufunun önemini anlamak için, Instagram ne kadar internet yer 2020 hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer platformda bir saat geçirirseniz, 100 MB kullanırsanız. Ancak her resim 1 MB, yüklenen fotoğraflar 2 ile 4 MB arasında veri kullanır.

Hikâye yükleyecekseniz, bu 10 ile 15 MB arasındadır. Videolarda ise bundan daha fazla yüksektir. Bu nedenle kullanımınıza göre 1 saatte 100 MB boyutunu kat kat geçmeniz oldukça mümkündür.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67