Facebook’ta Parantez İçine İsim Nasıl Yazılır?

Facebook’ta Parantez İçine İsim Nasıl Yazılır?

Facebook günümüzde en aktif kullanılan sosyal medya platformları arasındadır. Birçok kişi hesabını daha ilgi çekici hale getirebilmek için şekilli nick yazarak bunu sağlamak ister. Bilindiği üzere normal şartlarda sadece klavye üzerindeki harfler vardır.

Ancak bu durum, farklı alfabelerden yararlanamayacağınızı göstermez. Dolayısıyla bilgisayarınızın klavye ayarlarını değiştirirseniz Kiril, Yunan, Arap ve Çin alfabelerini kullanmanız mümkündür. Ancak Latin alfabesini farklı şekilde yazmak istiyorsanız font ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

Bunun için farklı yöntemler olmakla beraber, hepsi oldukça pratiktir. Zira tek yapmanız gereken Microsoft Word gibi bir programda değiştirdiğiniz yazıyı, isim yerine yapıştırmadır. Buna ek olarak tercih edilebilecek çok sayıda internet adresi de vardır. Bunlar da size aynı hizmeti daha farklı seçenekler ile sunar. Herhangi birini tercih ederek, kısa sürede çözüm bulabilirsiniz.

Facebook’da Parantez İçine İsim Yazılır Mı?

Günümüzde bazı internet siteleri, belirli karakterleri tanımamaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar gerek isim belirlerken, gerekse yazı yazarken onları kullanamaz. Bu sebeple birçok kişi Facebook’da parantezlerin de bu kapsamda olup, olmadığını merak eder.

Buna yönelik herhangi bir engel bulunmadığı için, her üye bunları rahatlıkla kullanabilir. Ancak platforma yeni kaydolmuş birçok kişi, hangi işlemleri yapması gerektiğini bilemeyebilir. Eğer aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, kısa süre içerisinde parantez yapabilmeniz mümkündür;

 1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
 2. Sağ üst köşedeki aşağı yönde ok işaretine tıklayın.
 3. Ayarlar ve gizliliği seçtikten sonra, gizlilik üzerine tıklayın.
 4. Ekranda gördüğünüz adın kısmına tıklayın.
 5. Ardından parantezi koymak istediğiniz yere tıklayın Shift + 8 karakterlerine aynı anda basarak parantez açın. Kapatmak istediğiniz yere tıklayarak, Shift + 9 kombinasyonunu kullanın.

Böylece yazınız parantez içerisine alınacaktır. Ancak uygulanması için kaydetmeniz gerekir. Ardından yeni adınız hemen kullanıma geçecektir.

Parantez İçine İsim Yazma Nerede Kullanılabilir?

Facebook içerisinde her kullanıcı paylaşımlarının nasıl daha fazla kullanıcıya hitap edeceğini merak eder. Bu konuda Facebook parantez içi sözler oldukça yararlıdır. Zira işaret etmek istediğiniz konuyu daha iyi belirtmenizi sağlar.

Bunun haricinde parantez kullanmak, hesabı kapanan kişilere de oldukça faydalıdır. Eğer eski hesabınız herhangi bir sebeple kapanmışsa, takipçilerinizin sizi bulması zor olabilir. Zira platformdaki milyonlarca üye arasında aranan kişiyi bulmak oldukça güçtür.

Ancak sizi parantez içerisine sizi tanımlayan bir isim yazarsanız, herkes kapanan hesap olduğunuzu anlayarak sizi takip etmeye başlayacaktır.

Bununla beraber parantez kullanmak için herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Dolayısıyla isminizi daha kullanışlı hale getirmek istiyorsanız da tercih edilebilir.

Facebook İkinci İsim Nasıl Yazılır?

İki isme sahip olanlar veya ikinci bir ad eklemek isteyenler, bunu nasıl yapabileceğini sıkça sormaktadır. Her ne kadar birinci ismin hemen arkasında ekleme düşüncesi olsa da, aslında burada yapılan işlem farklıdır.

Eğer herhangi bir sebeple ikinci bir isim yazmak istiyorsanız, aşağıdaki işlemleri takip etmeniz yeterlidir;

 1. Facebook’a giriş yapın.
 2. Kullanıcı bilgilerinizle hesabınıza giriş yapın.
 3. Aşağı yönde ok işaretine tıklayarak, ayarlar ve gizliliği seçin.
 4. Gelen menüden ayarlar üzerine tıklayın.
 5. Sol tarafta yer alan genel kategorisine tıklayın. Ardından da adın kısmını seçin.

Bundan sonra ekranda üç seçenek görülecektir. Bunlar,

 1. Nüfus cüzdanında yazan 1. adın,
 2. Nüfus cüzdanında yazan 2. adın,
 3. Nüfus cüzdanında yazan soyadın,

Şeklindedir. İkinci bir isim yazmak için, bunlardan nüfuz cüzdanında yazan 2. adın doldurulur. Ardından kaydedilmesiyle beraber, hemen uygulamaya geçer. Burada bilmeniz gereken 60 gün boyunca yeniden değişikliğin yapılamadığıdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67