2020 İnstagram Trendleri Ve Yenilikleri Nelerdi?

2020 İnstagram Trendleri Ve Yenilikleri Nelerdi?

2020 sosyal medya trendleri, geçtiğimiz yılda büyük bir ses getirdi. Her gün, hatta her saat değişiklik gösteren bu platformlar, birçok ses getiren olaya da tanıklık gösterdi. Söz konusu platformlardan biri olan İnstagram da trendler ve yenilikler dinamik şekilde gözlemlendi.

İnsanların günümüzde aktif olarak kullandığı İnstagram, geniş özellikleri ve araçlarıyla pek çok kişiye hitap eder. Platform aldığı güncellemeler sayesinde oldukça hareketlidir. Aynı zamanda yeni gelişen olaylardan da kısa sürede etkilenir. Bu durumlar, onu dinamik bir platform haline getirir.

Peki, 2020 İnstagram trendleri ve yenikleri nelerdi? 2021 yılı trendleri hâlâ beklenmekte olsa da geçmiş yılda platformda meydana gelenler bilinmekte.

Irkçılığa Tepki

Eğer hatırlanacak olursa geçtiğimiz yıl, Amerika Birleşik Devletlerinde Breonna Taylor, Ahmaud Arbery ve George Floyd, polislerce öldürülmüştü. Bu durum, İnstagram üzerinde de etkisini kısa sürede göstermişti. İnstagram trendleri 2020 arasında olay üzerine İnstagram’da siyah kareler yerlerini almıştı.

Bunun başlangıcı ise #TheShowMustBePaused etiketiyle, Jamila Thomas ile Brianna Agyemang tarafından yapıldı. Böylece amaçlanan, siyahîleri destekleme adına yapılabilecekleri bulmak için yararlı konuşmalar gerçekleştirmekti.

Ancak sonradan siyah kareler, siyahîlere gösterilen desteğin bir simgesi halini aldı. İlerleyen tarihlerde #BlackLivesMatter etiketleri ile birlikte görüldü. Birçok aktivist de bu etiketleri, bilgi paylaşımı amaçlı kullandı.

Siyahî profesyoneller ile içerik üreticileri de dışlanma, ödemede eşit olmama durumu ve ayrımcılık üzerine açıklamalar gerçekleştirdi. Fenomenler ve ünlüler de ayrımcılığa değindi. Bu kapsamda birçok siyahî içerik üreticisi, çok kısa sürede takipçilerini arttırdı.

Canlı Yayınların Artması

Canlı yayınlar, geride bıraktığımız yılda büyük bir artış sergiledi. Bunda en önemli etmenlerden biri de etkinlik ve aktivitelerin iptal edilmesi ve yapılan evde kal çağrılarıydı. Böylece 2020 sosyal medya trendleri canlı yayınların arttığına tanık oldu. Gerek İnstagram, gerekse Facebook içerisinde her gün milyonlarca kişi bunun etkisiyle canlı yayın izledi.

Bunda bir etmen de ünlülerin etkisi de yüksek oldu. Nitekim DJ D-Nice, Joe Biden, Zuckerberg ve Rihanna’ya #ClubQuarantine yayınlarında yer sağladı. Stephan Curry, Dr. Anthony Fauci, Justin Bieber ve Barack Obama da canlı yayınlara katılım gösterdi.

Covid-19 pandemisi nedeniyle iptali gerçekleştirilen aktivite ve etkinliklerin yerine yenileri de incelenmeye başladı. Bu sırada canlı yayınlar da büyük artış sergiledi. Burada birçok konu vardı. Bunlardan bir kısmı yoga, çizim, komedi, kokteyl ve daha pek çok konu üzerine oldu.

İnstagram masaüstü seçenekte de nisan kapsamında güncellenince, kullanım seviyeleri de artış gösterdi. Pek çok kişi canlı yayınlarda bu artışın, kalıcı olduğu görüşünü taşımaka; zira şimdiden günümüzün trendleri arasında yerini almış durumda.

Ancak Covid-19 sonrası hayat normalde döndüğünde, aktiviteler ve etkinlikler de başladığında durum seyrini değiştirebilir.

İçerik Üreticilerinin Para Kazanması

İçerik üreticisi olan kişiler, satış ve marka ortaklığı ile 2010 yılından bu yana gelir elde etmekte. Bununla beraber Mayıs çerçevesinde yapılan değişiklikler, onlara da doğrudan gelir etme imkânı tanıdı. Böylece 2020 İnstagram trendleri ve yenilikleri arasında yerini hızlıca aldı.

İnstagram Mağazalar

İnstagram bünyesinde olan mağazalar, markaların gelir kazanmasını daha kolaylaştırmak için tasarlandı. Özellik, firmalara vitrin meydana getirme hakkı vermekte. Böylece hem yüksek dönüşümler, hem de satışlar kazanılacağı düşünülmekte.

Facebook ve İnstagram tarafından Mayıs çerçevesinde aşamalı ve global tanıtım sağlandı. Burada alışverişin, her Facebook uygulamasıyla birleştirilmesi planlandı. Bitirilmesinin sonrasında Facebook alışverişe ekleme yapanlar, hafızada bulunan kredi kartı verileri ya da Facebook Pay gibi seçenekleri kullanarak, İnstagram’dan elde edebilecek.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67