Influencerlar Aylık Ne Kadar Para Kazanıyor?

Influencerlar Aylık Ne Kadar Para Kazanıyor?

Türkiye’de birçok kişi Influencer olanların ne kadar kazandıklarını meraklı bir şekilde inceler. Ancak Influencer ücretleri her ay değişebilen yapıya sahiptir. Zira reklam ücretleri, sponsorluklar ve YouTube her ay aynı kazancı getirmez.

Ayrıca abone sayısı da kazanç için oldukça önemlidir. Her ne kadar para kazanmaya başlamak için belirli bir takip sayısı bulunmasa da, 100.000 altında abonesi olan kişilerin kazançları daha düşük olmaktadır.

Ancak bundan daha da önemli olan bir durum, isminizin dijital ortamlarda ne kadar tanınmakta olduğudur. Takipçi sayısı ne kadar yüksek olursa olsun, insanlar sizi tanımıyorsa kazanç düşecektir. Reklamlardan alınan gelir değişmekle beraber 2,000 ile 20,000 arasında kazanan Influencerlar bulunur.

Link paylaşımından, markaların kampanya dönemlerinde 13 ile 14 bin Türk Lirası arası kazanılırken, YouTube içerisinde izlenmeye göre 1,000 ile 7,000 TL arası kazanılabilir. Anlaşılabileceği üzere burada belirli bir rakam bulunmaz.

Influencerlar Hangi Yöntemler İle Para Kazanır?

Influencerlar farklı yöntemler kullanarak gelir elde eder. Bunlar oldukça fazla olmakla beraber, en yaygın olanlar şöyledir;

  1. YouTube Kanalı
  2. Reklamlar
  3. Link Paylaşımı

Peki, Influencer nasıl olunur? Eğer siz de adınızı buraya yazdırmak istiyorsanız öncelikle kaliteli ve özgün içerikler paylaşmanız, bunlarla öne çıkmanız gerekir. Böylece bir noktaya kadar gelmeniz mümkündür.

Ancak bundan sonra Influencer olmak için, yine bir Influencer kişiden yardım almanız, onun sizi tanıtması gerekir. Böylece isminiz piyasa içerisinde yavaş yavaş duyulmaya başlar. Dikkat etmeniz gereken, istatistikleriniz yeterli değilse bunun en başında olmayacağıdır.

Dolayısıyla bu kısa bir süreç değildir. Uzun olması sebebiyle sabırlı bir şekilde yolunuza devam etmeniz gerekir.

YouTube Kanalı

YouTube üzerinden para kazanmak yıllardır yapılan bir uygulamadır. Her ne kadar akıllara öncelikle YouTuber’lar gelse de, Influencerlar da buradan kazanç elde eder.

Bilindiği üzere YouTube içerisinde para kazanmak, izlenmeye göre belirlenir. Bu sebeple bir kişinin buradan ne kadar gelir elde edeceği değişir. Ancak en düşük izlenmelerde 1,000 Türk Lirası gibi miktarların olduğu görülür.

Eğer aylık izlenme çok fazla olursa, bu rakam 7,000 Türk Lirasına kadar çıkabilir.

Reklamlar

Reklamlar, Influencerların en çok kazandığı alanlardan biridir. Zira her şirket ürünlerinin ve kendisinin reklamını yapmak ister.

Her ne kadar sosyal medyada birçok şirket olsa da, satış yapabilmek için platforma uyum sağlamak gerekir. Bu noktada gerek daha fazla satmak, gerekse reklamı mükemmel bir şekilde yapabilmek için Influencerlar öne çıkar.

Zira kendileri büyük bir hayran kitlesine sahip olduğu için, reklamını yaptıkları bir ürün başta sevenleri tarafından alınmak istenir. Her ne kadar reklamda Influencer ücretleri şirketle yapılan anlaşmaya bağlı değişse de, kazanç oranları oldukça fazladır.

Link Paylaşımı

Günümüzde her marka dönem dönem bazı kampanyalar yapar. Bunun amacı daha fazla kişiye ulaşabilmektir. Ancak gerekli reklam yapılmazsa, insanlar bundan haberdar olamaz. Böylece tüm işlemler boşa çıkabilir.

Bu noktada markalar Influencerlar ile anlaşarak, onlardan link paylaşımı, kampanya duyurması gibi seçenekleri talep eder. Buralarda ücret farklılaşsa da kampanya döneminde 13 ile 14 bin Türk Lirası gibi kazançlar sağlamanız mümkündür.

Eğer Influencer olmak istiyorsanız, unutmamanız gereken bu kişilerin aynı zamanda yasal sorumluluk da bulundurduğudur. KDV dâhil ödedikleri birçok vergi vardır. Bu sebeple muhasebe ve hesap yeteneğiniz de oldukça iyi olmalıdır.

Şayet başlamadan önce de bunları da değerlendirirseniz, olmak isteyip istemediğinize daha iyi karar verebilirsiniz.

 


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67