Instagram İki Faktörlü Doğrulama Kodunu Unuttum

Instagram İki Faktörlü Doğrulama Kodunu Unuttum

Instagram günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan, popüler bir uygulamadır. İçerisinde bulunan her kullanıcı, hesabının güvenliğini en iyi şekilde sağlamak ister. Özellikle yüksek takipçi ve beğenili hesaplar, fenomenler ve profesyonel hesaplar buna dâhildir.

Burada öncelikle her hesabın, kendi güvenliği sağlaması gerektiği bilinmelidir. Bu kapsamda şifreler güçlü şekilde oluşturulmalı, tahmin edilebilir ve birbirinin tekrarı şeklinde olmamalıdır. Eskiden kullanılan parolalar yeniden koyulmamalıdır. Ayrıca şifre kimseye verilmemelidir.

Zira hangi güvenlik önlemi sunulursa sunulsun, kişiler özen göstermediği sürece verim alınamaz. BU kapsamda Instagram, ek güvenlik önlemi olarak iki faktörlü kimlik doğrulama kodu sunar. Böylece hesapların çalınması riskine karşı önlem alınır.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodu Nedir?

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama bir güvenlik önlemidir. Kişilerin hesabını daha fazla güvene alması için kullanılır. Özellik kullanılmaya başlanınca, herhangi bir kişi değişik bir cihazdan giriş denemesi yaparsa tarafınızdan özel kod talebinde bulunulur. Aynı zamanda giriş onayı da yapılabilir.

Bu sayede sizin kontrolünüz, bilginiz ve onayınız olmadan hiçbir kişi hesabınıza giriş yapamaz. Zira izin vermediğiniz durumda endişelenmenize gerek yoktur.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nasıl Kullanılır?

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanımı özellikle yeni üyeler tarafından bilinemeyebilir. Burada SMS ve üçüncü taraf kimlik doğrulamasından gelen kodlar üzere iki seçenek vardır. Eğer özellikten faydalanmak istiyorsanız, biri mutlak suretle tanımlanmalıdır. SMS için şu işlemler yapılır;

Instagram hesabınızı açın.

Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.

Sağ alttaki sekme aracılığıyla profilinizi açın.

Sağ üstten alt alta üç çizgi işaretine dokunun. Ardından ayarları seçin.

Güvenliğe gelerek, iki faktörlü kimlik doğrulaması üzerine dokunun.

Kullanmaya başla üzerine dokunun.

Kısa mesajı aktif hale getirin.

Telefon numarası girerek ilerleyin.

Tüm bu işlemler ardından bitti demek yeterlidir. Üçüncü taraf kodları ise şöyledir;

Instagram hesabınızı açın.

Kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.

Sağ alttaki sekme aracılığıyla profilinizi açın.

Sağ üstten alt alta üç çizgi işaretine dokunun. Ardından ayarları seçin.

Güvenliğe gelerek, iki faktörlü kimlik doğrulaması üzerine dokunun.

Kimlik doğrulamasını aktif hale getirin. Sonra da karşınıza gelen talimatları takip edin.

Bundan sonra tüm işlemler tamamlanır. Kullanım anında yapılır.

Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodunu Unuttum

Günümüzde birçok insan çok sayıda e-mail adresine, kullanıcı adına ve parolaya sahiptir. Bu nedenle zamanla bazıları unutulabilir ya da karıştırılabilir. Her ne kadar söz konusu özellik kullanıcılara güzel bir güvenlik önlemi olsa da, Instagram iki faktörlü kimlik doğrulama kodunu unuttum diyen birçok kişi vardır.

Bu durumda kişiler kendi hesaplarına giremediği için, ciddi bir sorun vardır. Ancak bu konuda endişelenmeye gerek yoktur. Zira küçük bazı işlemler ardından hesabınızı geri almanız mümkündür. Bunun için kurtarma kodları vardır.

Bu kodlara şu şekilde erişilir;

Instagram hesabınızı açın.

Sağ alttan profile girin.  Ardından alt alta üç çizgi simgesinden ayarları açın.

Sonrasında güvenlik ve iki faktörlü kimlik doğrulaması üzerine dokunulur.

Kurtarma kodlarına gelinir.

Ardından bu kodların ekran görüntüsü alınmalı veya bir yere not tutulmalıdır. Ardından da güvenli şekilde saklanmalıdır. Zira bunları bilen bir kişi, güvenlik önlemini rahatça geçebilir. Yeni kod almak için de aynı ekrana gelindikten sonra, yeni kodlar al kullanılır. Kod iptali de buradan olur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67