Influencer Nedir, Nasıl Olunur ve Ne Kadar Kazanılır?

Influencer Nedir, Nasıl Olunur ve Ne Kadar Kazanılır?

İnternet çağında yaşıyor olduğumuz için hayatımıza internetle alakalı pek çok meslek grubu girmiştir. Bunlardan biri de influencerlık mesleğidir. Bu meslek, günümüzde binlerce kişinin yaptığı ve sosyal medya üzerinden para kazandığı bir iştir. Bu bağlamda Instagram influencer konusu sıkça araştırılmakta ve bu mesleğin detayları merak edilmektedir.    

Instagram’da pek çok insan, hesap yönetimine dikkat etmekte ve bu sayede yüksek takipçi sayısına erişmektedir. Yüksek takipçili hesaplar çok daha güvenilir bir imaj çizmekte ve bu sayede kitlesini en iyi şekilde yönlendirebilmektedir. Bu sayede de influencerlar iş birlikleriyle takipçilerine ürün tanıtımı yapabilmekte ve bu ürünlerin daha fazla satılmasına yardımcı olarak kazanç elde etmektedir. Temel prensibi takipçilerini etkilemek olan influencerlar hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Instagram Influencer Nasıl Olunur?

Influencer Olma Şartları

Instagram platformu, pek çok farklı türde paylaşımlara müsait bir sosyal mecra olduğu için influencerların en sık kullandığı uygulamadır. Bu uygulama üzerinde fenomen olmak ve insanlara ürün ve marka tanıtımları yaparak gelir elde etmek isteyen bireyler, Instagram influencer nasıl olunur sorusuna yanıt aramaktadır. Bu noktada influencer olmak ile alakalı pek çok unsurun bilinmesi gerekmektedir. Zira hiçbir insan Instagram üzerinden anında para kazanmaya başlayamamaktadır. Instagram’da influencer olmak için bilinmesi gerekenler şunlardır.

 1. Influencer olabilmek için ilk olarak takipçi sayınızın yüksek olmasını sağlamanız gerekmektedir. Zira hiçbir marka, düşük takipçili Instagram hesaplarına işbirliği teklif etmemektedir.
 2. Influencer olmak isteyen bireyler, bu işe kendi ürünlerini deneyip takipçilerine dürüst deneyimlerini aktarmakla başlamalıdır.
 3. Instagram hesabı mutlaka profesyonel hale getirilmelidir. Bu bağlamda fotoğraf ve video kalitelerine dikkat edilmeli, hesap herkese açık olarak değiştirilmeli ve etkileşime önem verilmelidir.
 4. Instagram hesabı aktif olarak kullanılmalı ve takipçilerinizin sorularına en kısa sürede yanıt vererek onları önemsediğinizi belli etmelisiniz.
 5. Takipçi satın alma gibi hileleri tercih edilebilir ancak bu noktada organik, Türk, doğal seçeneklere yönelmek önemlidir. Zira bot takipçiler etkileşim artmasına ve kitle büyümesine yardımcı olmamaktadır.

Yukarıdaki listede belirtilen 5 unsura dikkat ederek hesabınızı yönetirseniz, hem takipçi sayınızı yükseltmeniz hem de işbirlikleri alma ihtimaliniz artmış olacaktır. Aldığınız her işbirliği için ücret kazanır ve kitlenize bu ürünleri tanıtarak çok daha ünlü olabilirsiniz. Bu bağlamda influencer olan Instagram fenomenler kitlelerini ve kazançlarını büyütebilmektedir.   

Influencer Olmak İçin Başvuru

Influencer olmak isteyenler,  sosyal medya üzerinden para kazanabilmek için herhangi bir başvuru yapılıp yapılmayacağını merak etmektedir. Influencer olmak için başvuru konusu üzerine araştırma yapıyorsanız ve işlerinizin çok daha profesyonel ve hızlı devam etmesini istiyorsanız, bir ajans ile birlikte çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada ajanslara başvuru yapmanız gerekecektir.

Sosyal medya ajansına başvuru yaptıktan sonra hem özgeçmişiniz hem de sosyal medya hesaplarınız incelenecektir. Eğer ajans sizinle çalışmayı kabul ederse, Instagram hesabınızın profesyonel şekilde yönetilmesini sağlayacaktır. Bu sayede de Instagram hesabınız influencer olmaya uygun hale gelecektir.

Influencer Ne İş Yapar?

Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden influencer mesleği yapan pek çok insan bulunmaktadır. Bu bağlamda bu mesleği icra etmek isteyen bireyler, influencer ne iş yapar sorusuna yanıt aramaktadır. Influencer mesleği her ne kadar kolay gibi görünse de kendi içerisinde biden fazla zorluğu barındırmaktadır. Zira geniş bir kitleye hitap etmek, onları etkilemek ve satın aldıkları hizmet ya da üründen memnun olmalarını sağlamaktır. Bu noktada influencerların görev ve sorumlulukları aşağıdaki listede belirtilmektedir.

