Facebook Hesabım Çalındı Mı? Çalınmışsa Nasıl Anlarım?

Facebook Hesabım Çalındı Mı? Çalınmışsa Nasıl Anlarım?

Facebook hesabınızın çalınıp çalınmadığını nasıl anlarsınız? Dijital platformların gelişmesiyle beraber, hesapların güvenliği de kişiler için oldukça önemli olmuştur. Herkes hesabının başka kişilerin eline geçmesini önlemek, engellemek ister.

Bu durum Facebook için de geçerlidir. Her ne kadar anlaşılması zor gibi dursa da, aslında oldukça kolay bir yolu vardır. Burada bazı küçük noktalara ek olarak https://haveibeenpwned.com/ sitesine girerseniz, kısa sürede sonuçları görebilirsiniz.

Facebook hesaplarınızın güvenliğini sağlamak da burada oldukça önemlidir. Şifrelerin güçlü oluşturulması, benzer parola seçilmemesi burada alınabilecek bazı önlemlerdir. Peki, Facebook hesabım çalındı diyorsanız neler yapabilirsiniz?

Have I Been Pwned Sitesini Kullanma

Have I Been Pwned sitesini kullanma, Facebook hesabımın çalındığını nasıl anlarım diyenlerin deneyebileceği bir seçenektir. Oldukça pratik bir yöntem olup, kısa sürede bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını görebilirsiniz. Burada yapmanız gereken her şey şöyledir;

 1. Yukarıda verdiğimiz linke tıklayın.
 2. E-mail adresinizi veya telefon numaranızı girin.
 3. Pwned seçeneğine basın.

Bu üç işlem sonunda bilgilerinizin çalınıp, çalınmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

Beğenilenlere Bakma

Facebook hesabınızın çalınıp çalınmadığını nasıl anlarsınız için bir diğer seçenek de beğenileri kontrol etmedir. Bu durum bazen size durumu fark etmenize imkân sağlar. Zira beğenmediğiniz sayfaları beğenmeye başlamışsanız, anlamı hesabınızı bir kişinin çaldığı olabilir. Arkadaş listesi için şu işlemler yapılır;

 1. Facebook mobile girin.
 2. Kullanıcı adınız ve şifrenizle hesabınıza giriş yapın.
 3. Sağ üstten üç çizgi simgesine tıklayın.
 4. Profile geçiş yapın.
 5. Arkadaşlar listesini kontrol edin.

Eğer listenizde sizin kabul etmediğinize emin olduğunuz arkadaşlar varsa, hesabınızı çalan kişi tarafından eklenmiş olabilir. Sayfaları kontrol etmek için de şu maddeler takip edilir;

 1. Facebook mobile girin.
 2. Kullanıcı adınız ve şifrenizle hesabınıza giriş yapın.
 3. Sağ üstten üç çizgi simgesine tıklayın.
 4. Profile geçiş yapın.
 5. Üç nokta işaretine dokunun.
 6. En üstten profili düzenle kısmını seçin.
 7. En alttan hakkında bilgilerini düzenle üzerine dokunun.
 8. En altta beğenilere gelip, tümünü gör üzerine dokunun.

Eğer burada sizin beğenmediğiniz bazı sayfalar varsa hesabınız çalınmış ve çalan kişi tarafından beğenilmiş olabilir.

 

Facebook Hesaplarının Çalınması Nasıl Önlenir?

Facebook hesabım çalındı nasıl kapatabilirim için platformla iletişime geçerek, durumu belirtebilir ve kapatma talebinde bulunabilirsiniz. Bunu yaşamamak için bazı önlemlerin tarafınızdan da alınması gerekir. Bunlardan şöyle bahsedilebilir;

 1. Şifrelerin sürekli değiştirilmesi
 2. Zor şifreler koyulması
 3. Şifrelerin benzersiz olması
 4. İki faktörlü Kimlik Doğrulama

Peki, bunlar nasıl kullanılır?

Şifrelerin sürekli değiştirilmesi

Eğer Facebook hesabınızın çalınmasını istemiyorsanız, düzenli aralıklarla şifrelerin değiştirilmesi önerilir. Böylece hesabınızı çalınmaya karşı koruyabilirsiniz. Ancak önceki şifreleriniz tekrar kullanılmamalı, hepsi birbirinden farklı olmalıdır.

Zira önceli bir şifreniz ele geçirilmişse, hesabınız yine de çalınabilir.

Zor şifreler koyulması

Facebook ve diğer sosyal medya hesaplarında kullanıcıların en çok yaptığı hatalardan bir tanesi de hatırlamak için kolay şifre koymadır. Ancak bu çalınmasını da kolaylaştırır. Dolayısıyla şifreler zor olmalı, içerisinde sevilen şeyler, hobiler, kişisel bilgiler gibi bilgiler bulunmamalıdır.

Şifrelerin benzersiz olması

Günümüzde birçok kişi sosyal medya hesaplarında farklı şifreleri ezberlememek için aynı şifreleri kullanır. Ancak bir tanesi çalınırsa, buradan hareketle diğer hesaplar da tehlikeye düşebilir. Dolayısıyla her platformda birbirinden ayrı şifrelerin tercih edilmesi önerilir.

İki faktörlü Kimlik Doğrulama

Facebook hesabınızın çalınıp çalınmadığını nasıl anlarsınız üzerine önemli olan bir diğer önlemde iki faktörlü kimlik doğrulamadır. Eğer buna geçerseniz, hesabınızı çalınmalara karşı daha güvenli bir şekilde koruyabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67