İnstagram, Beğeni Sayısını Görmeyi Engelledi!

İnstagram, Beğeni Sayısını Görmeyi Engelledi!

İnstagram kullanıcıları güne garip bir değişiklikle başlarken; İnstagram sözcüsünden son dakika açıklaması geldi. Neredeyse tüm İnstagram kullanıcıları yayımlanan gönderilerde yer alan beğeni sayılarını göremediklerini ifade etti.

İlk olarak yıllar öncesinde kullanıcıların beğeni sayılarını gizleyebileceği bir özelliğin geleceği duyurulmuştu. Kullanıcılar, bu özelliğin geldiğini düşünse de; İnstagram tarafından yapılan bir takım resmi açıklamalar, yaşanan bu gelişmenin tamamen bir hatadan kaynaklandığını ifade etti.

Bir Yıl Önce Duyurulmuştu!

Dünya üzerinde en fazla kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya platformu İnstagram, yaklaşık olarak 2 yıl önce kullanıcıların beğeni sayılarını gizleyeceğini ve yalnızca hesap sahibi olan kişinin kaç beğeni aldığından haberdar olacağını ifade etmişti. Bu konuyla ilgili harekete geçen platform, kısa süre içerisinde ülkemiz de dahil olmak üzere onlarca ülkede test etmeye başlamıştı.

Konuya ilişkin çalışmalarına devam eden İnstagram, bir süre sonra bu fikirden vazgeçerek hesapları eski haline geri çevirdi.

3 Mart’ta Yanlışlık Yapıldı!

Dün yani 3 Mart 2020 tarihinde ise İnstagram kullanıcıları, beklenmeyen bir olay ile karşı karşıya kaldılar. Yayımladıkları fotoğraf, video ve Reels paylaşımlarında yer alan beğeni sayılarını göremeyen kullanıcılar, ilk olarak bunun bir hata olduğunu düşünse de; sonradan olayın İnstagram’ın yaptığı testler sonucunda yanlış işlemler yaptığı anlaşıldı.

Akabinde de resmi olarak adını açıklamayan bir İnstagram sözcüsünden çarpıcı ve kafa karıştırıcı ifadeler yayımlandı. Milyonlarca kişi bu açıklamalara inanmazken, açıklamanın ardından farklı bir takım iddialar da yayılmaya başladı.

"Yeni bir özelliği test ediyoruz" Açıklaması

Yapılan bu hataya dair bir takım açıklamalar gelirken; açıklama sahibi olan İnstagram sözcüsü adını belirtmedi. Yapılan açıklama kapsamında İnstagram’ın beğeni sayılarını gizlemeye yönelik yaptıkları testler sonucunda; çok sayıda kullanıcının test sürecine dahil olduğunu açıkladı.

Bunun bir hata olduğu resmi olarak da kabul edilirken, hatayı düzeltmek için çalışmalara başladıklarını ve mümkün olduğu sürece en kısa zaman diliminde sorunu çözeceklerini açıkladı.

Yeni Gelişme Hakkında Açıklama Yapılmadı!

Deneme sonucunda hata olduğu açıklanırken; denemenin ve üzerinde çalıştıkları bu özelliğin ne olduğu konusunda herhangi bir açıklama gelmedi. Fakat yaşanan tüm bu gelişmeler, açıklanmayan yeni özellik ve yapılan hata sonucunda İnstagram’ın uzun bir süre öncesinde duyurduğu beğeni sayısı gizleme özelliğinin yeniden gündemde olduğu ifade edildi.

Yeni İddialar Gündemde

Yeni iddialar sonucunda, İnstagram’ın esasında hata değil; bilinçli bir şekilde kullanıcı tepkisini ölçebilmek adına böyle bir girişimde bulunduğu ifade edildi. Beğeni sayısı kaldırma özelliği gündeme geldiği dönemlerde de İnstagram, karşılaştığı tepkiler neticesinde geri adım atmıştı. Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67