 • Influencerların ilk görevi profesyonel bir sosyal medya yönetimi yapmaktır.
 • Günlük paylaşımların yapılacağından ve tüm paylaşımların kaliteli olduğundan emin olunmalıdır.
 • Influencerlar işbirliklerini kontrol etmekte ve istedikleri firmalarla görüşme sağlamaktadır.
 • Reklam olarak kendilerine gönderilen ürünleri denemekle sorumlu olan influencer, deneyimlerini takipçileriyle paylaşmaktadır.
 • Yalnızca makyaj malzemesi, giyim ve tekstil ürünleri gibi kategorilerde değil, yiyecek, restoran, bar, otel gibi reklam ve işbirlikleri de yapılabilmektedir.
 • Influencer, işbirliği almadığı ürünleri tanıtırken tamamen tarafsız olmalıdır.
 • Reklam olarak paylaşılacak ürünler mutlaka kaliteli olmalıdır. Aksi halde influencer fenomene olan güven azalacak ve takipçi sayısında büyük bir düşüş yaşanacaktır.

Bu ve bu gibi sorumlulukları yerine getiren influencer, aylık olarak iyi bir kazanç elde edebilmektedir. Ancak kazancın ne kadar olacağı 1 ay boyunca hangi marka ve firmalarla işbirliği yapıldığı, storyler üzerinden link verilen ürünlerden ne kadar satıldığı ve bunun gibi hususlara bağlı olarak belirlenmektedir. Bu da demek oluyor ki, her influencer aynı oranda para kazanmamaktadır.

Influencer Ne Kadar Kazanıyor?

Influencer Gelirleri

Influencer mesleği hakkında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de bu mesleği icra eden fenomenlerin ne kadar para kazandığı ile ilgilidir. Influencer ne kadar kazanıyor sorusunu yönelten bireyler, daha önce de belirttiği üzere her fenomenin aynı parayı almadığını bilmelidir. Bu noktada medya üzerindeki bilgilere göre az takipçisi olan influencerların bir reklam işbirliği paylaşımından ortalama 100 ila 150 Dolar kazandığı belirtilmektedir.

Ortalama düzeyde takipçisi olan influencerlar bir işbirliği paylaşımı için 400 Dolar kazanabilmektedir. Yüksek takipçili ve takipçilerinin güvenilir olarak gördüğü influencerlar ise 1000 Dolar gibi bir gelir elde edebilmektedir. Belirtilen bu ücretler, tek bir işbirliği için geçerli olup, birlikte çalışılacak markaya bağlı olarak değişmektedir. Ancak ortalama bir aylık 20.000 TL’den başlayan bir maaş alınabilmektedir.

Trendyol Influencer Nasıl Olunur?

Trendyol influencerları, günümüzde en çok kazanç elde eden fenomen türleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en güvenilen ve en çok tercih edilen alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol platformunun ürün linkleri, Instagram hikaye paylaşılabilmektedir. Belirli bir takipçi seviyesine ulaşan Instagram kullanıcıları, Trendyol linkini storylerine ekleyebilir ve bu linke her giriş yapıldığı ve ürün satın alındığı zaman komisyon kazanabilir.

Trendyol influencerı olmak isteyen bireyler, Trendyol influencer nasıl olunur sorusunu yöneltmektedir. Trendyol platformu için link hazırlayıp paylaşmak ve bu sayede para kazanmak isteyen bireyler, öncelikle Instagram’da yüksek takipçi seviyesine ulaşmalı ve daha sonra Trendyol sitesi üzerinden linkler hazırlamalıdır. Takipçi kitlenize hitap edecek linkler hazırlamanız, kazancınızın çok daha yüksek olmasına yardımcı olacaktır.

Instagram Influencer Fiyatları

Influencer Fiyatları Detayları

Instagram’da influencer olmak isteyen bireyler, Instagram influencer fiyatları araştırması yapmaktadır. Bu bağlamda bilinmesi gerekir ki, influencer fenomenler Instagram’dan değil, işbirliği yaptıkları kurum, firma veya markadan ücret almaktadır. Bu da demek oluyor ki, bu işbirliği paylaşımlarında Instagram ücret ödemesi yapmamaktadır.

Instagram’da faaliyet gösteren influencerlar, çalışma prensipleri, kabul ettikleri reklam ve işbirlikleri, bağlı oldukları ajans ve bu gibi bazı faktörlere bağlı olarak kazanç elde etmektedir. Bu kazançlar aylık 10.000 TL olabileceği gibi, 100.000 TL’nin üzerine de çıkabilmektedir.

Sosyal medya hesabınızı hayal ettiğiniz hale getirebilmek, bu mecradan elde ettiğiniz kazancı arttırmak, marka ve firmaların dikkatini çekerek işbirliklerini arttırmak istiyorsanız, sosyalat.com firmamızı ziyaret edebilir, influencer olmanızı ve sosyal medya platformlarından para kazanmanızı sağlayacak sosyal medya paketlerine erişim sağlayabilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik seçimler yapabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67